Zpravodajský web ČT24

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, odvážejí je vojenská letadla

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, kde i v sobotu pokračují nepokoje, píše agentura AFP. Tento týden se podařilo z francouzského zámořského území zajistit odjezd turistů z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, které vypukly v polovině tohoto měsíce, si zatím vyžádaly sedm životů.

Čínský globální e-shop Temu používá žraločí praktiky. Riziko představuje i sběr dat, míní expert

Evropští prodejci čelí silné asijské konkurenci. Unijní trhy čím dál víc ovládají společnosti s takzvanou rychlou módou a dalšími velmi levnými produkty. Čínské společnosti ale často nabízejí nízkou kvalitu a používají nelegální marketingové praktiky. Státy proto chtějí přijít s vyšší regulací.

Je čas zvážit konec části omezení pro Kyjev při používání západních zbraní, míní Stoltenberg

Spojenci by měli přehodnotit omezení, která kladou Ukrajině pro používání zbraní, jež této zemi darovali, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru, který zveřejnil týdeník The Economist. Podle něj má Ukrajina právo se bránit, což zahrnuje i útoky na cíle na ruském území. O tom, zda povolit používání západních zbraní při úderech i na tyto cíle, se vede mezi státy NATO v poslední době debata.

Orbitální „lovec“ metanu najde největší znečišťovatele. A ti za to už brzy zaplatí, říká spoluautor družice

Za několik týdnů začne posílat data družice, která odhalí viníky globálního oteplování. A může tak přispět ke snížení skleníkových plynů o třetinu. Její vznik neplatily vlády ani daňoví poplatníci, ale skupina nadšenců, kteří chtějí pomoci lidstvu a planetě. Klíčovou roli mezi nimi hrál muž, který spoluvytvořil iPod a iPhone, americký konstruktér Tony Fadell.

Izrael v noci dál útočil na Rafah. Nařízení Mezinárodního soudního dvora navzdory

V noci na sobotu pokračovaly izraelské údery na Rafah na jihu Pásma Gazy. V pátek přitom Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafahu, což Jeruzalém odmítl. Údery a boje izraelské armády s palestinským teroristickým hnutím Hamás podle agentury AFP neutichly ani na dalších místech, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

 • 14:10

  Německem otřásly záběry skupiny mladých lidí, kteří se nechali natočit při zpěvu extremistického textu. Do melodie známé skladby provolávali hesla o vyhoštění cizinců a imitovali nacistická gesta. Video vzbudilo vlnu kritiky, chování odsoudil jako nepřípustné i kancléř Olaf Scholz.

 • 14:05

  Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe, uvedla nemocnice v Banské Bystrici. „Po dnešním konziliu tým ošetřujících lékařů potvrdil subjektivní zlepšení zdravotního stavu pana premiéra,“ sdělili zástupci zdravotnického zařízení.

 • 12:45

  Policie odvolala pátrání po pohřešovaném dvanáctiletém chlapci z Chomutovska. Díky poznatkům od občanů se ho podařilo najít, je v pořádku.

 • 12:22

  Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. S odkazem na analýzu Institutu pro studium války to dnes píše agentura DPA. Podle ní se k úderu ruská armáda ani jiné úřady zatím nevyjádřily.

 • 12:05

  Stát chce převzít Rudou věž smrti, památník politických vězňů komunismu, prohlásil dnes v Jáchymově ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Zájem o spořicí účty vzrostl, ukázal průzkum. Lidé méně investují do nemovitostí

Přibývá střadatelů, kteří se snaží zhodnotit své úspory. Podle průzkumu agentury Ipsos měla ještě před třemi lety čtvrtina oslovených lidí peníze v hotovosti nebo na běžném účtu. Teď už to není ani každý pátý. Vzrostl zájem o spořicí účty, naopak už není tak atraktivní investovat do nemovitostí.

Jarní mrazy zvedají cenu ovoce. Mrzlo i v Polsku, za jahody tam však lidé zaplatí méně

Spotřebitelé si v těchto dnech mohou všimnout dražšího ovoce i části zeleniny. Důvodem růstu cen jsou dubnové mrazy, s jejichž následky se pěstitelé potýkají. Pomrzla totiž část ovocných stromů a také jahod, hlavně tam, kde je nestihli přikrýt. Mnozí zemědělci teď ale nabízejí samosběry. Pokud si člověk naplní košík vlastními silami, vyjdou jahody o půlku levněji než na trzích nebo v prodejnách. Mrazy zasáhly i pěstitele v Polsku, ale zřejmě o něco méně, ceny jahod jsou tam totiž nižší.

Elektromobilita a ochrana automobilek hrají výraznou roli v americké předvolební kampani

Americký prezident Joe Biden čelí kritice za to, že se rozhodl uvalit stoprocentní cla na dovoz čínských elektromobilů. Podle obránců volného trhu tím ohrožuje přechod na zelené technologie a elektroauta tak budou jen pro bohaté. Bílý dům oponuje, že Peking používá nekalé obchodní praktiky. Republikánský kandidát Donald Trump by zavedl dvousetprocentní tarif na vozy vyrobené v čínských továrnách v Mexiku.

