Cenu Václava Havla získal ruský opoziční politik Kara-Murza

Cenu Václava Havla za rok 2022 získal ruský opoziční politik a publicista Vladimir Kara-Murza. Informovala o tom agentura AFP. Prestižní ocenění, které doprovází odměna ve výši šedesát tisíc eur (asi 1,5 milionu korun), uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Vladimir Kara-Murza býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil někdejší nejbohatší Rus a později vězeň režimu Vladimira Putina Michail Chodorkovskij. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova.

Kara-Murzu minulý týden ruské úřady obvinily z vlastizrady, zároveň je ve vazbě kvůli obvinění z diskreditace ruské armády. 

„Vladimira Kara-Murzu znám a obdivuji jako neohroženého bojovníka za lidská práva, svobodu a demokracii tváří v tvář despocii a násilí. Ačkoli se ho Putinův režim dvakrát pokusil otrávit, od dubna tohoto roku ho vězní pro jeho veřejný odpor vůči agresi proti Ukrajině a minulý týden ho obvinil z velezrady, Vladimir neslevuje ze svých ideálů, které ztělesňují lidštější tvář a potenciálně i lepší budoucnost Ruska,“ uvedl v tiskovém prohlášení Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla. 

Cena byla slavnostně udělena na zahajovací schůzi podzimního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE). Knihovna Václava Havla na počest laureáta uspořádá mezinárodní konferenci, která je naplánována na 12. října v Pražské křižovatce.

Diplom i pro Duhovou koalici či ukrajinskou organizaci

Prvním laureátem ocenění, jež nese jméno prvního prezidenta České republiky, se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki, který minulý týden dostal Nobelovu cenu za mír. Loni ho získala přední představitelka běloruské opozice, vězněná Maryja Kalesnikavová.

Letos byli nominováni tři kandidáti. Mezi dalšími oceněnými je sdružení lidskoprávních organizací Duhová koalice, která v Maďarsku bojuje za práva příslušníků skupiny LGBT+. Zahrnuje mimo jiné lesby, gaye, bisexuály či transgenderové a nebinární osoby. Diplom převzali i zástupci koalice ukrajinských organizací V pět hodin ráno (Pjata ranku), jež se snaží najít, shromáždit a uchovat důkazy o možných ruských válečných zločinech a porušování lidských práv na Ukrajině. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 54 mminutami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 hhodinou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 1 hhodinou

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 2 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 11 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 11 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 12 hhodinami
Načítání...