Zpravodajský web ČT24

Prezident udělil Jensi Stoltenbergovi Řád Tomáše Garrigua Masaryka

V Praze ve čtvrtek začalo dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Na jeho okraj se koná řada bilaterálních schůzek. Při této příležitosti udělil prezident Petr Pavel generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Stoltenberga předtím přijal i premiér Petr Fiala (ODS), který řekl, že Česko plní závazek dvou procent výdajů HDP na obranu a bude ho naplňovat i v dalších letech. Stoltenberg ocenil Česko jako svého partnera a také to, jakou práci země vykonala ve své muniční iniciativě.

Petr Pavel přijal na Hradě vítězné české hokejisty. Dostal od nich zlatou medaili

Prezident Petr Pavel přijal na Pražském hradě českou hokejovou reprezentaci, která získala zlaté medaile na mistrovství světa. Poděkoval jim za inspiraci a přijal za svůj postoj ke sportu ocenění. Češi se stali šampiony po nedělní výhře nad Švýcarskem. Zlato hokejisté na mistrovství světa vybojovali po čtrnácti letech. Prezident jim poděkoval i v šatně bezprostředně po utkání.

Jakub a Eliška se drží na špici nejpopulárnějších dětských jmen

Nejpopulárnějšími jmény mezi rodiči nově narozených dětí byla loni stejně jako o rok dříve Jakub a Eliška. Jakub se v čele žebříčku drží od roku 2011, Eliška od roku 2012. Na dalších místech se v případě chlapců umístil Matyáš a Jan, u dívek Viktorie a Anna. Informoval o tom předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Z první dvacítky vypadla jména Petr a Veronika.

ŽIVĚ: Poslanci debatují o reformě penzí, schválili pevný čas hlasování

Přibližně dvě hodiny před hlasováním v prvním sněmovním čtení o sporné vládní reformě penzí k ní chce vystoupit ještě přes deset opozičních poslanců. Na všechny přihlášené se možná nedostane. Úvodní debata o důchodové novele skončí nejpozději v 18 hodin. Už dopoledne o tom rozhodla sněmovna, když na návrh koaliční většiny stanovila tuto hodinu jako nejzazší pro hlasování. Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládního tábora ohradili.

Klimatizace v kancelářských budovách chrlí do okolí nebezpečné látky, ukázal výzkum

Vzduch, který se ve velkoměstech dostává ven z kancelářských budov, může do okolí uvolňovat spoustu znečištění. Jak moc, to popsali vědci z americké Purdue University.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

 • 17:24

  Írán využívá kriminální gangy pro násilné útoky ve Švédsku. Podle zahraničních agentur o tom informovala švédská bezpečnostní služba SÄPO. Hlavními cíli jsou lidé a disidenti z íránské diaspory a také židé. Švédské úřady již zpřísnily některá bezpečnostní opatření u izraelských objektů.

 • 17:17

  Řada lidí nechala platbu daně z nemovitosti na poslední dva dny, potvrdil pro ČT mluvčí Finanční správy ČR Tomáš Weiss. Správa evidovala k půlnoci 29. května inkaso daně z nemovitosti asi 11,8 miliardy korun, což je více než polovina z celkové předpokládané částky. Lhůta pro zaplacení celé daně nebo její poloviny končí v pátek, daň však lze bez sankce uhradit do 3. června. Pokud její výše přesahuje pět tisíc, lze ji uhradit ve dvou splátkách.

 • 17:01

  Centristická strana ministra a člena izraelského válečného kabinetu Bennyho Gantze předložila návrh zákona na rozpuštění izraelského parlamentu, známého jako Kneset, a uspořádání předčasných voleb. Schválení návrhu je však nepravděpodobné, jelikož Gantzova strana nemá v parlamentu dostatek hlasů k sesazení vládnoucí koalice. Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua na vývoj reagovala vyjádřením, že Izrael potřebuje jednotu.

 • 16:43

  Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Stoltenberg se zásadním způsobem zasloužil o upevňování demokracie a stability ve střední a východní Evropě, řekl v prohlášení na úvod ceremoniálu vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina.

 • 16:41

  Prezident Petr Pavel dnes odpoledne s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem hovořil o přípravě červencového summitu NATO ve Washingtonu či o červnové mírové konferenci k Ukrajině ve Švýcarsku. Blinken ocenil české aktivity směrem k Ukrajině, uvedl prezident.

Obrazem

Vše k tématu

Brutální boj gladiátorů dětskýma očima. Archeologové objevili v Pompejích unikátní obrazy

Archeologové v italských Pompejích objevili staré nákresy, které patrně vyobrazují gladiátory, napsal deník The Guardian. Odborníci soudí, že gladiátory nejspíše při boji nakreslilo dítě, případně více dětí. Uhlem vytvořené výjevy se nachází na zdech jednoho z domů v archeologickém parku města, který se pro veřejnost poprvé otevřel v úterý. Vykopávky už tento rok ve městě poblíž Neapole, které v roce 79 zničil výbuch sopky Vesuv, odhalily řadu zajímavých objektů.

