Česká armáda pošle do misí tisícovku vojáků a zesílí nasazení letounů CASA

V zahraničních operacích má příští dva roky sloužit necelá tisícovka českých vojáků, armádní rozpočet mise v nadcházejícím roce vyjdou na 1,7 miliardy korun. Počítá s tím plán ministerstva obrany, který už prošel Senátem a nyní čeká na schválení Poslaneckou sněmovnou. Součástí resortního záměru je i větší nasazení vojenských letounů CASA.

Jeden z letounů CASA v barvách české armády od roku 2013 trvale působí na Sinajském poloostrově, kde v rámci mise OSN dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Na vojenském letišti v pražských Kbelích pak armáda provozuje další tři tyto dopravní stroje, a jak uvádějí vojáci, existence sboru bez jejich podpory by byla nemožná.

„Primárně sloužíme k vzdušné přepravě jednotek a materiálu na krátké a střední vzdálenosti, to znamená v rámci republiky,“ říká J. V., pilot jednoho z letounů. „Bez dopravního letadla armáda fungovat nemůže,“ dodává Libor Tomolya z kbelské letecké základy.

Nyní se má flotila českých dopravních letounů CASA rozšířit, ministerstvo obrany koupilo ještě dva stroje, první nové letadlo má do Kbel dorazit začátkem příštího roku. Současně s tím se také počítá s větším zapojením českých letounů v zahraničí.

Kromě Sinaje budou nasazené taky v Afghánistánu, Iráku nebo v Mali, kde mají pomoct krátkodobě – při rotacích českých kontingentů nebo při přepravě materiálu. Podrobnosti ale zatím velení základny ani piloti neznají. „Podle toho, jaké dostaneme zadání, můžeme naplánovat, kolik se vyčlení techniky a kolik se vyčlení k tomu potřebných lidí,“ dodává Tomolya.

Nejpočetnější mise se chystá pro Pobaltí

Všechny zmíněné regiony patří k oblastem, pro které armáda plánuje zahraniční mise na příští rok. Zatímco letos je v plánu účast 1096 vojáků, v příštím roce by mělo jít o necelou tisícovku, současně s tím také klesnou náklady. Armádní rozpočet mají mise vyjít na 1,7 miliardy, což je 800 milionů méně než v letošním roce.

Nejvíc českých vojáků bude v příštích dvou letech sloužit v Pobaltí. S ochranou východní hranice NATO má pomoct skoro tři sta mužů a žen, vedle toho bude v roce 2022 pět českých gripenů hlídat půl roku tamní vzdušný prostor. V tomto kontingentu bude 95 lidí.

„Naše obranná bezpečnostní politika je založená na kolektivní obraně,“ doplňuje náměstek ministra obrany Martin Riegl. „Pokud spoléháme na kolektivní obranu, tak samozřejmě musíme přispívat k jejímu naplňování.“

V Afghánistánu bude do roku 2022 přes dvě stovky českých vojáků. Většina na velitelství v Kábulu. Zbytek tvoří výcvikový kontingent speciálních sil v provincii Herát a chirurgický tým na kábulském letišti. V afghánské metropoli taky 15 vojenských policistů hlídá českou ambasádu.

Do Iráku a do Mali plánuje armáda poslat 80, respektive 135 mužů a žen v českých uniformách. Tam pomáhají hlavně s výcvikem místních sborů. Navíc má jít do Mali šedesátičlenná jednotka speciálních sil. Pod francouzským velením v protiteroristické operaci Barkhane. Parlament bude tuto operaci schvalovat zvlášť. Na Sinajském poloostrově taky zůstane s jedním letounem CASA dvacetičlenný český kontingent.

Téma pro sněmovnu

Plán ministerstva obrany už schválil Senát, teď ho projedná sněmovna. „Očekávám, že se stanovisko Pirátů nebude měnit a my ten návrh do velké míry podpoříme,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro obranu Jan Lipavský.

„Máme v principu problém s vysláním našich předsunutých sil do Pobaltí, a máme problémy i s misemi, které nejsou na základě rezoluce Rady bezpečnosti,“ kontroval další člen branného výboru Radovan Vích z SPD. O stanovisko OSN by pak českou účast v zahraničí ráda opírala i KSČM, podporující současnou vládu. Na plénu se proto dá už nyní očekávat živá debata.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 1 hhodinou

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 9 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 10 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 10 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 10 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 13 hhodinami
Načítání...