Češi řeší energetickou krizi po svém. Nakupují teplé oblečení i vlnu

7 minut
Události: Češi hledají úspory kvůli drahým energiím
Zdroj: ČT24

Někteří lidé se obávají aktuální topné sezony a hledají způsoby, jak ušetřit. Kabinet už vyzval domácnosti k úsporám například snížením teploty v domech. Odráží se to už na zvýšeném prodeji teplého oblečení nebo pletacích pomůcek. Kvůli vysokým cenám energií se zároveň některé sportovní kluby obávají o svou existenci.

Obchodům s teplým oblečením nyní rostou prodeje, v některých případech až o desítky procent. Zájem je ze strany veřejnosti, ale také firem – i kvůli nim už šijí teplého oblečení více například ve společnosti Moira. „V červnu a červenci nás oslovily i velké řetězce, které budou muset snižovat vytápění v obchodním prostoru a nakoupily už mnoho tisíc kusů teplého oblečení pro své zaměstnance,“ sdělila výkonná ředitelka Marcela Vlčková.

Více balíků s vlněným oblečením nyní odesílá i zlínský e-shop Ovečkárna. Nejčastěji zákazníci kupují přikrývky, ponožky nebo bačkory. „Nárůst je asi o osmdesát devadesát procent proti minulému roku. Zájem je vlastně vyvolaný energetickou krizí,“ řekl zakladatel firmy Martin Bernátek. Podobný důvod potvrzuje i obchod Digital People. Prodeje zimního zboží mu stouply meziročně o čtvrtinu.

Lidé teď ale nekupují jen hotové výrobky. Zvýšené prodeje vlny a pomůcek na pletení potvrzují i galanterie. Společnosti Stoklasa zájem o pletací příze proti loňsku stoupl asi o polovinu. Sezona jim tak začala zhruba o tři měsíce dříve. „Pletou hodně deky, čepice, šály, ponožky,“ nastínila vedoucí provozovny Světlana Hustolesová.

Seniorky z pražského centra Elpida ročně upletou až patnáct tisíc párů ponožek a číslo se zvyšuje. „Lidé se bojí, že jim bude zima, tak se snaží naučit plést,“ řekla vedoucí kulturních projektů Elpidy Bronislava Hiliová.

Vysoké ceny energií ale řeší například i nemocnice. Když vloni v Oblastní nemocnici Příbram instalovali nový rentgen, počítali, že jeho provoz vyjde na 2,6 koruny za kilowatthodinu. Za tuto cenu budou snímky dělat pacientům jen do konce roku. Pak počítají se státem zastropovanou cenou, tedy šest korun za kilowatthodinu.

„Z asi patnácti milionů se dostaneme na nějakých 45,5 milionu. Není to nízká částka, nicméně je to pořád méně, než jsme počítali okolo prázdnin,“ podotkl náměstek pro ekonomiku a provoz nemocnice Radek Řechka.

Právě vyšetření na zobrazovacích pracovištích jsou jedny z energeticky nejnáročnějších. Vůbec nejvíce elektřiny ale spotřebují ve strojovně chlazení. Další peníze spolkne vzduchotechnika. Ušetřit chce nemocnice například její revizí.

Do konce roku také plánuje vyměnit čtyřicet procent veškerého osvětlení za úsporné LED panely, které jsou nainstalované například už na ARO. Jejich úspora je padesátiprocentní.

Šetřit, kde se dá, se snaží i provozovatelé sportovních klubů. Většina z nich ale tvrdí, že pokud nepřijde pomoc, budou muset provoz omezit nebo úplně ukončit. „Česká unie sportu v tuto chvíli už ví o stovkách sportovních klubů, které jsou kvůli energiím v existenčních problémech. Náklady na provoz se jim zvýšily od loňska násobně,“ upozornil generální sekretář České unie sportu Jan Boháč. Potvrzuje to i velký průzkum mezi kluby a spolky, který si unie udělala. Výsledky zveřejní příští týden.

Vládní pomoc

Vláda už kvůli cenám energií představila různé formy pomoci domácnostem. Čtyřicet miliard vyhradila na úsporný tarif. Na dva až tři a půl tisíce korun budou mít od října do konce roku nárok ti, co mají smlouvu s dodavatelem elektřiny. Lidem i firmám navíc vláda i pro celý příští rok odpustila poplatek za obnovitelné zdroje.

Kabinet také schválil zastropování cen elektřiny a plynu pro odběratele na nízkém napětí, s roční spotřebou maximálně 630 megawatthodin. Kromě domácností to bude platit i pro plynové teplárny, které lidem zajišťují vytápění. Dál pro malé a střední firmy a veřejné instituce, jako jsou školy nebo nemocnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 4 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 5 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 6 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 7 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 14 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...