Zpravodajský web ČT24

Petr Pavel přijal na Hradě vítězné české hokejisty. Dostal od nich zlatou medaili

Prezident Petr Pavel přijal na Pražském hradě českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa. Poděkoval jim za inspiraci a přijal za svůj postoj ke sportu ocenění. Češi se stali šampiony po nedělní výhře nad Švýcarskem. Zlato hokejisté na mistrovství světa vybojovali po čtrnácti letech. Prezident jim poděkoval i v šatně bezprostředně po utkání.

Jakub a Eliška se drží na špici nejpopulárnějších dětských jmen

Nejpopulárnějšími jmény mezi rodiči nově narozených dětí byla loni stejně jako o rok dříve Jakub a Eliška. Jakub se v čele žebříčku drží od roku 2011, Eliška od roku 2012. Na dalších místech se v případě chlapců umístil Matyáš a Jan, u dívek Viktorie a Anna. Informoval o tom předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Z první dvacítky vypadla jména Petr a Veronika.

ŽIVĚ: Poslanci debatují o reformě penzí, schválili pevný čas hlasování

Poslanci by ve čtvrtek měli dokončit první čtení důchodové novely, na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy schválili pevný čas hlasování na šestou hodinu odpoledne. K završení úvodního kola sněmovně nestačily dva předchozí dny. Dolní komora se předlohou zabývala zatím sedmadvacet hodin čistého času.

Je to mimořádná práce, ocenil Blinken v Praze českou muniční inciativu

Do Prahy přiletěl americký ministr zahraničí Antony Blinken, sešel se se svým protějškem Janem Lipavským (Piráti). Na okraj jednání šéfů diplomacií států NATO se setkal také s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Ocenil českou muniční iniciativu na pomoc Ukrajině. Podle Blinkena jsou vztahy mezi Českem a Spojenými státy výjimečné. Ministr bude jednat i s prezidentem Petrem Pavlem.

Klimatizace v kancelářských budovách chrlí do okolí nebezpečné látky, ukázal výzkum

Vzduch, který se ve velkoměstech dostává ven z kancelářských budov, může do okolí uvolňovat spoustu znečištění. Jak moc, to popsali vědci z americké Purdue University.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

 • 15:41

  Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od 5. do 9. června, setká se s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, oznámil Bílý dům. Do Normandie podle Paříže míří 25 premiérů a prezidentů a také milion návštěvníků. 

 • 15:39

  Ukrajina má právo se bránit a právo na sebeobranu zahrnuje i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území, uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg. S obranou má zemi podle něj pomoct víceletý finanční závazek NATO, který současně bude signálem pro Moskvu, že se spojenci neunaví v pomoci.

 • 15:31

  Šéf NATO Jens Stoltenberg doufá, že od červencového summitu NATO bude do kolektivní obrany Aliance dávat dvě procenta svého HDP víc než dosavadních osmnáct zemí.

 • 15:29

  Vrchní soud v Olomouci bude muset znovu řešit, jestli mají být šéf takzvané lihové mafie Radek Březina a další dva muži stíhaní v kauze ovlivňování svědků. Nejvyšší soud (NS) zrušil usnesení vrchního soudu o zastavení stíhání trojice z předloňského prosince. Na dotaz ČT to uvedla mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Olomoucký vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o trestné činnosti bylo rozhodnuto už v hlavní daňové větvi případu.

 • 15:19

  HDP USA v prvním kvartálu vzrostl o 1,3 procenta, v předchozím čtvrtletí růst činil 3,4 procenta, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Za ještě výraznějším zpomalením, než uváděl rychlý odhad, stojí podle ministerstva zejména horší údaje o spotřebitelských výdajích.

Obrazem

Vše k tématu

Španělští poslanci těsně schválili zákon o amnestii pro katalánské separatisty

Španělští poslanci definitivně schválili zákon o amnestii pro činy související se snahami o nezávislost Katalánska. O amnestii budou soudci rozhodovat v jednotlivých případech. Zákon v dolní komoře prošel po vetu Senátu jen těsně: potřeba bylo 176 hlasů, pro nakonec hlasovalo 177 zákonodárců. Opozice už avizovala, že podá stížnost k soudu. Obrátit se může na ten ústavní nebo Soudní dvůr EU.

