IKEM provedl druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin

Na začátku září proběhla druhá česko-izraelská párová výměna ledvin. Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a izraelští lékaři mezi sebou vyměnili během jednoho přeletu letadla mezi státy dvě ledviny, a odstartovali tak řetěz dalších transplantací, během nichž dostali novou šanci na kvalitní život na české straně tři pacienti se selháním ledvin.

Do přípravy druhé mezistátní výměny ledvin vstoupilo 35 párů a čtyři samostatní dárci z Česka a Izraele. Speciální počítačový program, který vyvíjí IKEM, nakonec nalezl biologickou shodu.

„Úplně na začátku všeho jsou rodinní příslušníci, kteří se rozhodli věnovat svému blízkému nemocnému ledvinu. Bohužel však s ním nejsou kompatibilní, tedy shodní v krevní skupině, a proto se pro ně snažíme nalézt nejlepšího možného dárce u jiného páru,“ uvedl Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEMu.

Od minulého roku se hledají vhodní dárci pro české pacienty i v Izraeli a právě díky letošnímu letnímu párování se jen v Česku podařilo pomoci třem tuzemským pacientům. Česká ledvina zase zachránila nemocného v Izraeli, který dlouhodobě nemohl najít vhodného dárce.

„V Česku máme všechny dvojice, které se chtějí jakékoli, ať už jen české, nebo i mezistátní, výměny ledvin účastnit, řádně vyšetřené. Stejně tak je tomu i na izraelské straně. Do speciálního softwaru pak zadají obě země data, teprve pak počítač podle specifických markerů potenciální příjemce a dárce spojí,“ doplnil Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEMu.

Operace kulový blesk

Celý řetěz, do kterého na české straně vstoupil i dárce z minulé výměny, tentokrát trval více než měsíc. První operace proběhly na začátku září, kdy byla nejdříve odebrána ledvina izraelskému dárci. Ta bezprostředně po odebrání putovala letadlem 2600 kilometrů do Česka. Mezitím proběhl odběr orgánu od žijícího dárce v IKEMu.

„K výměně boxů s ledvinami, včetně celní kontroly, došlo opět na ruzyňském letišti. Technicky i administrativně jsme již vše znali. Během 15 minut jsme odjížděli do IKEMu a kolegyně Tamar Ashkenazi nasedla do letadla a letěla zpět do Izraele,“ popisuje transport docent Froněk.

Následně proběhla transplantace izraelské ledviny českému příjemci. Celý řetěz ale tímto neskončil. Poslední páry byly operovány v minulých dnech jak na české, tak izraelské straně. „Princip párových výměn spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B. Dárce z páru B pak zase dalšímu příjemci z dvojice C. To vše probíhá, dokud nedojde k poslední možné kombinaci. Důležité je na tom zejména to, že se pacienti dočkají transplantace kompatibilní ledviny brzy a mají naději na lepší život,“ doplňuje Viklický.

Výměna ledvin od žijících dárců se zemí mimo Evropskou unii je velmi složitou logistickou akcí, na které se podílejí desítky lidí v IKEMu i v transplantačních centrech v Izraeli. „Tuto spolupráci jsme započali v srpnu loňského roku, kdy bylo podepsáno memorandum o mezinárodním přeshraničním výměnném programu mezi IKEMem a izraelským Národním transplantačním centrem. A jak se nyní ukazuje, díky nasazení, obětavosti i lékařským dovednostem na obou stranách není ani doba koronavirové pandemie překážkou v záchraně lidských životů,“ uvedl ředitel IKEMu Michal Stiborek.

Vzájemná spolupráce mezi Českem a Izraelem oběma stranám rozšiřuje počet potencionálních dárců a pacientům přináší naději na rychlejší uzdravení.

„Loni v srpnu jsme podepisovali memorandum a doufali, že spolupráce mezi IKEMem a transplantačními centry Izraele brzy začne. Bylo to vůbec poprvé v historii Izraele, kdy se taková dohoda implementovala. Pak proběhla první výměna, nyní druhá a uvažuje se o další. Je vidět, že se nejedná o krátkodobou spolupráci, ale vznikl nám dobře fungující program, díky kterému zachraňujeme lidské životy,“ uzavírá izraelský velvyslanec Daniel Meron.