Šéf WHO varoval před nárůstem nákazy a myšlenkou stádní imunity. Lidé ji podle něj špatně chápou

Počet nových případů nákazy koronavirem je na nejvyšší úrovni od začátku pandemie, prohlásil v pondělí na pravidelné tiskové konferenci předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varoval před myšlenkou nechat virus způsobující nemoc covid-19 volně kolovat v populaci s cílem vytvořit kolektivní imunitu.

„Nikdy v historii veřejného zdraví nebyla využita kolektivní imunita ani jako strategie v reakci na epidemii, natož na pandemii,“ podotkl Ghebreyesus. „Je to jak vědecky, tak eticky problematické,“ upozornil.

Například kolektivní imunita proti spalničkám podle něj vyžaduje, aby bylo proočkováno 95 procent populace, zbylých pět procent pak ochrání skutečnost, že se spalničky nebudou šířit mezi očkovanými lidmi v jejich okolí. „Jinými slovy imunity je dosaženo ochranou lidí před virem, ne tím, že je viru vystavíme,“ doplnil šéf WHO.

Vysvětlil také, že vědci zatím nevědí dost o tom, jak funguje imunita u lidí, kteří už se covidem-19 nakazili. „Většina nakažených lidí si vyvine imunitní reakci během prvních týdnů, ale nevíme, jak je tato reakce silná nebo trvalá, ani zda se u jednotlivých lidí neliší,“ připomněl s tím, že statistici v každém z posledních čtyř dní zaznamenali dosud nejvyšší počet nově ohlášených případů nákazy.

Správné nástroje existují

Před pravidelnou pondělní tiskovou konferencí v Ženevě se Ghebreyesus zúčastnil virtuální diskuse pořádané listem Financial Times. Tam uvedl, že pandemii covidu-19 bude možné rychle překonat, pokud státy použijí vhodné nástroje. V případě, že tak ale neučiní, může tu s námi být koronavirus ještě dlouho.

„Pokud použijeme správně nástroje, které máme po ruce, tak to můžeme brzy ukončit,“ uvedl s tím, že vakcína by mohla být k dispozici koncem letošního nebo začátkem příštího roku. „Pokud ale řádně nepoužijeme nástroje, které máme po ruce, pak by tu s námi tato nemoc mohla zůstat velmi dlouhou dobu,“ dodal.

Následně na svém twitterovém účtu upřesnil, že mezi nástroje, které WHO doporučuje v boji proti koronaviru, patří mimo jiné vyhledávání nakažených a vysledování jejich kontaktů, testování, izolace, karanténa, fyzický odstup, hygiena rukou, nošení roušky, zakrývání úst kapesníkem při kašli, větrání a vyhýbání se davům.

Celosvětově se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaza koronavirem potvrdila již u více než 37,5 milionu lidí a více než milion nakažených lidí zemřelo. V počtu infikovaných v absolutních číslech vedou Spojené státy následované Indií, Brazílií a Ruskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mapa ukazuje, kolik do brzkého úterního odpoledne napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky mohou následně stoupat hladiny řek a potoků. ČT24 připravila interaktivní mapu srážek. Po 14:15 přestala být k dispozici volně dostupná aktuální data, z nichž mapa čerpala. Mapa tak ukazuje stav právě k úterním 14:15.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úřady schválily první lék proti malárii pro malé děti

Švýcarské úřady schválily vůbec první lék vhodný pro léčbu malárie u novorozeňat a kojenců. Až dosud byl pro tuto věkovou skupinu používán přípravek určený pro starší děti, při jehož použití ale malým dětem hrozilo riziko předávkování.
před 10 hhodinami

Vlny veder znamenají méně mléka od krav, ukázal výzkum

Adaptovat chov dobytka na stále častější a intenzivnější vlny veder je pořád náročnější, ukazuje rozsáhlý izraelský výzkum. I pokud se zavedou chlazení chovů, stále to bude mít dopady na nižší množství nadojeného mléka, popsali vědci.
před 13 hhodinami

V USA mají nejvíc spalniček za třicet let. Dle vědců kvůli nízké proočkovanosti

Spojené státy čelí největšímu šíření spalniček od začátku tohoto století. Píše to agentura AFP s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse. Podle ní se v USA od začátku letošního roku potvrdilo 1277 případů této nemoci. V souvislosti s ní už zemřeli tři lidé.
před 14 hhodinami

Umělé inteligence ovlivňují řeč vědců. Změny jsou větší než za covidu, říká výzkum

Umělé inteligence mění svět v mnoha ohledech. Podle nového výzkumu začínají mít už vliv i na podobu jazyka, kterým lidé mezi sebou komunikují. První náznaky se našly ve vědeckých studiích.
před 17 hhodinami

Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě

Částečky, které se uvolňují z pneumatik, mají zásadní dopady na přírodu. Podle nové studie, která vyšla v odborném časopise Journal of Environmental Management, se dají negativní důsledky najít v celé řadě oblastí, hlavně ve vodních ekosystémech.
před 18 hhodinami

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 19 hhodinami

Archeologové našli kousek od českých hranic neandertálskou „továrnu na tuk“

Pravěcí lidé dokázali sofistikovaně zpracovávat zvířata o sto tisíc let dříve, než naznačovaly dosavadní důkazy. Nové objevy ukázaly také na nečekaně velký rozsah této činnosti.
7. 7. 2025
Načítání...