Protilátky z očkování proti covidu se přenáší z matky na dítě, ukázala rozsáhlá studie

Nová americká vládní studie definitivně potvrdila, že očkování proti covidu-19 v těhotenství poskytuje velmi kvalitní ochranu také novorozencům vakcinovaných matek.

„Víme, že protilátky procházejí placentou. Ale až do této studie jsme neměli k dispozici údaje, které by prokázaly, jestli tyto protilátky opravdu dítěti poskytují nějakou ochranu proti covidu-19,“ uvedla doktorka Dana Meaney-Delmanová z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„Údaje, které CDC nyní zveřejňuje, poskytují reálné důkazy o tom, že očkování vakcínou proti covidu během těhotenství pomáhá ochránit kojence mladší šesti měsíců před hospitalizací kvůli covidu,“ dodala vědkyně.

Očkování funguje

„Většina dětí, přesně 84 procent, které byly hospitalizovány s covidem-19, se narodila ženám, které nebyly v těhotenství očkovány. A 88 procent malých dětí, které musely být hospitalizovány na jednotkách intenzivní péče, se narodilo neočkovaným ženám,“ vysvětluje Meaney-Delmanová. I jediné dítě, které ve sledovaném vzorku na covid-19 zemřelo, se narodilo neočkované matce.

Hlavním zjištěním bylo, že „u dětí mladších šesti měsíců, jejichž matky byly očkovány, byla o 61 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace s covidem,“ uvedla doktorka. „Pokud se těhotná žena může nechat očkovat, doporučujeme jí, aby to udělala,“ dodala.

Týká se to žen v jakémkoli stádiu těhotenství - nebo dokonce ještě před otěhotněním. Řada výzkumů totiž prokázala, že pokud se žena nakazí covidem-19 v době těhotenství, může to mít dramatické následky.

„Očkování před otěhotněním je pro těhotenství a zdravou matku obrovským přínosem,“ řekla Meaney-Delmanová. „Nechci, abychom to ztratili ze zřetele. Nevíme sice, jestli je tato ochrana úplná, ale víme, že to chrání matku před onemocněním během těhotenství, které je spojeno s předčasným porodem, s porodem mrtvého dítěte a s komplikacemi v těhotenství,“ dodala.

Nejlepší čas na očkování

Vědci v této studii také popsali, kdy by se měla žena nechat očkovat, pokud chce, aby vakcína jejího potomka ochránila nejlépe. Očkování bylo na 80 procent účinné při ochraně novorozence proti závažnému průběhu covidu, pokud matka dostala obě dávky v době po 21. týdnu těhotenství.

Podle údajů zveřejněných 15. února v časopise CDC Morbidity and Mortality Weekly Report je účinnost vakcíny proti hospitalizaci dítěte pouze kolem 32 procent, pokud se těhotné podá před 21. týdnem těhotenství.

Tyto výsledky se shodují s prosincovou studií v odborném žurnálu Obstetrics & Gynecology, která zjistila, že hladiny protilátek v pupečníkové krvi dětí jsou vyšší, pokud k očkování dojde až ve třetím trimestru těhotenství. 

Detaily o výzkumu

V rámci nejnovější studie vědci pod vedením epidemiologa Manishe Patela z CDC hodnotili 176 kojenců mladších než půl roku, kteří byli hospitalizovaní kvůli covidu-19 v USA v období od července 2021 do ledna 2022. Jejich případy byly porovnány s 203 dětmi, které byly bez covidu, ale byly hospitalizovány ve stejném období.

Asi 16 procent dětí hospitalizovaných kvůli covidu mělo matky, které během těhotenství dostaly dvě dávky vakcíny. Pro srovnání, v kontrolní skupině mělo matky očkované v době těhotenství 32 procent dětí.

Tato zjištění odpovídají tomu, že protilátky proti covidu mohou přecházet přes placentu a poskytovat tak ochranu kojencům hned po porodu, dodávají autoři studie. „Vzhledem k tomu, že kojenci v současné době nemohou být očkovaní a množství hospitalizovaných kojenců je za celou dobu pandemie nejvyšší, naznačuje výzkum, že očkování matek proti covidu během těhotenství by mohlo chránit jejich potomky ve věku pod šest měsíců před hospitalizací,“ shrnuli vědci zásadní poznatky výzkumu. 

Protilátky v mléce?

Spornou otázkou je zatím to, zda je protilátky přenášejí nejen cestou placenty, ale také kojením. Menší studie, zejména z Izraele, ukázaly, že se protilátky mohou opravdu skrze mateřské mléko přenášet - dochází přitom k přenosu více druhů protilátek.

Nějakou míru ochrany tedy i kojení očkovaných matek dětem přináší, nicméně ukazuje se, že není příliš silná a ani spolehlivá. V americké studii se ochrana dětí skrze očkování vůbec neřešila a vědci je nesledovali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 12 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 15 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 17 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 17 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 18 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...