Zpravodajský web ČT24

Slovenská policie zadržela hledaného Čecha. Podle Seznam Zpráv jde o aktivistu Zítka

Slovenská policie zadržela českého občana, na kterého tuzemský soud vydal evropský zatýkací rozkaz. Informovalo o tom slovenské policejní prezidium, které však uvedlo pouze iniciály zadrženého – P. Z. Server Seznam Zprávy však napsal, že dotyčným zadrženým je Pavel Zítko. Ten v Česku čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy, policie po něm v dubnu vyhlásila pátrání. Na síti X česká policie uvedla, že dostala ze Slovenska informaci o zadržení 58letého muže, pátrání ale podle ní bude odvoláno až po jeho předání českým úřadům.

Milei uzdravuje Argentinu „šokovou terapií“. Růst inflace a chudoby se ale zastavit nedaří

Argentinský libertariánský prezident Javier Milei v pondělí navštívil Českou republiku, setkal se s premiérem Petrem Fialou (ODS), jednat bude ještě s prezidentem Petrem Pavlem. Milei nedávno oslavil půl roku v úřadu. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Prezidentova první opatření sice zlepšila hospodaření veřejného sektoru, růst inflace a chudoby se ale zastavit nedaří. Až polovina argentinské společnosti je navíc nespokojená. Mileiovy kroky tak nebrzdí jen nepříznivá pozice jeho strany v parlamentu, ale možná také strach ze společenských nepokojů.

Peníze ze zmrazených ruských aktiv v EU může získat Kyjev

Evropská unie (EU) potvrdila 1,4 miliardy eur (v přepočtu zhruba 34,9 miliardy korun) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu. Vyplývá to z informací diplomatických zdrojů. První část peněz určených na vojenskou pomoc Kyjevu by měla do Ruskem napadené země zamířit příští týden. Platby dosud blokovalo Maďarsko, avšak podle analýz právníků z Rady EU Budapešť nemůže vyslání peněz zastavit. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjárto už podle agentury Reuters uvedl, že maďarský právní tým zkoumá, jak rozhodnutí zpochybnit.

Strategická komunikace bude zábavná i provokativní, řekl Foltýn

Strategická komunikace státu bude pravdivá, zábavná, ale někdy i provokativní. Na konferenci, která se tomuto tématu věnuje, to řekl vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn. Je přesvědčen o tom, že svoboda projevu v Česku je nejširší, jakou kdy země měla. Upozornil na to, že komunikace bude nadstranická, o čemž ujišťoval i premiér Petr Fiala (ODS). Konferenci pořádají předsedkyně podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí Eva Decroix a šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (oba ODS). Účastní se jí i poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Místopředsedkyní Ústavního soudu bude Veronika Křesťanová

Novou místopředsedkyní Ústavního soudu (ÚS) se po Vojtěchu Šimíčkovi stane Veronika Křesťanová. Prezident Petr Pavel ji jmenuje v úterý společně s novými soudci Jiřím Přibáněm a Tomášem Langáškem, jejichž nominaci minulý týden schválil Senát. Poprvé v historii českého Ústavního soudu obsadí obě místopředsednická křesla ženy, druhou místopředsedkyní je totiž od loňského srpna Kateřina Ronovská.
Přímý přenos vysílání ČT24 (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

  • 17:56

    Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedlo americké ministerstvo obrany v reakci na prohlášení Kremlu. Ten obvinil Spojené státy z podílu na ukrajinském útoku na Krym, píše agentura Reuters. Ruské síly od roku 2014 poloostrov okupují.

  • 17:37

    Bývalý prezident Evropské investiční banky Werner Hoyer čelí vyšetřování kvůli podezření z korupcezneužívání vlivu a zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Hoyer obvinění označil za absurdní, napsala agentura Reuters.

  • 17:28

    Šéf izraelské armády Herci Halevi tvrdí, že se židovskému státu téměř podařilo rozložit brigádu Hamásu v Rafahu. Informovala o tom agentura Reuters.

Obrazem

Vše k tématu

Kraj zatím vyplatil na půjčkách pro pracovníky Liberty přes šest milionů

Moravskoslezský kraj zatím na bezúročné půjčky pro zaměstnance Liberty Ostrava vyplatil přes šest milionů korun. Půjčka 25 tisíc korun má lidem pomoci překonat nejhorší období, než dostanou náhradu mzdy z úřadu práce. Kraj má pro ně připraveno 125 milionů korun. Žádost o peníze můžou zatím lidé podávat ve školicím středisku v huti. Od července budou muset přímo na krajský úřad. Odbory státu doporučily zvážení investičních pobídek pro huť.