My vás milujeme, z vaší strany to až tak necítím, říká Polák Szczygieł o Češích

Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł může jakožto autor literárních reportáží dělat téměř vše, co autor beletrie. Jen si nemůže vymýšlet, což je v éře dezinformací podle něj těžké. A občas musí napsat i o protiřečících si interpretacích nějaké události, pokud nemůže zjistit, co se skutečně stalo. V pořadu Události, komentáře hovořil mimo jiné i o vztahu Čechů a Poláků.

„Nepřehledné.“ Komoře lékařů a odborům se nelíbí návrh zákona o odměňování

Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory nesouhlasí s návrhem zákona o odměňování zdravotníků, který předložilo ministerstvo zdravotnictví. Nejde podle nich o faktické sjednocení výše platů a mezd, které žádají. Pro některé zdravotníky by podle nich návrh znamenal i snížení odměny. Po čtvrtečním jednání to sdělili předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a prezident ČLK Milan Kubek. Na změnách zákoníku práce, které mají platit od srpna, podle nich shoda je.
Načítání...

Množství textilního odpadu v EU narostlo. Od příštího roku začne v Česku povinný sběr

Češi budou moct znovu potvrdit, jak jsou dobří v třídění. Od ledna začne povinný sběr textilu. Obce budou muset zřídit místo, kde ho lze odložit – podobně jako nyní například bioodpad. Množství textilního odpadu v Evropské unii narostlo. Souvisí to i s chováním spotřebitelů, kteří kupují více oblečení a nosí ho kratší dobu. Ekologické a sociální dopady podle čerstvého průzkumu většinou neznají.
před 9 h hodinami|

Mexiko čekají největší volby v historii. Kampaň provázela mimořádná míra násilí

Téměř sto milionů Mexičanů zamíří tuto neděli do volebních místností. Zemi čekají největší volby v její historii, ať už co do počtu oprávněných voličů, tak i rozdělovaných mandátů, kterých je přes dvacet tisíc. Volit se budou místní úřady i obě komory parlamentu. Kromě toho Mexičané rozhodnou i o nové hlavě státu, kterou se podle dosavadních předvolebních průzkumů s největší pravděpodobností poprvé stane žena. Letošní volby ovšem provází mimořádná míra násilí včetně zastrašování a vražd kandidátů.
před 8 h hodinami|

Konec týdne bude v Česku plný deště, místy přijdou i bouřky

O víkendu bude na většině Česka pršet. Déšť může být i trvalý a vydatný, místy se vyskytnou bouřky. Na západě Čech hrozí zvýšení hladin řek. Denní teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 h hodinami|

Brnění končetin i neposlušné prsty. Iva žije s roztroušenou sklerózou 18 let, lidí s diagnózou přibývá

Počet lidí s roztroušenou sklerózou přesáhl dvacet jedna tisíc – za rok tak v registru přibyla zhruba tisícovka pacientů. Neurologové i ministerstvo zdravotnictví chtějí sjednotit postupy, aby kvalita péče byla ve všech centrech stejně vysoká.
před 8 h hodinami|

Hongkongský soud shledal vinnými z „podvracení státu“ čtrnáct aktivistů, kteří se zapojili do primárek

Soud v Hongkongu uznal vinnými čtrnáct prodemokratických aktivistů v dosud nejrozsáhlejším procesu na základě zákona o národní bezpečnosti. Další dva viny zprostil. Celkem 47 prodemokratických aktivistů bylo obžalováno z podvracení státu. Podle obžaloby se ho dopustili tím, že se zapojili do primárek s cílem vybrat nejvhodnější kandidáty do voleb. Většina obžalovaných je už třetím rokem ve vazbě bez možnosti kauce.
07:55Aktualizovánopřed 3 h hodinami|