Odborník na letectví představuje vrtulníky Venom a Viper. Mají řadu předností, říká Soušek

Víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom, kterých česká armáda nakoupí osm kusů, navazuje na dnes již zastaralý typ UH-1N Twin Huey, jenž je notoricky známý z války ve Vietnamu. Využívá však jen osvědčené konstrukční prvky, jinak jde o technologicky nový stroj. Je rychlejší, silnější, modernější a česká armáda se v něm našla, přiblížil v pořadu Události, komentáře výhody chystaného nákupu Tomáš Soušek, redaktor časopisu Letectví a kosmonautika.

Video Události, komentáře
video

Tomáš Soušek: Venom a Viper mají řadu předností

„Je podobný jen vizuálně, z hlediska pohonného ústrojí, avioniky, všech různých systémů, použitých materiálů a výkonu je to zcela nový stroj. Má zhruba o třetinu vyšší rychlost, dvojnásobnou nosnost, takže parametry se výrazně posunuly,“ okomentoval Tomáš Soušek jeden ze strojů, které chce armáda pořizovat.

Zdůraznil, že stroj zachovává přednosti svého předchůdce. Proslulé široké boční dveře umožňují rychlé nasednutí i vysednutí vojáků, naložení a vyložení materiálu, manipulaci se zbraněmi a podobně. „Takže odolnost a robustnost konstrukce je zachována,“ dodává Soušek.

Armáda se rovněž chystá pořídit čtyři víceúčelové vrtulníky AH-1Z Viper, které jsou z 85 procent s Venomy konstrukčně shodné. To podle Souška představuje velikou výhodu, protože lze vlastnit méně náhradních dílů a shodnost usnadňuje výcvik personálu. Vrtulníky jsou bohatě ověřeny v bojových misích americké námořní pěchoty.

Viper má ale oproti Venomu přece jen další přednosti. „Je primárně určen k ničení pozemních cílů. Oproti Venomu má lepší výzbroj, lepší balistickou ochranu, o něco lepší výkony a manévrovatelnost. Co je zajímavost zdaleka ne tak obvyklá, na straně vidíme protiletadlovou řízenou střelu AIM-9 Sidewinder. Takže má schopnost pro vlastní obranu ničit další helikoptéry případně letouny, které by se dostaly do jeho blízkosti,“ upřesnil odborník.

Vrtulníky by měly být české armádě k dispozici v roce 2023. Obchod s USA musí ještě schválit vláda. Metnar očekává podpis smlouvy do konce roku. Ministerstvo za vrtulníky zaplatí 14,5 miliardy korun.