První lidé dostali mRNA vakcínu proti chřipce, studie má prověřit účinnost

Společnost Moderna ve středu oznámila, že první lidé dostali dávku vakcíny proti sezonní chřipce, která využívá technologii mRNA, jež je použitá i v očkování proti covidu. Stalo se to v rámci časné fáze studie, která má prověřit reálnou účinnost vakcíny.

Úspěch vakcín Moderna a Pfizer/BioNTech proti covidu-19 ukázal, jak obrovský potenciál má biotechnologie mRNA. Dá se totiž velmi snadno a rychle přizpůsobit vůči mnoha různým nemocem, proti nimž umí imunitní systém vycvičit.

Společnost BioNTech už testuje v rámci klinických studií tuto technologii proti některým druhům rakoviny, Moderna teď představila vakcínu na chřipku – jejím cílem je kombinované očkování, které by v sobě mělo zahrnovat nejen sezonní chřipku, ale také posílení imunity vůči covidu a proti takzvanému respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV). Ten je častým původcem těžkých respiračních infekcí v pediatrii, zvláště u předškolních dětí; způsobuje bronchitidy, bronchiolitidy a pneumonie. Moderna chce v tomto klinickém výzkumu zkoumat různé kombinace antigenů tak, aby byla vakcína co nejúčinnější.

Náznaky z předchozích fází tohoto výzkumu podle Moderny na základě zvířecích modelů ukazují, že by tato mRNA vakcína mohla mít účinnost kolem 90 procent. Současné vakcíny proti chřipce jsou přitom účinné jen přibližně ze 40–60 procent.

Slibný začátek

Studie sezonní chřipkové vakcíny je teprve v počáteční fázi. Bude zahrnovat přibližně 180 zdravých dospělých osob starších 18 let. Vakcína by měla fungovat na stejném principu jako ta covidová: mediátorová RNA přenáší návod pro tvorbu proteinů z jedné části buňky do druhé, díky tomu vakcíny, které využívají mRNA, mohou vycvičit imunitní systém k rozpoznání napadajících virů, aniž by se s ním kdy setkaly.

„Jsme přesvědčeni, že mezi výhody mRNA vakcín patří možnost kombinovat různé antigeny a chránit tak proti více virům a schopnost rychle reagovat na vývoj respiračních virů, jako je chřipka, SARS-CoV-2 a RSV,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel. „Naší vizí je vyvinout kombinovanou mRNA vakcínu, aby lidé mohli každý podzim dostat jednu injekci pro vysoce účinnou ochranu proti nejproblematičtějším respiračním virům,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za některé migrény a závratě možná mohou geny neandertálců

Výzkum naznačuje, že některé tvary lebky mohou souviset s genetickým dědictvím neandertálců. A u lidí by mohly vyvolávat nemoci, které přinášejí urputné bolesti hlavy.
před 10 mminutami

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
05:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jsem mechanický Hitler, napsala o sobě Muskova AI Grok. Firma musela zprávy mazat

Když miliardář Elon Musk před dvěma roky představil svou umělou inteligenci (AI), uvedl ji jako jinou v tom, že bude chápat a používat sarkasmus, nebude politicky korektní a bude pracovat skvěle se zdroji. Na začátku července se ale tato AI pojmenovaná Grok začala chovat rasisticky, antisemitsky, a dokonce i explicitně nacisticky.
před 19 hhodinami

Země možná leží uprostřed vesmírné pouště. Naznačují to zvuky Velkého třesku

Země a celá galaxie Mléčná dráha se možná nacházejí uvnitř zvláštní obří oblasti kosmické pouště. Ta způsobuje, že se zde vesmír rozpíná rychleji než v sousedních oblastech, tvrdí astronomové.
před 21 hhodinami

Nedávná vlna veder dle odhadu připravila o život 1500 Evropanů navíc kvůli změně klimatu

Analýza odhadla, že změna klimatu způsobená člověkem zintenzivnila nedávnou vlnu horka v Evropě a zvýšila počet očekávaných úmrtí v důsledku veder ve dvanácti evropských městech přibližně o patnáct set.
před 21 hhodinami

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
před 22 hhodinami

Dokončování první atomové zbraně bylo soubojem o čas

Exploduje vůbec atomová bomba? A jak zařídit, aby první exploze nezničila víc, než vědci plánovali? Když ve čtyřicátých letech minulého století finišovaly poslední práce na první jaderné zbrani, museli si vědci pokládat zásadní otázky, které znamenaly rozdíl mezi životem a smrtí.
před 23 hhodinami

Některá jezera odolávají změnám klimatu lépe než jiná, ukázal český výzkum

Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu expertů z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v osmnácti evropských zemích.
včera v 10:07
Načítání...