První lidé dostali mRNA vakcínu proti chřipce, studie má prověřit účinnost

Společnost Moderna ve středu oznámila, že první lidé dostali dávku vakcíny proti sezonní chřipce, která využívá technologii mRNA, jež je použitá i v očkování proti covidu. Stalo se to v rámci časné fáze studie, která má prověřit reálnou účinnost vakcíny.

Úspěch vakcín Moderna a Pfizer/BioNTech proti covidu-19 ukázal, jak obrovský potenciál má biotechnologie mRNA. Dá se totiž velmi snadno a rychle přizpůsobit vůči mnoha různým nemocem, proti nimž umí imunitní systém vycvičit.

Společnost BioNTech už testuje v rámci klinických studií tuto technologii proti některým druhům rakoviny, Moderna teď představila vakcínu na chřipku – jejím cílem je kombinované očkování, které by v sobě mělo zahrnovat nejen sezonní chřipku, ale také posílení imunity vůči covidu a proti takzvanému respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV). Ten je častým původcem těžkých respiračních infekcí v pediatrii, zvláště u předškolních dětí; způsobuje bronchitidy, bronchiolitidy a pneumonie. Moderna chce v tomto klinickém výzkumu zkoumat různé kombinace antigenů tak, aby byla vakcína co nejúčinnější.

Náznaky z předchozích fází tohoto výzkumu podle Moderny na základě zvířecích modelů ukazují, že by tato mRNA vakcína mohla mít účinnost kolem 90 procent. Současné vakcíny proti chřipce jsou přitom účinné jen přibližně ze 40–60 procent.

Slibný začátek

Studie sezonní chřipkové vakcíny je teprve v počáteční fázi. Bude zahrnovat přibližně 180 zdravých dospělých osob starších 18 let. Vakcína by měla fungovat na stejném principu jako ta covidová: mediátorová RNA přenáší návod pro tvorbu proteinů z jedné části buňky do druhé, díky tomu vakcíny, které využívají mRNA, mohou vycvičit imunitní systém k rozpoznání napadajících virů, aniž by se s ním kdy setkaly.

„Jsme přesvědčeni, že mezi výhody mRNA vakcín patří možnost kombinovat různé antigeny a chránit tak proti více virům a schopnost rychle reagovat na vývoj respiračních virů, jako je chřipka, SARS-CoV-2 a RSV,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel. „Naší vizí je vyvinout kombinovanou mRNA vakcínu, aby lidé mohli každý podzim dostat jednu injekci pro vysoce účinnou ochranu proti nejproblematičtějším respiračním virům,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dvě exploze a konec. Vědci našli unikátní supernovu

Astronomové se stali svědky dramatického konce hvězdy – pomocí teleskopu totiž sledovali důkazy o tom, jak explodovala rovnou dvakrát. Je to poprvé, co vědci mohli zachytit takovou „dvojitou smrt“.
před 19 hhodinami

Evropa má novou družici, která může výrazně zlepšit předpovědi počasí

Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
4. 7. 2025

Japonsko se jako první na světě pustí do těžby kovů z hlubokého mořského dna

Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
4. 7. 2025

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Nový český patent řeší recyklaci vzácných zemin i závislost na Číně

Vědecký tým Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, bez nichž se neobejde moderní elektronika, medicína, automobilový ani obranný průmysl. Metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů, a to ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
2. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
3. 7. 2025Aktualizováno3. 7. 2025

Nejslavnější mešita v ohrožení. Hagia Sofia nemusí další zemětřesení zvládnout

Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
3. 7. 2025
Načítání...