Zpravodajský web ČT24

Nestraník Schoof má vést apolitickou vládu, shodla se nová nizozemská koalice

Novým nizozemským premiérem se stane bývalý šéf zpravodajské a bezpečnostní služby a nestraník Dick Schoof. Podle agentury DPA se na jeho jmenování shodly strany budoucí vládní koalice, v odpoledních hodinách pak k tomu svolaly tiskovou konferenci. Jednání o nové nizozemské vládě se táhnou od listopadových voleb, v nichž vyhrál kritik Evropské unie, imigrace a pomoci Ukrajině Geert Wilders.

„Neviditelné oběti“ trestných činů. Děti s rodiči ve vězení čelí mnoha rizikům

Děti, které mají rodiče ve vězení, zažívají pocity smutku, odcizení, vyloučení a zahanbení. Část z nich musí rychleji dospět a převzít odpovědnost. Obvyklé je sebepoškozování. Ukázal to tříletý výzkum Rodičovství za mřížemi, který vypracovala Masarykova univerzita v Brně s organizací Mezinárodní vězeňské společenství. Podle propočtů by v Česku mohlo být třicet až čtyřicet tisíc dětí, které mají rodiče ve vězení.

Padly dva podmíněné tresty za úmrtí chlapce při závodech v Černuci

Kladenský soud uložil v kauze úmrtí dítěte při závodech nákladních vozů v Černuci na Kladensku dva podmíněné tresty za usmrcení z nedbalosti. Jednak strýci, který měl tříletého chlapce v době neštěstí na starosti, jednak pořadateli akce. Řidiče auta a tetu dítěte soud zprostil. Podle zatím nepravomocného rozsudku obdržel strýc trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a pořadatel Bohumil Báša trest 16 měsíců s odkladem na 30 měsíců. Matce, otci a sestře zemřelého mají také odsouzení nahradit škodu, každému z rodičů přes 900 tisíc korun a sestře 750 tisíc korun. Vinu všichni obžalovaní u soudu odmítli.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

 • 16:33

  K české muniční iniciativě se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) formálně připojila Litva, přispěje 35 miliony eur. Celkem se zapojilo osmnáct zemí, peníze poslaly čtyři.

 • 16:21

  Sněmovní imunitní výbor zahájil disciplinární řízení vůči předsedovi SPD Tomiovi Okamurovi kvůli jeho výrokům na adresu místopředsedy dolní komory Jana Bartoška (KDU-ČSL).

 • 15:58

  Vrchní soud v Praze dnes podruhé rozhodl ve prospěch skupiny Penta ve sporu s Českou televizí. Týkala se reportáže, kterou televize odvysílala v roce 2017 a která se věnovala stavebního projektu firmy u pražského Masarykova nádraží. ČT se letos po dovolání zastal Nejvyšší soud.

 • 15:58

  Začaly závěrečné argumenty v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem v kauze týkající se plateb pornoherečce za mlčenlivost. Nejprve podle amerických médií mluví obhajoba.

 • 15:40

  Papež František se omluvil za hanlivý výraz, jímž před týdnem označil lidi s homosexuální orientací. Úřad hlavy katolické církve uvedl, že František užil slovo nechtěně a omlouvá se všem, kteří se cítí dotčeni.

Obrazem

Vše k tématu

Ukažte mi ten pas, ale ať na něm nechybí mé otisky, odmítá žena spojená s Vrběticemi spolupráci s ruskou GRU

Na otázku, zda byla agentkou ruské vojenské rozvědky GRU, odpovídá Elena Šapošniková, kterou v Řecku vyzpovídali Reportéři ČT, rázně: „Ne, já vůbec nevím, kde se nachází, prosím vás. Proč bych to dělala, v životě jsem nebyla ruským občanem.“ Dostupné informace mimo jiné české policie, která výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích dlouho vyšetřovala, ukazují na to, že právě Šapošniková byla pro ruské agenty, kteří měli za explozemi stát, klíčovým kontaktem a spojkou. Dokonce měla poměrně krátce po výbuších obdržet nejvyšší ruské vyznamenání. Natáčeli Jana Neumannová a Ondřej Golis.

Na schůzku k bezpečnostní spolupráci dorazil do Prahy i ukrajinský premiér Šmyhal

Na úterní večerní schůzku k bezpečnostní spolupráci do Prahy dorazil i ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Hlavním cílem pracovní večeře v Kramářově vile bude další zlepšení koordinace pomoci Ukrajině, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Jednání se bude týkat muniční pomoci, protivzdušné obrany Ukrajiny či spolupráce v obranném průmyslu. Ukrajinský premiér Šmyhal bude v úterý hostem Událostí, komentářů.

Stehlíková se nemusí omlouvat za výroky o Zemanově zdraví, rozhodl soud. Exprezident se odvolá

Lékařka Džamila Stehlíková se nemusí omlouvat za výroky o zdraví prezidenta Miloše Zemana v době jeho hospitalizace. Obvodní soud pro Prahu 3 v úterý Zemanovu žalobu zamítl. Po Stehlíkové kromě omluvy v civilní žalobě požadoval i milion korun na Fond ohrožených dětí, ani v tom mu soud nevyhověl. Zeman naopak musí zaplatit náklady na soudní řízení. Zemanův advokát Jaromír Císař řekl, že rozhodnutí je obrovským zklamáním, podá odvolání.
Načítání...

