Bývalý fotbalový rozhodčí Grímm se u soudu přiznal k přijetí úplatků

Bývalý rozhodčí Tomáš Grímm, který spolu s někdejším místopředsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanem Berbrem a dalšími lidmi čelí obžalobě za korupci, se u soudu v Plzni přiznal k přijetí úplatků za ovlivnění několika zápasů v letech 2019 a 2020.

Grímm je jedním z hlavních obžalovaných. V případu vystupuje jako spolupracující obžalovaný a se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu, o jejímž přijetí bude rozhodovat soud. Berbra označil Grímm za jednoznačně nejmocnějšího muže v českém fotbale. Coby rozhodčí ho vnímal jako svého hlavního nadřízeného, kterého si nechtěl rozhněvat žádný sudí, řekl u soudu. V případu je obžalováno 21 lidí z fotbalového prostředí a Slavoj Vyšehrad.

Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Státní zástupce Jan Scholle Berbra viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Slavoje Vyšehrad podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze. Berbr to podle obžaloby dělal pro posílení a udržení svého vlivu v asociaci.

Vybraní sudí a delegáti, ale i jeden hráč a funkcionář konkurenčních klubů, pak za úplatek pomáhali Vyšehradu k výhře, říká obžaloba. Rogozovou motivací byl postup klubu ze třetí ligy do druhé a jeho udržení v druhé lize.

„Na svém přiznání v plném rozsahu trvám,“ řekl u soudu Grímm. Promluvil o úplatcích ve fotbalu – ještě před současnou kauzou mu byl podle jeho slov nabídnut úplatek, nahlásil to tehdy Berbrovi, šli na fotbalový svaz a bylo mu slíbeno prošetření věci. Jediný výsledek ale byl, že byl stažen z listiny rozhodčích.

„Ve FAČR neexistoval žádný manuál, který by pomáhal rozhodčím, když byli osloveni s nabídkou úplatku, žádný formulář, jak postupovat a nahlásit to,“ řekl.

Grímm popsal jednotlivá utkání, v nichž podle svých slov přijal za ovlivnění zápasu peníze. Týkalo se to například utkání z května 2019 mezi Radotínem a Dobrovicemi. Rogoz mu nabídl úplatek za to, aby nevyhrál Radotín, který byl přímým konkurentem Vyšehradu v boji o postup do druhé ligy. Grímm o tom prý řekl Berbrovi, ten mu odpověděl, že si nepřeje žádný exces a nechce, aby si Dobrovice stěžovaly, což Grímm pochopil tak, že má Radotín prohrát.

Přiznal i úplatek v třetiligovém zápase mezi B týmem Bohemians a Sokolem Brozany. Spoluobžalovaný Martin Svoboda mu prý na telefon poslal obrázek padesátky, což pochopil jako nabídku padesátitisícového úplatku za ovlivnění duelu ve prospěch Brozan. Utkání prý ovlivnil nepatrně, Brozany vyhrály. Po několika dnech dostal obálku se 40 tisíci korunami, které si rozdělil s asistenty. Svoboda, který ve čtvrtek vypovídal před Grímmem, jakoukoliv vinu odmítl a popřel, že by nabízel úplatky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 3 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 4 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 5 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 6 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 14 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...