Armáda dostane dva nové letouny CASA. Ministerstvo je koupilo za dvě miliardy

Zástupci ministerstva obrany podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů.

„Armáda České republiky potřebuje rozšířit kapacity vojenského letectva, protože je máme plně využity a máme i nedostatky,“ konstatoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pro Českou televizi. Podle něj letouny CASA, které již armáda využívá, slouží nejen k výcviku a přepravě materiálu, ale přepravují i ústavní činitele.

Nákup nových dvou letounů proto významně přispěje k rozšíření přepravní kapacity vojenských letounů, dodal Metnar před podpisem smlouvy. Podotkl, že díky nákupu budou v příštím roce vyřazeny z provozu dva zastaralé ruské letouny JAK-40.

Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH. Cena letounů měla být podle původních předpokladů vyšší.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí zakázky na dva nové stroje bude i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení.

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH. Zakázka je podle Metnara o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. 

Armáda dlouhodobě avizuje, že dva nové transportní letouny potřebuje kvůli náhradě dosluhujících Jak-40 i kvůli rostoucím požadavkům. Používá je k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. Ministerstvo za ni zaplatí 360 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.