SpaceX vyslala na ISS zásobovací loď, nese tam mikroby, myši a vánoční dárky

Soukromá společnost SpaceX vyslala z amerického Kennedyho vesmírného střediska na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) novou a větší verzi své bezpilotní zásobovací lodi Cargo Dragon (Drak). Odstartovala v neděli, přistát na orbitálním komplexu by loď měla v pondělí. Součástí jejího nákladu jsou i vánoční dárky a pečený krocan.

Bude to vůbec poprvé, co má SpaceX na oběžné dráze dvě lodi zároveň. V listopadu na ISS loď Crew Dragon dopravila čtyři astronauty. „Draci, kam se podíváte,“ poznamenal Kenny Todd z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Let byl původně plánován na sobotu, ale kvůli špatnému počasí byl o den odložen.

Raketa SpaceX Falcon 9 odstartovala s nejnovější verzí nákladní lodi z Kennedyho vesmírného střediska, kde byl počet zaměstnanců kvůli koronaviru omezen na minimum. První stupeň Falconu 9, který byl použit počtvrté, přistál na oceánské plošině několik minut po pozdním ranním startu. Poprvé byl použit v květnu, kdy firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk, poprvé odstartovala s astronauty na oběžnou dráhu.

Náklad plný překvapení

Zhruba 2,9 tuny vážící náklad zásobovací lodě obsahuje miliardy mikrobů a rozmělněné vzorky asteroidů k analýze, nové zařízení poskytující rychlé výsledky krevních testů pro astronauty a především hlavní náklad celé mise – přechodovou komoru umožňující přesun experimentů. 

Tento nový vstupní otvor Nanoracks Bishop Airlock Module nahradí starší japonské zařízení, které sloužilo stejnému účelu, tedy rychlému vynášení vědeckých experimentů mimo stanici a jejich opětovný návrat na ISS. Díky němu bude moci probíhat v okolí stanice mnohem více experimentů než nyní, například díky malým satelitům, které se z něj budou vypouštět ven; budou vně stanice provádět pokusy, které jsou pro ISS příliš rizikové. 

Na palubě je také 40 myší na studie zraku a kostí, k jejichž oslabení jsou astronauti při delších pobytech ve vesmíru náchylní. Todd uvedl, že celý tento výzkum je „nejlepším vánočním dárkem“ pro astronautku NASA Kate Rubinsovou, lovkyni virů, která před několika lety provedla první sekvenování DNA ve vesmíru.

Pokud jde o osobnější dárky pro čtyři Američany, dva Rusy a jednoho Japonce na ISS, nechtěl Todd příliš prozrazovat. Zdůraznil jen, že má jít o překvapení od Santa Clause. Zásobovací loď veze také dobroty na vánoční hostinu: pečeného krocana, kukuřičný chléb, brusinkovou omáčku, máslové sušenky a trubičky na jejich zdobení.