Ať peníze do zdravotnictví rozděluje přímo vláda, žádá krizový štáb

2 minuty
Ministerstvo dokončilo debatu nad úhradovou vyhláškou
Zdroj: ČT24

Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu – 9 proti kolapsu zdravotnictví měla rozdělovat vláda, nikoliv ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Zástupci odborů, lékařů a dalších organizací ze štábu to řekli po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o úhradách péče na rok 2020. Příští rok půjde na péči zhruba 350 miliard korun, meziročně o 35 miliard víc.

Proti původnímu ministerskému návrhu je finální částka vyšší o 11 miliard. Resort v tiskové zprávě odpoledne informoval, že ministr vyhlášku podepsal a ve sbírce zákonů vyjde do konce měsíce.

„Žádný segment není poškozen, všechny segmenty porostou, všechny segmenty si polepší. Měli by být peníze na pokrytí nárůstu odměňování zdravotníků. Věřím, že hlavně z toho bude mít něco pacient,“ uvedl k výsledkům jednání ministr Vojtěch.

Krizový štáb chce systémové změny

Krizový štáb sice navýšení peněz na zdravotní péči ocenil, stále však podle něj není dostatečné. Odboráři navíc volají po systémovém řešení financování zdravotnictví. Vadí jim, že o stovkách miliard rozhoduje ministerstvo vyhláškou, přestože je založena na dohodě segmentů péče se zdravotními pojišťovnami. Některé segmenty, dnes zapojené do Krizového štábu, s dohodami pro příští rok nesouhlasily.

„Příští rok to bude nejspíš ještě více peněz, takže by se měly rozdělovat nařízením vlád, nikoliv jen vyhláškou ministerstva. Letos do těch jednání stejně vstoupil premiér,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve slíbil dát na zdravotnictví šest miliard korun navíc poté, co jednal s odbory a zdravotními pojišťovnami.

Peníze se podle ministra rozdělí nad rámec úhradové vyhlášky, která částku dělí mezi jednotlivé oblasti péče. Pojišťovny z ní podpoří poskytovatele, kteří to podle nich potřebují. „Půjde například o regionální nemocnice, jako je Rumburk, Jeseník nebo Šumperk, které zajišťují v odlehlých oblastech nezbytnou péči,“ přiblížil Vojtěch.

„Úhradová vyhláška je pouze základní dokument, který řeší problémy plošně. Problémy českého zdravotnictví ale musíme řešit cíleně, například cíleně podpořit konkrétní nemocnice v příhraničí. To v úhradové vyhlášce nikdy nejsme schopni takto definovat,“ poznamenal ministr.

Vojtěch dodal, že právě tam půjdou peníze z dodatečných šesti miliard. Podle Žitníkové by ale bylo možné navýšit těmto nemocnicím v rámci úhradové vyhlášky základní sazbu.

Krizovému štábu vadí to, že peníze nebudou rozděleny mezi všechny v úhradové vyhlášce. „Chceme, aby bylo transparentně zveřejněno, kteří poskytovatelé peníze dostanou a kolik,“ řekl po jednání prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle šéfa resortu budou informace už ve zdravotně pojistných plánech, tedy rozpočtech pojišťoven na příští rok. Peníze se rozdělí všem segmentům péče, do nemocnic půjde asi polovina. Navíc se v pátek dohodlo navýšení pro domácí péči, dostane dalších 340 milionů korun.

Více peněz i v souvislosti s růstem platů

Po jednáních poskytovatelů zdravotní péče s ministrem a premiérem minulý týden bylo schváleno navýšení ještě o dalších 4,9 miliardy korun, které má kompenzovat vládou schválený růst platů ve veřejné sféře. Pro všechny segmenty to bude nárůst asi o 1,5 procenta.

Odbory a štáb požadovaly původně, aby se z rezerv zdravotních pojišťoven využilo příští rok až 25 miliard korun. Ministr to odmítal s tím, že rezervy budou potřeba při zhoršení ekonomiky. „Z nadvýběru pojistného použijeme asi 17 miliard, z rezerv půjde sedm. Příští rok to udržitelné je, systém bude stále přebytkový. O dalších letech začneme jednat,“ dodal Vojtěch s tím, že je třeba vyřešit platby za státní pojištěnce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPiráti jednali s prezidentem o bezpečnosti

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek k debatě o bezpečnosti a připravenosti reagovat na krize postupně přijímá české politické špičky. Na Pražský hrad již zamířil předseda opozičních Pirátů Zdeněk Hřib, po něm dorazí šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura a předseda vládních Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Odpoledne přijde šéf ANO Andrej Babiš a poté společně lídři stran koalice SPOLU, tedy ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marek Výborný a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
10:16Aktualizovánopřed 8 mminutami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 10 mminutami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 1 hhodinou

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 5 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 5 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 13 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 16 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...