Člověk musí mít pochopení pro danou zemi a znalosti, říká oceněná diplomatka Filipi

9 minut
Události, komentáře: Cena Arnošta Lustiga pro Evu Filipi
Zdroj: ČT24

Diplomatka a expertka na Blízký východ Eva Filipi získala Cenu Arnošta Lustiga, kterou dosud dostalo jedenáct osobností. Ozvláštňuje mě to, protože ta společnost je nádherná. Až si možná myslím, že nevím, jestli jsem si zasloužila takové ocenění v porovnání s nimi, řekla v Událostech, komentářích. Posledních třináct let hájila Filipi zájmy Česka v Sýrii. Na postu setrvala i po vypuknutí občanské války jako jedna z mála diplomatů, a stala se tak strategickou osobou nejen pro Česko, ale také pro část západních zemí, včetně USA.

Mnoho let strávila Filipi jako diplomatka v zemích, kterým lidé ve střední Evropě podle ní moc nerozumí. „Každopádně dá se porozumět, ale musíte chtít porozumět. To, co vídám často, je, že někteří Evropané mají lehký pocit nadřazenosti nad těmi, kdo jsou kulturně odlišní,“ řekla. Zároveň také uvedla, že také kulturně odlišné země se na nás dívají jinak, než si možná myslíme. „To je vzájemné,“ poznamenala.

Nikdy také neměla pocit, že by ji jako ženu nerespektovali. „Osobně si myslím, že když něco umíte, tak je úplně jedno, jestli jste muž nebo žena. Chápu vaši otázku, že máme pocit, že v islámu je postavení ženy takové či onaké. Já jsem se setkávala skutečně jenom s dobrými výsledky díky diplomacii, kterou jsem dělala,“ zdůraznila Filipi.

Diplomatka vysvětlila, že dobrých výsledků se dosáhne tak, že musí mít člověk pochopení pro danou zemi, musí také pochopit myšlení místních lidí, mít určité znalosti a vědět, jak na to. „To znamená, jaké kontakty si učinit, abyste mohl dosáhnout toho, co potřebujete. Což v případě Damašku bylo velmi kruciální v tom smyslu, že jestliže máte získat nějakého amerického vězně, tak musíte mít kontakty hodně vysoko a taky je musíte vytvářet a v podstatě být čestný. Někdy můžete používat takzvané bílé lži nebo půlpravdy, nemůžete někdy odhalovat úplně vše. Je to otázka komunikace a jejího udržení,“ sdělila.

Divoké roky v Iráku nebo v Sýrii

V nedávném rozhovoru Filipi prohlásila, že Saddám Husajn byl velmi nemilosrdný. „Myslím si, že se nedá porovnat systém, režim Saddáma Husajna a třeba syrský Bašára Asada. Je to i otázka mentalit. My jsme zvyklí říkat Arabové a já to nemám ráda, protože každá ta země – Sýrie, Egypt, Irák má jinou historii, čili se odlišují. Systém Saddáma Husajna byl skutečně velmi nemilosrdný a mám k tomu moc příběhů, které jsou velmi nešťastné,“ podotkla.

Ohledně současné krize na Blízkém východě by byla Filipi ráda, kdyby existovalo diplomatické řešení. „Ale myslím si, že je to na dlouho. Je to běh na dlouhou trať, že to nebude zítra, i když bychom si to všichni přáli. Je to velmi složitá otázka,“ je přesvědčená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 2 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 2 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 8 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 13 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 15 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 16 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 23 hhodinami
Načítání...