Bek poprvé svolal konvent o vzdělávání. Chce, aby jeho návrhy prošly oponenturou

V Senátu se poprvé sešel Národní konvent o vzdělávání. Sedmdesátičlenné těleso zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), označuje ho za náhradu sboru poradců. Na prvním zasedání podle něj členové konventu spíše hovořili o současné situaci ve školství, ale od příštího setkání v září chce ministr začít představovat konkrétní návrhy na změny, které jeho úřad připravuje. Od konventu očekává oponenturu, odbornou konzultaci, považuje jej ale i za způsob, jak změny představit široké veřejnosti.

V Národním konventu vzdělávání usedli politici ze Senátu a Poslanecké sněmovny, zástupci obcí a krajů, které zřizují základní a střední školy, představitelé školských asociací, odboráři i zástupci neziskových organizací. Členy jsou rovněž ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, ředitel Národního pedagogického institutu Ivo Jupa a předseda Národního akreditačního úřadu Robert Plaga.

Ministr a zároveň senátor Bek je členem tříčlenného předsednictva, v němž jsou kromě něj senátoři Jiří Drahoš (nestr. za STAN) a Jiří Růžička (nestr. za TOP 09).

Na úvod prvního zasedání ministr zopakoval, proč se rozhodl konvent zřídit. Hovořil o potřebě odborné i politické debaty o změnách ve školství, o souvisejících zákonech, od členů uskupení očekává také oponenturu.

Úvodní jednání nazval Bek zahřívacím. Na programu nemělo žádný konkrétní návrh, vystoupili se podle ministra analytici se zprávami o situaci ve školství – o nerovnostech, vlivu sociálních faktorů na vzdělávání, nedostatečné infrastruktuře škol nebo očekávaném vývoji trhu práce. „Vzdělávací systém, pokud nějakým způsobem bude modifikován, musí zohlednit delší časovou perspektivu,“ podotkl.

Bek chce přísnou oponenturu

Jiří Drahoš při zahájení úvodního jednání řekl účastníkům, že by se měli scházet jednou měsíčně, příště se ale sejdou až v září. To by již chtěl Bek přinést první konkrétní návrhy na změny. Jako první chce předložit úpravy v přijímacím řízení na střední školy, které by chtěl elektronizovat.

Od členů konventu očekává, že návrhy „vystaví přísné oponentuře a odborné konzultaci“. Chce fórum využít také k tomu, aby je představil široké veřejnosti. Drahoš věří, že úvodní konvent „se velmi povedl“. Ujistil, že to není jen jeho mínění, ale podobně se vyjádřili i další jeho účastníci. Za zásadní považuje, že umožní „odborné veřejnosti (…) účast na debatě, na které by ministerstvo školství zejména představovalo kroky, které hodlá podniknout k řešení výzev a zlepšení situace v našem školství“.

Mezi kroky, které ministr plánuje a které by měly změnit podobu školství do deseti let, je mimo jiné prodloužení povinné školní docházky, posílení všeobecného vzdělávání na středních školách a otevírání jejich nových typů. Chtěl by se také zabývat možností, že by vznikaly polytechnické vysoké školy, které by úzce spolupracovaly s regionálními zaměstnavateli.

Ministr Bek krátce po svém nástupu do funkce v čele resortu školství novinářům sdělil, že mu bude konvent nahrazovat tým poradců. Jeho předchůdci ve funkci a stranickému kolegovi Vladimíru Balašovi (STAN) radilo šestnáct lidí, předchozí ministr Petr Gazdík (STAN) měl deset poradců. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 8 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...