Bez členství v EU bychom byli osamoceným ostrovem, řekl Bžoch. A výrazně chudší, dodala Decroix

33 minut
Události, komentáře: Dvacet let Česka v Evropské unii
Zdroj: ČT24

Bez vstupu do Evropské unie bychom byli osamoceným ostrovem a naše konkurenceschopnost by šla velmi dolů, uvedl ve speciálním vysílání pořadu Událostí, komentářů ke dvaceti letům Česka v Unii poslanec za ANO Jaroslav Bžoch. Mimo Unii bychom byli výrazně chudší, dodala poslankyně za ODS Eva Decroix. Výhody členství vidí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), zatímco europoslanec Ivan David (SPD) proti tomu argumentoval současnou stagnací Česka.

Česko vstoupilo do Evropské unie 1. května 2004. Bžoch zdůraznil, že jako exportně orientovaná země by Česko bez členství v Unii nemělo tolik obchodních příležitostí, jako má nyní. „Nevzkvétali bychom,“ dodal s tím, že Česko může využívat volného pohybu zboží, kapitálu i osob. Bez toho bychom se stali osamoceným ostrovem uprostřed Evropské unie, jehož konkurenceschopnost by šla velmi dolů a „ekonomika by dostávala zabrat“, podotkl

Velikost naší ekonomiky i prostor, kde se Česko nachází, by bez členství v EU vedly k tomu, že bychom byli chudší, je přesvědčena Decroix. Česká ekonomika, zejména její průmysl, může ze zapojení do Unie těžit. Poslankyně také dodala, že EU není jen ekonomický, ale i politický projekt. A vstupem jsme usilovali nejen o „doběhnutí“ západní úrovně života, ale rovněž jsme se přihlásili k hodnotám Unie.

Gregorová dodala, že bez vstupu bychom byli o 740 miliard chudší, protože o tolik víc Česko dostalo na rozvoj, než poslalo do unijní pokladny. Neměli bychom také spolurozhodovací pravomoc na dění v EU, upozornila a má za to, že tratíme na tom, že nejsme v eurozóně. Zmínila také příklad Británie, která z Unie odešla, ale přes její hospodářskou sílu je pro ni obtížné si mnohé smlouvy samostatně vyjednat. Europoslankyně také kritizovala, že o vstupu Česka do EU se údajně předem nedebatovalo a lidé pak netušili, co od členství mají čekat.

David kritizoval militarizaci Unie, Gregorová si cení vyšší obranyschopnosti

David naopak argumentoval miliardami eur, které každý rok odcházejí z Česka na dividendách vyplácených zahraničním vlastníkům. Zmínil rovněž přijetí Green Dealu, který podle něj dělá velké problémy průmyslu i zemědělství. To pak snižuje životní úroveň a zvyšuje inflaci, míní.

Argumentoval tím, že existují státy, které nejsou v EU a také prosperují. Kritizoval i projednávaný migrační pakt či současnou údajnou militarizaci Evropské unie. „Asi si toho míru v blízké budoucnosti moc neužijeme, pokud nezvítězí rozum,“ kritizoval podporu zbrojní výroby.

Gregorová naopak ocenila podíl Česka na společných projektech NATO, které činí Česko obranyschopnějším, i to, že se vyrábí munice pro Ukrajinu. Zdůraznila, že naše ohrožení způsobuje Rusko.

Decroix řekla, že právě tím, že jsme aktivními členy EU a NATO, máme mnohem větší šance válce zabránit. „Sami se útoku z východu neubráníme,“ dodala.

Bžoch připomenul, že NATO je obranný pakt, který zajišťuje bezpečnost a přináší mír. „Na evropském kontinentu není míru, válku začalo Rusko,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 8 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 14 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 18 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 20 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...