Češi budou střežit nebe nad Pobaltím. V září jim začne mise v estonském Ämari

3 minuty
Události: Od září budou čeští letci střežit nebe nad pobaltskými státy
Zdroj: ČT24

Za tři týdny odletí pět českých gripenů a jejich posádky na základnu Ämari v Estonsku. Vzdušný prostor Pobaltí začnou hlídat 1. září. Doplní tak dánské a belgické stroje F-16, které jsou na litevském vojenském letišti Šiauliai. Severoatlantická aliance zvýšila svou vojenskou přítomnost v Pobaltí po ruské anexi Krymu a po začátku bojů na východě Ukrajiny.

Český vzdušný prostor hlídají denně dvě stíhačky, v Estonsku to bude podobné. V Pobaltí ale českým letcům naroste počet ostrých startů: vzlétat budou k ruským vojenským letounům, které většinou nekomunikují. Loni se takových případů odehrálo 137, letos už jich bylo podle litevského ministerstva obrany šedesát.

„Kaliningradská oblast Ruska je zásobovaná intenzivněji, mají tam větší počet letecké techniky. Díky této větší intenzitě lze očekávat větší intenzitu ostrých vzletů,“ očekává Pavel Pavlík, který velí českému úkolovému uskupení Baltic Air Policing 2019. Pavlík už v Pobaltí na misi byl, v roce 2012 tam létal jako řadový pilot českého kontingentu. Sám má na gripenech nalétáno asi tisíc letových hodin.

Letci se v Pobaltí pohybují v blízkosti ruské hranice. „Držíme se ve vzdušném prostoru států NATO, nesmíme vkročovat do vzdušného prostoru jiného státu,“ připomíná Pavlík. 

České gripeny budou mít na pobaltské misi standardní výzbroj: kanón, rakety vzduch-vzduch anebo klamné cíly infračerveného spektra, takzvané fléry. Zbraně ale mohou vojáci použít jen v krajním případě. „Nosíme je proto, abychom je použili na sebeobranu. To je jediný úzus, který je,“ zdůraznil velitel Pavlík.

Stroje se nebudou na létání nad mořem a v extrémním počasí nijak speciálně upravovat. Stačit jim bude současná antikorozní ochrana. „Letoun disponuje nástřiky pro naši zimu a pro naše povětrnostní podmínky, nic nového na tom dělat nebudeme,“ uvedl technik, který má na starosti stroje JAS-39C Gripen, jež budou vyslány do Estonska.

Vyslání vojáků do Estonska loni schválil parlament, mise se může zúčastnit pět gripenů a minimálně 95 vojáků. Operační úkol čeští letci převezmou 1. září od britské RAF. Zpět do Česka se vrátí první či druhý týden v lednu. V průběhu mise se vystřídají na estonské letecké základně dvě rotace, v polovině mise se tak prostřídá část personálu.

Alianční státy se ve střežení vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska střídají, protože tyto země nemají vlastní nadzvukové letectvo. „Střežení vzdušného prostoru pobaltských států je plněním našeho spojeneckého závazku a důkazem, že jsme platným a aktivním členem Severoatlantické aliance,“ uvedl k misi ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Čeští letci za sebou mají Sinaj i Irák

Kromě opakovaných zahraničních operací gripenů působí české vzdušné síly už téměř šest let také na Sinajském poloostrově. Dopravní letadlo CASA tam v mezinárodní operaci dohlíží na dodržování míru mezi Egyptem a Izraelem.

Svou zahraniční operaci měli tři roky také piloti a pozemní personál bitevníků L-159 Alca. Letos v červnu ukončili výcvik svých iráckých kolegů na základně Balad nedaleko Bagdádu.

Na opakované zahraniční mise jsou připravené i gripeny. „Plánujeme, že bychom se každé tři roky byli schopni zúčastnit jakékoli zahraniční mise, ať už to bude v Pobaltí nebo na Islandu,“ dodal velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek.

Pro české nadzvukové letectvo bude vyslání do Pobaltí šestou misí. V minulosti třikrát působilo na Islandu, v pobaltských zemích byli čeští piloti gripenů nasazeni dvakrát v letech 2009 a 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 6 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 7 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 12 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...