Zpravodajský web ČT24

Silná bouřka přerušila festival Pohoda, strhla velký stan

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů. Uvedla to policie Trenčínského kraje, kde se festival koná. Záchranáři sdělili, že ošetřili dvanáct lehce zraněných osob. České úřady nemají informaci, že by mezi nimi byli i čeští občané. Letošní ročník pořadatelé předčasně ukončili.

Kdyby Rusko dobylo Ukrajinu, stálo by nás to mnohem víc, soudí Pojar

Nikdo ze Západu nechce, aby NATO skutečně s Ruskem bojovalo, ale nikdo zase nechce mít Alianci slabou, aby si Moskva myslela, že to bude mít jednoduché a že prostě zaútočí, uvedl v pořadu Interview ČT24 poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „Když budeme silní, tak tu válku můžeme odvrátit,“ dodal s tím, že ruské impérium má tendence se neustále rozšiřovat.

Bouře lámaly stromy a vytvářely laguny. O elektřinu připravily tisíce domácností

Českem v pátek odpoledne a večer znovu prošly velmi silné bouřky. Hasičům výrazně přibylo výjezdů, hlavně na Vysočině, jihu Moravy či ve středních Čechách. Problémy dělaly spadlé stromy, laguny vody omezovaly provoz na silnicích. Dva lidé kvůli bouřce utrpěli zranění – jeden byl na Brněnsku motorkář, druhý člověk stanoval v kempu na Znojemsku. V Krahulčí na Jihlavsku zase kvůli přívalovému dešti přetekl rybník, voda tam zaplavila rodinné domy. Na jižní Moravě, Vysočině a Prostějovsku bylo v pátek pozdě večer bez proudu 7700 domácností.

Rozkopané Václavské náměstí v Praze komplikuje život místním i turistům

V horní části pražského Václavského náměstí začala stavba nové tramvajové trati. Související práce tak komplikují život jak místním, tak i turistům. Na místě provádějí průzkum také archeologové, objevují předměty ze čtrnáctého a patnáctého století. Například podkovy, zbraně i kosti zvířat.

Devítiletý vyrábí modely, sedmnáctiletý drony. Ukrajinské armádě pomáhají i děti

V boji proti ruské invazi podporují ukrajinské obránce také dobročinné organizace. V zemi je více než pět tisíc registrovaných dobrovolníků, kteří pomáhají civilistům i vojákům. Do seznamu ale nespadají nezletilí. Právě děti často pořádají sbírky na financování ukrajinské armády. Se dvěma z nich natáčela reportérka ČT Ilona Zasidkovyčová.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

  • 06:24

    Ekvádorský soud v pátek odsoudil k 12 a 34 letům vězení pět lidí, které uznal vinnými z loňské vraždy prezidentského kandidáta Ferdinanda Villavicencia. Informovala o tom agentura Reuters. Proti rozsudku se mohou obě strany odvolat.

  • 06:22

    Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili letošní ročník. Silný vichr provázející bouřku shodil jeden z velkých stanů a další poničil. Slovenské záchranné služby uvedly, že celkem bylo zraněných 12 lidí, všichni lehce.

  • 06:19

    Soudkyně v Novém Mexiku zamítla žalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn z neúmyslného zabití v souvislosti se střelbou při natáčení westernu Rust. Učinila tak na základě pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy, napsala dnes agentura AP, která rozhodnutí soudu označila za náhlé a překvapivé.

Obrazem

Vše k tématu

Největší lanový most v Česku překlenul Labe

Největší lanový most, který vzniká v Pardubicích, po půl roce stavebních prací překlenul Labe. V pátek se přesunulo posledních dvanáct metrů, řekl mostní expert Petr Vítek z firmy Hochtief CZ. Mostní stavba, která bude mít přes Labe na délku rekordních 135 metrů, je součástí severovýchodního obchvatu. Ten bude dokončen patrně do konce příštího roku.

Moravia Steel zvažuje převzetí některých provozů druhovýroby v Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. Konkrétně jde o rourovnu, uvedla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková. Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že se k tomu zatím nechce vyjadřovat. Liberty Ostrava je od června v úpadku a většina jejích provozů od loňského prosince stojí. Převážná část z pěti tisíc zaměstnanců je od té doby doma. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po čtvrtečním jednání s odbory řekl, že žádný investor zatím nepodal nabídku na převzetí hlavní části provozu zadlužených oceláren. Sdělil také, že vláda nechystá žádnou větší podporu pro Liberty.

Finsko přijalo zákon, který umožňuje odmítat žádosti o azyl

Finští zákonodárci v pátek těsně schválili zákon, který umožní za některých podmínek odmítat žádosti o azyl. Zákon navrhla vláda kvůli obavám z migrační vlny z Ruska, která je podle finské vlády koordinovaná Moskvou.
Načítání...

Izraelské síly se po ofenzivě částečně stáhly z města Gaza, tvrdí tamní obyvatelé a záchranáři

Obyvatelé a záchranáři v Gaza City uvádějí, že se izraelské síly v noci na pátek stáhly z některých čtvrtí města po téměř týden trvající prudké ofenzivě, která za sebou v největší městské aglomeraci palestinského pobřežního pásu zanechala desítky mrtvých, ruiny domů a rozbořené silnice. Izraelská armáda zintenzivnila operace právě v době, kdy se zprostředkovatelé USA, Kataru a Egypta snaží dotáhnout do konce dohodu o příměří ve válce, kterou vede Izrael už desátým měsícem proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok z loňského října.
včeraAktualizovánopřed 13 h hodinami|

Polský parlament odmítl dekriminalizovat pomoc při potratech

Polský parlament odmítl zákon, který by dekriminalizoval pomoc při potratech. Proti návrhu hlasovalo 218 poslanců, o tři více než pro. Dva zákonodárci se hlasování zdrželi. Polský prezident Andrzej Duda již dříve uvedl, že i v případě přijetí zákona by jej nepodepsal.
včeraAktualizovánopřed 14 h hodinami|

Europoslanci ANO kvůli Fialovým slovům o „službě Rusku“ vynechali schůzku

Jednání europoslanců s premiérem Petrem Fialou (ODS) v pražské Kramářově vile se v pátek nezúčastnili zástupci opozičního ANO kvůli slovům premiéra, že jejich unijní frakce slouží zájmům Ruska. Předseda vlády na síti X napsal, že europoslancům ANO patrně účast zakázal šéf hnutí Andrej Babiš.
včeraAktualizovánopřed 15 h hodinami|

Seznam Zprávy: Soud potvrdil Vítkovy manipulace při převzetí Orca

Firmy realitního magnáta Radovana Vítka se podle lucemburského soudu dopouštěly manipulací při ovládnutí developera Orco. O definitivním verdiktu potvrzujícím závěry lucemburské Komise pro dohled nad finančním trhem (CSSF) informoval server Seznam Zprávy. Samotný Vítek zatím verdikt veřejně nekomentoval.
před 14 h hodinami|

Věřitelé CK Firo-tour dostali místo půl miliardy jen 1,1 milionu

Městský soud v Praze ukončil konkurz na majetek zkrachovalé cestovní kanceláře Firo-tour s dluhy přes půl miliardy korun. Věřitelé dostali pouze 1,1 milionu korun. Soud zdůvodnil konec konkurzu tím, že majetek firmy pro uspokojení věřitelů vůbec nepostačuje.
před 16 h hodinami|