Bez vstupu do Evropské unie bychom byli osamoceným ostrovem a naše konkurenceschopnost by šla velmi dolů, uvedl ve speciálním vysílání pořadu Událostí, komentářů ke dvaceti letům Česka v Unii poslanec za ANO Jaroslav Bžoch. Mimo Unii bychom byli výrazně chudší, dodala poslankyně za ODS Eva Decroix. Výhody členství vidí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), zatímco europoslanec Ivan David (SPD) proti tomu argumentoval současnou stagnací Česka.
Bez členství v EU bychom byli osamoceným ostrovem, řekl Bžoch. A výrazně chudší, dodala Decroix
Česko vstoupilo do Evropské unie 1. května 2004. Bžoch zdůraznil, že jako exportně orientovaná země by Česko bez členství v Unii nemělo tolik obchodních příležitostí, jako má nyní. „Nevzkvétali bychom,“ dodal s tím, že Česko může využívat volného pohybu zboží, kapitálu i osob. Bez toho bychom se stali osamoceným ostrovem uprostřed Evropské unie, jehož konkurenceschopnost by šla velmi dolů a „ekonomika by dostávala zabrat“, podotkl
Velikost naší ekonomiky i prostor, kde se Česko nachází, by bez členství v EU vedly k tomu, že bychom byli chudší, je přesvědčena Decroix. Česká ekonomika, zejména její průmysl, může ze zapojení do Unie těžit. Poslankyně také dodala, že EU není jen ekonomický, ale i politický projekt. A vstupem jsme usilovali nejen o „doběhnutí“ západní úrovně života, ale rovněž jsme se přihlásili k hodnotám Unie.
Gregorová dodala, že bez vstupu bychom byli o 740 miliard chudší, protože o tolik víc Česko dostalo na rozvoj, než poslalo do unijní pokladny. Neměli bychom také spolurozhodovací pravomoc na dění v EU, upozornila a má za to, že tratíme na tom, že nejsme v eurozóně. Zmínila také příklad Británie, která z Unie odešla, ale přes její hospodářskou sílu je pro ni obtížné si mnohé smlouvy samostatně vyjednat. Europoslankyně také kritizovala, že o vstupu Česka do EU se údajně předem nedebatovalo a lidé pak netušili, co od členství mají čekat.
David kritizoval militarizaci Unie, Gregorová si cení vyšší obranyschopnosti
David naopak argumentoval miliardami eur, které každý rok odcházejí z Česka na dividendách vyplácených zahraničním vlastníkům. Zmínil rovněž přijetí Green Dealu, který podle něj dělá velké problémy průmyslu i zemědělství. To pak snižuje životní úroveň a zvyšuje inflaci, míní.
Argumentoval tím, že existují státy, které nejsou v EU a také prosperují. Kritizoval i projednávaný migrační pakt či současnou údajnou militarizaci Evropské unie. „Asi si toho míru v blízké budoucnosti moc neužijeme, pokud nezvítězí rozum,“ kritizoval podporu zbrojní výroby.
Gregorová naopak ocenila podíl Česka na společných projektech NATO, které činí Česko obranyschopnějším, i to, že se vyrábí munice pro Ukrajinu. Zdůraznila, že naše ohrožení způsobuje Rusko.
Decroix řekla, že právě tím, že jsme aktivními členy EU a NATO, máme mnohem větší šance válce zabránit. „Sami se útoku z východu neubráníme,“ dodala.
Bžoch připomenul, že NATO je obranný pakt, který zajišťuje bezpečnost a přináší mír. „Na evropském kontinentu není míru, válku začalo Rusko,“ doplnil.