Oteplování planety může narušit klíčové procesy v oceánech. Je na nich závislé lidstvo

Podle vědců z Kalifornské univerzity v Irvine, kteří se zabývají klimatickým systémem Země, způsobuje ohřívání mořské vody způsobené klimatem zpomalení hluboké cirkulace v Atlantickém a Jižním oceánu. Pokud bude tento proces pokračovat, značně to omezí schopnost oceánu odstraňovat oxid uhličitý z atmosféry a to ještě víc zhorší globální oteplování.

V nové studii, která vyšla v časopise Nature Climate Change, klimatologové hlouběji analyzovali předpovědi tří desítek klimatických modelů. Zjistili, že oceánská proudění nazývaná atlantické cirkulace se do roku 2100 zpomalí až o 42 procent. Simulace naznačují, že při nejhorším možném oteplení by jedna z nich známá pod zkratkou SMOC mohla do roku 2300 zcela ustat.

„Analýza prognóz 36 modelů zemského systému v různých klimatických scénářích ukazuje, že nekontrolované globální oteplování by mohlo vést k zastavení hlubokomořské cirkulace,“ uvedl spoluautor studie J. Keith Moore. „To by znamenalo klimatickou katastrofu podobného rozsahu jako úplné roztátí ledovců na pevnině.“

Význam cirkulace

V Atlantiku se teplá voda při proudění na sever na povrchu ochlazuje a vypařuje, čímž se stává slanější a hustší. Tato těžší voda klesá do hlubin oceánu a postupuje k jihu, kde nakonec stoupá zpět a z hlubin přináší živiny, které jsou potravním základem mořských ekosystémů.

Kromě toho oceánská cirkulace, která se rozprostírá po celé zeměkouli, vytváří výkonnou továrnu na zpracování atmosférického oxidu uhličitého. Základní fyzikální a chemická interakce mořské vody a vzduchu – kterou Moore a jeho kolegové nazývají „rozpouštěcí čerpadlo“ – vhání CO2 do oceánu. Zatímco oceánská cirkulace posílá část uhlíku zpět na oblohu, významné množství se zachycuje v hlubinách oceánu.

Pumpa, která se může zadřít

Kromě toho dochází k procesu, který by se dal přirovnat k „biologické pumpě“. Rostlinný plankton totiž využívá CO2 při fotosyntéze a při tvorbě svých schránek vyrobených z uhlíku. Když plankton a větší živočichové uhynou, potopí se, pomalu se rozkládají a uvolňují uhlík a živiny do hloubky oceánu. Část se vrací zpět s cirkulací vzhůru k hladině, ale část zůstává uložena pod vlnami.

„Narušení cirkulace by snížilo příjem oxidu uhličitého z atmosféry oceánem, což by zintenzivnilo a prodloužilo horké klimatické podmínky,“ řekl Moore. „Postupem času by se živiny, které podporují mořské ekosystémy, stále více zachytávaly v hlubinách oceánu, což by vedlo k poklesu biologické produktivity globálního oceánu.“

Podle Moora je na tomto mechanismu závislé i lidstvo. „Naše analýza také ukazuje, že pokud snížíme emise skleníkových plynů nyní, můžeme tak v budoucnu zabránit tomuto úplnému zastavení hlubinné cirkulace,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 10 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 13 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 15 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 15 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 16 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...