Vytváření potomků stojí desetkrát víc energie, než se předpokládalo

Mít děti není zadarmo, to ví každý lidský rodič. Podle nové studie to ale pociťují i rodiče z živočišné říše. Energetické nároky na potomky jsou podle vědců extrémní – asi desetkrát vyšší, než to odhadovaly dosavadní výzkumy.

Španělští poslanci těsně schválili zákon o amnestii pro katalánské separatisty

Španělští poslanci definitivně schválili zákon o amnestii pro činy související se snahami o nezávislost Katalánska. O amnestii budou soudci rozhodovat v jednotlivých případech. Zákon v dolní komoře prošel po vetu Senátu jen těsně: potřeba bylo 176 hlasů, pro nakonec hlasovalo 177 zákonodárců. Opozice už avizovala, že podá stížnost k soudu. Obrátit se může na ten ústavní nebo Soudní dvůr EU.
Načítání...

My vás milujeme, z vaší strany to až tak necítím, říká Polák Szczygieł o Češích

Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł může jakožto autor literárních reportáží dělat téměř vše, co autor beletrie. Jen si nemůže vymýšlet, což je v éře dezinformací podle něj těžké. A občas musí napsat i o protiřečících si interpretacích nějaké události, pokud nemůže zjistit, co se skutečně stalo. V pořadu Události, komentáře hovořil mimo jiné i o vztahu Čechů a Poláků.
před 9 h hodinami

„Nepřehledné.“ Komoře lékařů a odborům se nelíbí návrh zákona o odměňování

Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory nesouhlasí s návrhem zákona o odměňování zdravotníků, který předložilo ministerstvo zdravotnictví. Nejde podle nich o faktické sjednocení výše platů a mezd, které žádají. Pro některé zdravotníky by podle nich návrh znamenal i snížení odměny. Po čtvrtečním jednání to sdělili předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a prezident ČLK Milan Kubek. Na změnách zákoníku práce, které mají platit od srpna, podle nich shoda je.
před 4 h hodinami

SLEDUJTE: Islandská sopka druhým dnem chrlí lávu

Sopka na Islandu chrlí druhým dnem kouř a lávu. Odborníci předpokládají, že vítr odnáší jedovaté plyny pryč od hlavního města Reykjavíku, napsala agentura Reuters. Zatím nejsou hlášena žádná zranění a největší islandské letiště v Keflavíku funguje bez omezení.
10:22Aktualizovánopřed 4 h hodinami

Začíná Zlín Film Festival. Mladým divákům přiblíží, co řeší jejich vrstevníci z padesátky zemí

Ve Zlíně startuje největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež. Návštěvníci se mohou do 5. června seznamovat se současnou tvorbu pro malé a mladé diváky z více než padesátky zemí světa. Vítězné tituly si odnesou Zlatý střevíček. Čestné ocenění převezmou Boleslav Polívka a Hynek Bočan.
před 6 h hodinami|

Hasiči kvůli požáru na chomutovském sídlišti evakuovali 120 lidí, zasahoval i vrtulník

Hasiči zlikvidovali požár panelového domu na sídlišti v Březenecké ulici v Chomutově. Evakuovali 120 lidí. Jeden člověk se těžce zranil, vrtulník ho transportoval do ústeckého traumacentra. Čtyři osoby, které se nadýchaly kouře, odvezly sanitky do nemocnice. S plameny bojovali hasiči téměř tři hodiny.
10:21Aktualizovánopřed 5 h hodinami|

Množství textilního odpadu v EU narostlo. Od příštího roku začne v Česku povinný sběr

Češi budou moct znovu potvrdit, jak jsou dobří v třídění. Od ledna začne povinný sběr textilu. Obce budou muset zřídit místo, kde ho lze odložit – podobně jako nyní například bioodpad. Množství textilního odpadu v Evropské unii narostlo. Souvisí to i s chováním spotřebitelů, kteří kupují více oblečení a nosí ho kratší dobu. Ekologické a sociální dopady podle čerstvého průzkumu většinou neznají.
před 11 h hodinami|

Mexiko čekají největší volby v historii. Kampaň provázela mimořádná míra násilí

Téměř sto milionů Mexičanů zamíří tuto neděli do volebních místností. Zemi čekají největší volby v její historii, ať už co do počtu oprávněných voličů, tak i rozdělovaných mandátů, kterých je přes dvacet tisíc. Volit se budou místní úřady i obě komory parlamentu. Kromě toho Mexičané rozhodnou i o nové hlavě státu, kterou se podle dosavadních předvolebních průzkumů s největší pravděpodobností poprvé stane žena. Letošní volby ovšem provází mimořádná míra násilí včetně zastrašování a vražd kandidátů.
před 10 h hodinami|

Konec týdne bude deštivý, hrozí vylití řek na západě Čech, varují meteorologové

O víkendu bude na většině Česka pršet. Déšť může být i trvalý a vydatný, místy se vyskytnou bouřky. Denní teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň ve čtvrtek varovali, že kvůli vydatným dešťům a nasycení půdy mohou hladiny některých řek na západě Čech překročit v sobotu třetí povodňový stupeň. Týká se to především Radbuzy, Mže a jejích přítoků. Druhého povodňového stupně mohou dosáhnout i toky v povodí Ohře.
08:41Aktualizovánopřed 31 mminutami|