Chřipkou nebo jiným respiračním onemocněním se minulý týden nakazilo o něco méně lidí než na začátku roku. V dalších dnech by mohla nemocnost podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nadále klesat. A do prvních lékáren už přišla antibiotika z mimořádné dodávky.
Chřipka a další respirační onemocnění jsou na ústupu, může ale přijít druhá vlna
Na začátku týdne mělo do lékáren přijít prvních jedenáct tisíc balení antibiotik z mimořádné dodávky. V některých lékárnách je ale nedostali. Další druhy antibiotik by se v lékárnách podle resortu zdravotnictví měly objevit už příští týden. Celkově by mělo do Česka dorazit v průběhu ledna a února půl milionu balení.
„Navíc po jednání s výrobci a distributory se už podařilo obnovit řadu dodávek,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„Ne všechny lékárny mají všechna antibiotika. Než se situace uklidní, bude to určitě ještě nějakou dobu trvat,“ podotkl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
Pomoct by mohlo také to, že epidemie respiračních onemocnění slábne. Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v Česku za týden snížila téměř o pětinu. Epidemie podle SZÚ ale stále trvá, nemocných je 1611 na 100 tisíc obyvatel. O týden dříve lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle vedoucího oddělení infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla lze předpokládat další pokles, vyloučit však nelze druhou vlnu chřipkové epidemie.
Zatím nejvyšší nemocnost v této sezoně byla hlášena před Vánocemi, kdy rychle stoupla na 2342 případů na 100 tisíc obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně. „Stále jsou ale čísla nemocných na vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v České republice nadále probíhá,“ popsal Kynčl.
„V dalších dnech a týdnech lze předpokládat, že by čísla nemocných jak chřipkou, tak dalšími respiračními infekcemi, mohla dále klesat, ale stále ještě není nad současnou vlnou infekcí vyhráno. Nelze ani vyloučit případný vzestup počtu nemocných ve formě druhé vlny chřipkové epidemie,“ doplnil. Očekávaný pokles teplot by podle něj mohl šíření infekcí dále zpomalit.
Mezi kraji je nemocnost nejvyšší v Jihomoravském, Moravskoslezském a Pardubickém. Na grafice můžete názorně porovnat, jaká byla nemocnost v prvním a druhém týdnu letošního roku.
SZÚ sleduje výskyt akutních infekcí dýchacích cest dohromady, kam počítá kromě chřipky, RS virů a dalších infekcí také současné případy nákazy novým typem koronaviru. Mezi chřipkovými onemocněními, která odborníci sledují zvlášť, je mezitýdenní pokles o 23,8 procenta.
V současné chřipkové sezoně zaznamenali lékaři 195 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z toho 59 lidí zemřelo.