Společnost ČEZ spouští službu, kdy po souhlasu domácnosti bude moct na dálku lidem regulovat výrobu z fotovoltaiky (FVE). Majitelé solárních elektráren tak dostanou zaplaceno za neposílání nadbytečné elektřiny do sítě. Podobné služby připravují i další dodavatelé.
ČEZ bude platit majitelům fotovoltaiky za regulaci výroby elektřiny
Marek Smilovský se loni rozhodl pro instalaci solárních panelů, aby byl více soběstačný. „Celková spotřeba domu je asi sedm megawatthodin za rok, s tím, že ta výroba je kolem devíti až desíti megawatthodin za rok,“ popsal. Ze sítě bere ročně jen zhruba dvě další megawatthodiny navíc.
Tím pádem mu vznikají přetoky ve výši asi pěti megawatthodin ročně. Dodavatel je teď bude moct regulovat a fotovoltaiku na dálku i omezit nebo vypnout. Služba nemá nijak omezovat výrobu pro vlastní spotřebu domu.
ČEZ zákazníkům službu sám nabídne. Finanční bonus se má pohybovat v řádech nižších tisíců ročně. „Zákazník dostane finanční bonus za to, že nám umožní FVE na dálku řídit, ČEZu se lépe predikují odchylky a lépe se obchoduje s přebytečnou elektřinou, zároveň se uleví i distribuční síti,“ řekla mluvčí ČEZu Alice Horáková.
Podobné služby plánují i další, například E.ON. „Klienti, kteří nám poskytnou své výrobní zdroje a baterie k zajištění flexibility, budou za takovou službu odměňováni,“ zmínil mluvčí E.ON Roman Šperňák.
Snaha nahradit mařiče
Do elektroenergetické sítě se v posledních letech zapojuje čím dál tím víc obnovitelných zdrojů – jen loni to bylo téměř 45 tisíc nových fotovoltaických elektráren. Celkem je na střechách českých domů asi 213 tisíc solárních panelů.
Elektřiny tak někdy vzniká příliš. Přetížení sítě zabraňují takzvané mařiče – ty nejčastěji přebytečnou elektřinu bez dalšího užitku přemění na teplo. Resort průmyslu je chce omezit.
„Jde o to, abychom hledali maximálně efektivní řešení, abychom s energií neplýtvali,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Podporovat chce naopak takové technologie, kdy se například pomocí přebytečné elektřiny ohřívá voda.