Člověk musí mít pochopení pro danou zemi a znalosti, říká oceněná diplomatka Filipi

9 minut
Události, komentáře: Cena Arnošta Lustiga pro Evu Filipi
Zdroj: ČT24

Diplomatka a expertka na Blízký východ Eva Filipi získala Cenu Arnošta Lustiga, kterou dosud dostalo jedenáct osobností. Ozvláštňuje mě to, protože ta společnost je nádherná. Až si možná myslím, že nevím, jestli jsem si zasloužila takové ocenění v porovnání s nimi, řekla v Událostech, komentářích. Posledních třináct let hájila Filipi zájmy Česka v Sýrii. Na postu setrvala i po vypuknutí občanské války jako jedna z mála diplomatů, a stala se tak strategickou osobou nejen pro Česko, ale také pro část západních zemí, včetně USA.

Mnoho let strávila Filipi jako diplomatka v zemích, kterým lidé ve střední Evropě podle ní moc nerozumí. „Každopádně dá se porozumět, ale musíte chtít porozumět. To, co vídám často, je, že někteří Evropané mají lehký pocit nadřazenosti nad těmi, kdo jsou kulturně odlišní,“ řekla. Zároveň také uvedla, že také kulturně odlišné země se na nás dívají jinak, než si možná myslíme. „To je vzájemné,“ poznamenala.

Nikdy také neměla pocit, že by ji jako ženu nerespektovali. „Osobně si myslím, že když něco umíte, tak je úplně jedno, jestli jste muž nebo žena. Chápu vaši otázku, že máme pocit, že v islámu je postavení ženy takové či onaké. Já jsem se setkávala skutečně jenom s dobrými výsledky díky diplomacii, kterou jsem dělala,“ zdůraznila Filipi.

Diplomatka vysvětlila, že dobrých výsledků se dosáhne tak, že musí mít člověk pochopení pro danou zemi, musí také pochopit myšlení místních lidí, mít určité znalosti a vědět, jak na to. „To znamená, jaké kontakty si učinit, abyste mohl dosáhnout toho, co potřebujete. Což v případě Damašku bylo velmi kruciální v tom smyslu, že jestliže máte získat nějakého amerického vězně, tak musíte mít kontakty hodně vysoko a taky je musíte vytvářet a v podstatě být čestný. Někdy můžete používat takzvané bílé lži nebo půlpravdy, nemůžete někdy odhalovat úplně vše. Je to otázka komunikace a jejího udržení,“ sdělila.

Divoké roky v Iráku nebo v Sýrii

V nedávném rozhovoru Filipi prohlásila, že Saddám Husajn byl velmi nemilosrdný. „Myslím si, že se nedá porovnat systém, režim Saddáma Husajna a třeba syrský Bašára Asada. Je to i otázka mentalit. My jsme zvyklí říkat Arabové a já to nemám ráda, protože každá ta země – Sýrie, Egypt, Irák má jinou historii, čili se odlišují. Systém Saddáma Husajna byl skutečně velmi nemilosrdný a mám k tomu moc příběhů, které jsou velmi nešťastné,“ podotkla.

Ohledně současné krize na Blízkém východě by byla Filipi ráda, kdyby existovalo diplomatické řešení. „Ale myslím si, že je to na dlouho. Je to běh na dlouhou trať, že to nebude zítra, i když bychom si to všichni přáli. Je to velmi složitá otázka,“ je přesvědčená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 21 mminutami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
14:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 3 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 3 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 4 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 5 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 6 hhodinami
Načítání...