Zpravodajský web ČT24

Vyhrají ti, kdo se AI naučí používat a prohrají ti, kdo se jí bojí, předpovídá profesor Pěchouček

Svět se rychle mění vlivem umělých inteligencí – a tyto změny se týkají i České republiky. Michal Pěchouček z ČVUT, který je předním světovým expertem na AI, vysvětluje, kde jsou slabiny a co můžeme a měli bychom změnit, abychom se lépe adaptovali.

O krok blíž k mírové dohodě. Arménie vrátí Ázerbájdžánu okupované vesnice

Arménie souhlasila s tím, že vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku devadesátých let, napsala agentura Reuters s odkazem na ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. Jerevan počítá s tím, že díky tomu klesne bezpečnostní riziko v oblasti. Arménský premiér Nikol Pašinjan minulý měsíc prohlásil, že pokud Arménie nepřistoupí na kompromis ohledně navrácení některých vesnic, mohla by vypuknout válka.

Není to hra, pochopil šéf americké Sněmovny reprezentantů a žádá miliardy na pomoc Ukrajině

V sobotu večer místního času se ve Washingtonu sejdou členové Sněmovny reprezentantů, aby hlasovali o balíku zahraniční pomoci, který kromě peněz pro Izrael nebo Tchaj-wan zahrnuje i dlouho očekávanou miliardovou pomoc pro Ukrajinu. Republikánský šéf sněmovny s předložením balíku měsíce otálel, po důrazných varováních ze strany zpravodajských služeb ale otočil a své spolustraníky, kteří nejsou nakloněni Kyjevu, varuje, že situace je vážná a pokud Ukrajina prohraje, v nebezpečí se ocitne celá Evropa. Hlasování ve Sněmovně reprezentantů bude v noci ze soboty na neděli sledovat i ČT24.

Expremiér Babiš se rozchází s manželkou

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou Monikou se rozcházejí. Pár tvořili třicet let, vzali se ale až v roce 2017. Své sledující požádali o respektování soukromí. Jak upozornil server Seznam Zprávy, rozchod bude mít zřejmě dopad na řízení miliardových majetků šéfa ANO.

Lidé si připomněli vypálení Ploštiny nacisty. Osada padla před 79 lety

V Ploštině na Zlínsku si lidé v pátek připomněli vypálení tamní pasekářské osady. Nacisté ji zlikvidovali přesně před 79 lety, tedy 19. dubna 1945. Za napomáhání odboji přišlo tehdy v plamenech o život 24 lidí. Památník v Ploštině prošel rekonstrukcí za 150 milionů korun a vstoupil do druhé návštěvnické sezony.
Živé vysílání (zdroj: ČT24)
On-line přenos

Krátké zprávy

 • 20:02

  Krajského šéfa policie v Hradci Králové Petra Sehnoutku čeká kázeňské řízení. Podle některých svědků vyvíjel nátlak na dva podřízené, Jiřího Karáska a Pavla Škanderu, aby skončili ve službě. Ředitel nařčení odmítal, oba vedoucí ale od sboru odešli. Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia šetření uzavřel, nezjistil přestupek ani trestný čin. „Ze závěrů šetření však vyplývá podezření na možné porušení etického kodexu,” vysvětlil důvod kázeňského řízení mluvčí prezidia Jozef Bocán.

 • 19:52

  V soudním procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem byla vybrána celá porota. Soudce očekává, že projednávání případu začne v pondělí. Před budovou soudu na Manhattanu se v pátek zapálil muž, uvedla CNN.

 • 19:43

  Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján prohlásil, že dronový útok na Isfahán nezpůsobil škody a obešel se bez obětí.

 • 18:31

  Americká Sněmovna reprezentantů se přiblížila ke schválení pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Kongresmani učinili zásadní procedurální krok a schválili program schůze, k čemuž přispěli demokratičtí zákonodárci, kteří vykryli disentní hlasování některých republikánů. Rozhodnutí se očekává o víkendu.

 • 17:20

  Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil rozvod se svou ženou Monikou Babišovou, uvedl to na sociální síti Instagram. Pár tvořili třicet let.

Obrazem

Vše k tématu
Načítání...

Ukrajinci hlásí, že poprvé sestřelili ruský strategický bombardér Tu-22M3

Ukrajinské letectvo uvedlo, že ve spolupráci s vojenskou rozvědkou HUR sestřelilo ruský strategický bombardér Tu-22M3. Je to poprvé, co Kyjev tento typ letounu zasáhl. Rusko před ukrajinským oznámením potvrdilo, že se stroj zřítil, hovořilo ale o „technické závadě“.
10:46Aktualizovánopřed 7 h hodinami|

Íránem zněly exploze. Izrael se nechlubí, Teherán je bagatelizuje

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, informovala íránská média. Země podle nich aktivovala protivzdušnou obranu a pozastavila v některých místech letištní provoz. Podle deníku The New York Times (NYT) měl útok cílit na leteckou základu, Írán navíc hlásí drony také ze severní oblasti u města Tabríz. Stanice ABC News s odvoláním na amerického představitele uvedla, že izraelské rakety zasáhly blíže nespecifikovaný cíl v Íránu. Jeruzalém se k útoku nevyjádřil. Podle zdrojů z Teheránu nebyl původ útoku zahraniční.
05:17Aktualizovánopřed 1 h hodinou|

ANO zrušilo účast na jednání o důchodech na Hradě. Odmítáme dělat vládě stafáž, řekl Havlíček

Opoziční ANO podle Hradu zrušilo účast na plánovaném pondělním jednání o důchodové reformě. Další jednání v současném formátu, tedy se zástupci ANO a koalice, považuje nyní prezident Petr Pavel za bezpředmětné, nicméně plánovanou schůzku a návazná jednání i při absenci opozičního subjektu zachová. ANO zdůvodnilo zrušení účasti na jednání o penzích tím, že premiér Petr Fiala (ODS) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně deklarovali, že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí.
12:39Aktualizovánopřed 1 h hodinou|

Taylor Swiftová vydala nové album. Básní o mukách lásky

Jak řekla, tak se stalo. Zpěvačka, skladatelka a textařka Taylor Swiftová vydala 19. dubna nové album. Anoncovaný název The Tortured Poets Department, tedy Oddělení mučených básníků, budil dohady o přesném významu. Nahrávka je nakonec dalším porozchodovým vyléváním srdce, nicméně podle recenzí dospělejším než ty předchozí.
před 7 h hodinami|

Vědci objevili fosilii zřejmě největšího hada na Zemi. Bažinami Indie se plazil patnáctimetrový obr

Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty.
před 11 h hodinami|