Ředitel domova ve Vejprtech nesouhlasí s obžalobou. Hrozí mu až deset let vězení

Okresní soud v Chomutově se začal zabývat tragickým požárem v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech v Krušných horách. Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého zemřelo v roce 2020 devět lidí. Řediteli Viktoru Koláčkovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti trest od tří do deseti let vězení. Řekl, že nesouhlasí s obžalobou.
13:04Aktualizovánopřed 2 h hodinami

Chceme bezplatný přístup k internetu pro všechny, říká Zbyněk Hromek kandidující za stranu Nový směr

Zástupci všech stran a hnutí, které letos kandidují do Evropského parlamentu, dostávají postupně prostor na ČT24. Lídr kandidátky a předseda strany Nový směr Zbyněk Hromek si klade za cíl prosadit například právo na informace, tedy bezplatný přístup k internetu pro všechny. Podle něj by si EU zasloužila reformu, protože občanům čím dál více přikazuje a svou byrokracií je omezuje. Podotkl, že je pro rozšiřování EU, ale jen když kandidátské státy splní přísná kritéria. Uvedl také, že Ukrajině by se mělo pomáhat, ale ne zbraněmi. Kritizoval také nově schválený migrační pakt, který podle něj neřeší návratovou politiku.
před 3 h hodinami

Porážka Hamásu nestačí, je třeba vyřešit palestinsko-izraelské vztahy, řekl Pavel v Jordánsku

Česko by se mělo připojit k těm, kdo usilují o co nejdřívější zastavení konfliktu v Gaze, je potřeba nalézt dlouhodobé řešení mezi Izraelci a Palestinci, řekl při návštěvě Jordánska český prezident Petr Pavel. Do Ammánu v pondělí večer přivezl i více než tunu sušeného kojeneckého mléka, která podle něj pokryje potřebu několika tisíc dětí v Gaze po několik týdnů. Česko podle hlavy státu bude hledat i další cesty, jak pomoci civilistům zasaženým válkou.
před 5 h hodinami

Soudci budou mít nárok na zpětné dorovnání platů za rok 2024

Soudci budou mít nárok na zpětné dorovnání platů za rok 2024. Zákonný výpočet se kvůli úsporám změnil, podle Ústavního soudu (ÚS) to byl ale neústavní zásah. Se stejným argumentem také zrušil zmrazení soudcovských platů v roce 2022, zpětně se ale dorovnávat nebudou, zdůraznil ÚS v nálezu Josefa Baxy. Poukázal na vývoj událostí v roce 2022, kdy v únoru Rusko napadlo Ukrajinu a postupně se pak zhoršovala ekonomická i bezpečnostní situace v Evropě. Naopak zmrazení soudcovských platů v roce 2021 ústavnímu pořádku neodporovalo, rozhodl ÚS.
10:10Aktualizovánopřed 57 mminutami|

Žháře z Vítkova soud zatím odmítl propustit z vězení, chce psychologický posudek

Okresní soud v Karviné nepropustil z vězení Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za žhářský útok ve Vítkově v roce 2009. Než rozhodne o jeho žádosti, nechá si vypracovat posudek z oboru psychologie. Hlavní líčení soudkyně odročila. Termín zatím není znám, mělo by to být do tří měsíců. Ze čtyř odsouzených byli loni podmínečně propuštěni z vězení dva. Ve výkonu trestu zůstává kromě Lukeše i David Vaculík.
11:26Aktualizovánopřed 4 h hodinami|

Soud uložil muži za těžké ublížení na zdraví kvůli požáru na Rumišti 7,5 roku

Krajský soud v Brně uložil muži za těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci kvůli požáru v brněnské ulici Rumiště z loňského července 7,5 roku vězení. Soud jej také vyhostil na deset let. Osmatřicetiletý Krzysztof Antoni Bugla původem z Polska založil požár u budovy v bývalé průmyslové zástavbě, v níž zůstali uvězněni dva lidé, kteří se při požáru zranili. Horším následkům zabránila pomoc jiného muže a také rychlý příjezd záchranářů. Žalobce čin hodnotil jako pokus o vraždu, muži navrhoval patnáct let vězení. Bugla vinu částečně doznal, ale tvrdí, že oheň nezapálil úmyslně. Je ve vazbě. Rozhodnutí není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
11:29Aktualizovánopřed 4 h hodinami|

Mořské vydry si chrání zuby pomocí nástrojů, zručnější jsou samice

Mořské vydry používají nástroje jako kladiva či kovadliny. Kalani, jak se těmto savcům také říká, jsou při práci s nimi výjimečně obratní, přičemž samice jsou úspěšnější než samci. Vědci teď poprvé popsali, proč to vydry dělají a jak jim to konkrétně pomáhá.
před 4 h hodinami|

„Boží influencer“ se stane svatým, rozhodl papež

Papež František schválil dekrety, které povedou ke svatořečení Carla Acutise. Italský mladík, který v roce 2006 zemřel v pouhých v patnácti letech, se tak brzy stane vůbec prvním světcem katolické církve z řad mileniálů. Poctu mu vynesla nezištná služba potřebným, ale i netypický zápal pro šíření víry přes internet i v běžném životě.
před 9 h hodinami|