Soud podmíněně zastavil stíhání mladíka, který vyhrožoval bombovými útoky v cizině

Okresní soud Plzeň-sever podmíněně zastavil stíhání mladíka, který čelil obžalobě z vyhrožování bombovými útoky v cizině. Nařídil mu sociální výcvik a psychologické poradenství, další rok a půl pak nesmí spáchat trestný čin. Vyplývá to z pravomocného rozhodnutí, které ČT získala. Muž z Plzeňska v roce 2021 vyhrožoval přes sociální síť odpálením bomby ve dvou mediálních firmách v USA a Švédsku. Českou policii na případ upozornila americká FBI.

Soudkyně, která musela skončit kvůli podvodu s testem na covid, uspěla s dovoláním

Obvodní soud pro Prahu 9 musí znovu otevřít kauzu bývalé plzeňské soudkyně Evy Sofie Vodičkové. Obžaloba tvrdí, že Vodičková v době koronavirové pandemie poslala jinou ženu, aby za ni podstoupila PCR test. Dostala jen peněžitý trest, ale znamenal pro ni konec v justici. Nejvyšší soud podle databáze InfoSoud 19. června rozhodoval o dovolání Vodičkové a podle webu Česká justice jí vyhověl. Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné.

Odbory průmyslu chtějí růst mezd o sedm až deset procent

Průmyslové odbory budou pro příští rok vyjednávat o růstu mezd o sedm až deset procent, sdělil po jednání Průmyslové aliance odborových svazů šéf nejpočetnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo. V některých oborech jako energetika či chemie budou odboráři požadovat po zaměstnavatelích zřejmě i vyšší přidání. Odbory pracovníků průmyslu už také neodmítají návrh na další růst důchodového věku nad 65 let, svaz KOVO navrhuje ale mírnější posouvání než projednávaná vládní reforma penzí, a to o měsíc ročně. Organizace také státu doporučily zvážení investičních pobídek pro huť Liberty Ostrava.
12:22Aktualizovánopřed 2 h hodinami

EU schválila čtrnáctý balík sankcí proti Rusku

Členské státy Evropské unie formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku, informovalo české zastoupení při Unii. Sankční seznam se rozrůstá o 116 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na ruské agresi proti Ukrajině, a rovněž o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce definitivně odsouhlasili na pondělním jednání v Lucemburku unijní ministři zahraničí. Rada EU také uvalila sankce na šest ruských občanů zapojených do kybernetických útoků.
10:17Aktualizovánopřed 4 h hodinami

Teploty budou v týdnu tropické, přijdou i silné bouřky

Teploty v Česku se tento týden dostanou až na 32 stupňů Celsia. Jasno bude ale zřejmě jen v pondělí a v úterý, poté se objeví bouřky, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky budou hrozit až do konce týdne, o víkendu mohou být i silné.
před 9 h hodinami
Načítání...

Součástí práce záchranné služby se stává i paliativní péče

Podle statistik si záchrannou službu volá každý druhý člověk na samém sklonku života. Pobyt v nemocnici už ale mnohdy nenese kýžený efekt. Jde o to, aby posádka sanitky dokázala vše potřebné zařídit u pacienta doma. Paliativní péče se tak stává součástí práce záchranné služby.
před 10 h hodinami|

Zákaz nedělního prodeje v Polsku možná čeká změna. Odbory se bouří

V Polsku by se mohl částečně obnovit nedělní prodej. Už šest let musí až na výjimky zůstávat tamní prodejny poslední den v týdnu zavřené. Zákon přijatý minulou konzervativní vládou chce ta současná zmírnit. O nedělích by si lidé mohli nakoupit dvakrát za měsíc. Proti jsou odbory, možnou změnu ale vítají zaměstnavatelé.
před 11 h hodinami|

Nelegální billboardy chtějí silničáři odstranit do konce roku

Silničáři chtějí do konce roku odstranit všechny nelegální billboardy u dálnic a silnic 1. třídy. Jsou jich více než tři tisíce, s odstraňováním začnou o prázdninách. Načerno umístěné poutače zlikvidují místo majitelů, kteří to neudělali, případně si bez povolení postavili další.
před 11 h hodinami|

Dovolenou může ztrpčit krach cestovní kanceláře i chybějící pojištění

Hlavní sezona dovolených ještě pořádně nezačala a stovkám lidí už ji kazí problémy s krachujícími cestovními kancelářemi. Zdaleka se to netýká jen těch malých. Objednané a zaplacené zájezdy zrušila třeba i německá FTI, třetí největší evropská kancelář. Dotkne se to skoro 180 tisíc jejích klientů.
před 12 h hodinami|

Část koalice chce změnit důchodovou reformu

Zástupci hnutí STAN, Pirátů i KDU-ČSL chtějí zmírnit parametry důchodové reformy. Souhlasí s nutností zvyšovat věk odchodu do penze, ale pomaleji, než plánoval původní vládní návrh. Argumentují analýzou České demografické společnosti, podle které by i budoucí generace měly v penzi strávit zhruba čtvrtinu života. Opozice navýšení věku pro odchod do důchodu odmítá.
před 22 h hodinami|