Astronomové sledovali, jak masivní černá díra začíná požírat hvězdu

2 minuty
Události: Nové poznatky z pozorování černých děr
Zdroj: ČT

Vědci pozorovali, jak černá díra v centru Galaxie začíná trhat blízko ležící hvězdu. Očekávají, že ji pohltí celou. Mezinárodní tým s účastí české Akademie věd popsal jev, který sledoval dvacet let. Studii zveřejnil časopis Americké astronomické společnosti.

Uprostřed Mléčné dráhy, v jejím středu vzdáleném 26 tisíc světelných let od Země, leží supermasivní černá díra. Má hmotnost asi jako čtyři a půl milionu Sluncí. Sama sice není a nemůže být vidět, ale vědci sledují její okolí, z toho se dá o jejích vlastnostech zjistit velké množství informací.

Při sledování od roku 2002 se ukázalo, že se nedaleko opravdu něco děje – a to u jedné z blízkých hvězd, která se výrazně změnila.

Evropská jižní observatoř
Zdroj: ESO

Spoluautor výzkumu Michal Zajaček z Astronomického ústavu Akademie věd potvrzuje, že u hvězdy dochází k prodlužování a postupnému oddělování části „obálky“ hvězdy od její centrální části. Takové procesy sice vědci předpokládali už řadu let, teď se ale poprvé pomocí pozorování přístrojů Evropské jižní observatoře v Chile podařilo trhání plynné a prachové hvězdné obálky pozorovat.

Změna hvězdy u černé díry
Zdroj: ESO

Zakřivení prostoročasu je podobné, jako by těžká železná koule prohýbala pružné plátno. Černá díra stejně zakřivuje gravitační pole ve svém okolí. A to působí na tělesa, například hvězdy, které jsou blízko ní. Supermasivní černá díra nakonec zřejmě pohltí celou hvězdu, odtrhávání její obálky je prvním krokem tohoto zajímavého procesu. Vědci teď mají unikátní příležitost skoro v přímém přenosu sledovat, jak tato katastrofická událost začíná.

„Je to poměrně vzácný úkaz, abychom sledovali pád hmoty přímo do černé díry,“ popisuje Zajaček. I proto budou teleskopy pracující v infračerveném spektru střed Galaxie sledovat i v dalších desetiletích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 15 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 17 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 19 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 20 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 22 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 22 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...