Česko našlo v zahraničí zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohlo Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku a dalších zemích zajistí financování, prohlásil na Mnichovské bezpečnostní konferenci český prezident Petr Pavel. Později na tiskové konferenci řekl, že při shánění peněz na nákup této munice nepředpokládá problémy. Pavel se v Mnichově kvůli pomoci Ukrajině sešel se svým protějškem Volodymyrem Zelenským.
Česko může v řádu týdnů dodat Ukrajině statisíce kusů munice, řekl Pavel. Potřebuje financování
„Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a tři sta tisíc kusů munice ráže 122 milimetrů,“ řekl Pavel. Bruselský server Politico na počátku února informoval o tom, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. Konkrétní země ale Pavel neupřesnil.
„Z pochopitelných důvodů to není možné. Kdyby to tak bylo, tak by to ty země na Ukrajinu doručily samy. Z politických důvodů to ale třeba nevidí jako průchozí,“ řekl český prezident. Poznamenal, že české ministerstvo obrany a české zbrojní firmy mají díky svým kontaktům velmi dobrý přehled o dostupnosti munice a techniky ve světě.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informaci potvrdila. „Mluvili jsme o tom i na summitu ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) tento týden. Konkrétnější ale být nemohu, protože země, které by na tomto projektu mohly spolupracovat, svou účast podmiňují tím, že o nich nebudeme zveřejňovat konkrétní údaje,“ podotkla Černochová.
Pavel nečeká, že bude složité najít finance na nákup munice. Konkrétní sumu ale nezmínil. „Objem peněz bude závist na jednání s těmi zeměmi,“ sdělil s tím, že ze zkušenosti s podobnými projekty s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou ví, že takový model nákupů funguje rychle, efektivně a spolehlivě. „Vzhledem k tomu, jaká byla na konferenci atmosféra, tak předpokládám, že by neměl být problém sehnat dostatečné finanční prostředky, abychom tuto transakci mohli dokončit,“ dodal.
Dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů jsou v zemích Severoatlantické aliance považovány za standardizovanou munici, která by měla být použitelná v kombinaci se zbraněmi jednotlivých členských zemí. Granáty ráže 122 milimetrů se používají například v sovětských houfnicích.
Pavel se sešel se Zelenským, ujistil ho o podpoře
Pavel označil situaci na Ukrajině za složitou. „Situace na bojišti se od loňska významně změnila. Není dobrá,“ řekl. Poznamenal, že Rusko se z mnoha chyb poučilo, změnilo taktiku a převedlo hospodářství na válečnou úroveň. „Rusko se nestará o lidské zdroje a prezident Vladimir Putin pracuje na nějakém viditelném úspěchu před prezidentskými volbami,“ řekl Pavel.
Podle hlavy českého státu se proto Západ v pomoci Ukrajině musí zlepšit. „Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ řekl. Dodal, že tak, jako je Ukrajina inovativní na bojišti, musí Západ podobně přistupovat ke zbrojním zdrojům, které je nutné hledat všude.
Pavel na tiskové konferenci zmínil možnost navýšení technologické pomoci určené Ukrajincům. „Rusko nepřekonáme množstvím, ale můžeme ho překonat technologicky,“ míní prezident. „Tady mají spojenci velký prostor pro uplatnění. Bavili jsme se, jaká technologická řešení můžeme Ukrajině nabídnout, ať už bezpilotní prostředky, ale také ty námořní, a tak kompenzovat nedostatek množství,“ doplnil.
Český prezident se večer na okraj konference sešel se Zelenským, hovořili spolu o další možné pomoci Ruskem napadené Ukrajině. „Jsme vděčni za všechny balíčky pomoci. Díky, že jste s námi,“ řekl ukrajinský prezident v úvodu jednání. Pavel Zelenského ujistil, že na českou pomoc se může Kyjev nadále spolehnout.
„Naše pomoc a podpora budou pokračovat na stejné úrovni, v tom se nic nemění,“ prohlásil český prezident. Zelenského informoval, že Česko hledá s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou možnosti financování nákupu zbraní a munice ve třetích zemích.
Po schůzce Pavel napsal na síti X, že Zelenskému znovu potvrdil, že Česko bude nadále podporovat Ukrajinu diplomaticky, finančně a vojensky. „Ukrajina musí vědět, že ve svém boji není sama. Agresor nesmí zvítězit kvůli naší ‚únavě z války‘,“ dodal.