Obrazem

Vše k tématu

Vědci mapují nepůvodní druhy. Pomoci jim může do neděle kdokoliv

Želva nádherná, zavíječ zimostrázový nebo slunéčko východní patří mezi invazivní, tedy nepůvodní druhy, které se usadily v Česku. Jejich výskyt mapují vědci v projektu Biosmršť. Až do neděle jim s tím může pomoci i kdokoliv z řad laické veřejnosti.
před 8 h hodinami

Větší konkurence a tlak na ceny. Plzeňský kraj díky tomu zvládne víc dopravních staveb

Plzeňský kraj zvládne letos provést celkem devadesát dopravních staveb. Je to přibližně dvakrát víc, než původně plánoval. Díky konkurenci velkého počtu stavebních firem vysoutěžil nižší ceny. V tendrech dosahuje v průměru padesáti procent projektovaných cen staveb. Polovinu peněz, které tak ušetří, vloží do projektů, které měl připravené v zásobníku. V počtu staveb a oprav silnic II. a III. třídy tak bude letošek rekordní.
před 7 h hodinami
MS v hokeji

Kde koupit vstupenky, jak se dostat k halám a kdy hrají Češi? Vše, co potřebujete vědět o hokejovém šampionátu

Dají se ještě sehnat vstupenky? Jak se dopravit k arénám? A jakým způsobem se zachytí falešné vstupenky? Organizátoři mistrovství světa v hokeji vydali řadu doporučení pro fanoušky, kteří se chystají ve dnech od 10. od 26. května navštívit šampionát v Praze a Ostravě. Web ČT24 nabízí podrobné informace pro hokejového fanouška před největší tuzemskou sportovní akcí roku včetně instrukcí, kde sledovat utkání živě mimo arény a novinek z vysílání České televize, která nabídne všech 64 zápasů v přímém přenosu.
30. 4. 2024Aktualizováno6. 5. 2024, 20:44
Načítání...

Turistický svět je nám trochu ukradený, myslí si Janek Rubeš

O Praze natáčí Janek Rubeš pro zahraniční i české turisty, hlavně ale přímo v terénu. „Nejsme jako youtubeři, kteří sedí v pokojíčku a říkají, jak se na Staroměstském náměstí podvádí. Přece si to tam musíme jít natočit,“ říká spoluautor kanálů Honest Guide a Kluci z Prahy. V podcastu Background ČT24 odhaluje nejen zákulisí tvorby úspěšných videí.
před 18 h hodinami|

Ministr financí navrhne pro příští rok rozpočet s deficitem 235 miliard

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce vládě předložit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem maximálně 235 miliard korun. Řekl to České televizi. Plánovaný deficit by tak měl oproti letošku klesnout nejméně o sedmnáct miliard. V příštích měsících tak čekají kabinet debaty, kam dát peněz víc a kde naopak škrtat. Většina jeho členů se netají tím, že ve volebním roce budou pro své resorty žádat miliardy navíc. Se snižováním schodku ale souhlasí většina vládních stran, ačkoliv jejich konkrétní představy jsou odlišné. Například TOP 09 požaduje ještě výraznější úspory než ministr financí. Prioritami mají podle koalice zůstat investice do bezpečnosti, obrany a dopravní infrastruktury.
před 17 h hodinami|

USA oznámily nový balík vojenské pomoci Ukrajině. Jde především o munici

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard korun), oznámilo v pátek americké ministerstvo obrany. Veřejný seznam dodávaných položek tvoří především různé druhy munice, včetně střel do raketometů HIMARS nebo naváděné letecké munice.
včeraAktualizovánopřed 15 h hodinami|

Zastavte ofenzivu v Rafahu, nařídil Mezinárodní soudní dvůr Izraeli. Jednáme v sebeobraně, zní z Tel Avivu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Izraeli zastavit ofenzivu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Soud také nařídil, aby Jeruzalém otevřel hraniční přechod v Rafahu pro humanitární pomoc. Podnět k haagskému soudu podala Jihoafrická republika. Židovský stát, který v bojích hodlá pokračovat i nadále, v reakci na rozsudek uvedl, že jedná v sebeobraně, což je v souladu s mezinárodním právem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude podle stanice al-Džazíra o rozhodnutí soudu jednat s klíčovými ministry, účastnit se má i právní poradce vlády.
včeraAktualizovánopřed 16 h hodinami|

Obyvatelé Dobkovic na Děčínsku v referendu odmítli hazard na území obce

Obyvatelé Dobkovic na Děčínsku, které mají zhruba 650 obyvatel, v pátek v referendu odmítli hazard na území obce. Referendum se konalo kvůli uvažovanému kasinu. Zúčastnilo se ho 301 z 529 oprávněných voličů, je tak platné. S tím, aby obec hazard zakázala, souhlasilo 165 voličů. Naopak 133 nesouhlasilo. Tři hlasy byly neplatné. Referendum je závazné, informovala předsedkyně komise Lenka Horanská.
před 15 h hodinami|