I roušky z běžných látek poskytují spolehlivou ochranu před přenosem covidu, popsala studie

Argumentů, proč nosit jakékoliv roušky jako ochranu před respiračními chorobami, stále přibývá. Nová studie prozkoumala různé materiály – výsledek podle jejích autorů jasně ukazuje, že i rouška z obyčejného trička před přenosem koronaviru chrání.

Ruce, roušky a rozestupy – dodržování těchto tří R je podle českých epidemiologů jedním ze základů zvládnutí současné koronavirové pandemie tak, aby nedošlo k omezování zdravotní péče. Podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, pouze tato tři nenáročná opatření mohou snížit šíření viru SARS-CoV-2 až o polovinu. Zatímco na mytí rukou a dodržování bezpečných vzdáleností mezi lidmi panuje shoda, roušky budí stále kontroverze – a to nejen v České republice.

Až do koronavirové pandemie se účinnost roušek příliš nezkoumala – v Evropě se příliš nepoužívaly a v Asii panovalo přesvědčení, že proti přenosům virů fungují, i bez vědeckých důkazů. S masivním šířením covidu-19, proti němuž stále neexistuje účinný lék ani očkování, ale získala „bariérová“ opatření větší důležitost než kdy dříve a řada vědeckých týmů účinnost roušek začala zkoumat.

Stav současného poznání se kloní k tomu, že jako ochrana ostatních před přenašečem s rouškou fungují. Rozporuplné výsledky jsou ohledně řady materiálů zejména s ohledem na drobné aerosolové částice. Podle inženýra Tahera Saifa, který účinnost roušek rozsáhle testoval, ale aerosoly nejsou v přenosu zase tak důležité. Při mluvení, kašli a kýchání totiž vznikají výrazně větší částečky nesoucí virus, než jsou droboučké aerosoly. Ve studii, kterou nyní zveřejnil odborný žurnál Extreme Mechanics Letters, popsal se svým týmem, jak si různé materiály vedly.

Aerosolové částice jsou menší než pět mikrometrů, obvykle se jejich rozměry pohybují ve stovkách nanometrů. Při běžné lidské aktivitě, jakou je mluvení, zpěv, kýchání nebo kašlání, se ale uvolňují i mnohem větší částečky, některé mohou mít až jeden milimetr. A právě ty jsou největší hrozbou nákazy u chorob přenášených vzduchem: jsou tak velké, že pokud se dostanou z těla ven dostatečně rychle (hlasitým mluvením, kýchnutím…), mohou setrvačností překonat značnou vzdálenost. A současně se při pohybu vzduchem rozbíjejí na menší částečky, které pak nepadají k zemi, ale nějakou dobu vydrží se tam vznášet.

Nejdůležitější je pohodlnost

„Rouška vyrobená z materiálu, skrze který se špatně dýchá, je nejen nepohodlná, ale také může vést ke vzniku otvorů mezi ní a tváří,“ vysvětluje vědec. Když pak člověk dýchá nikoliv skrze masku, ale bokem nebo horem kolem ní, neplní už svou úlohu, protože kapénky se mohou těmito místy do okolí uvolňovat. „To je opak smyslu roušky, navíc to poskytuje lidem falešný pocit jistoty,“ varuje Saif. „Cílem našeho výzkumu bylo ukázat, že mnoho běžných materiálů spojuje pohodlnost a účinnost blokovat menší i větší kapénky,“ doplnil.

Jeho tým prověřoval tyto vlastnosti u 11 běžně používaných látek, jako vzor pak vědci použili lékařskou roušku. Zkoumaly se použité i nové kusy oblečení, povlečení, prošívané látky i roušky ušité z utěrek. Vědci vždy popisovali materiál z více hledisek – hustotu a počet vláken, pórovitost, kvalitu výroby nebo schopnost absorbovat vlhkost.

„Otestovat prodyšnost byla ta nejlehčí část výzkumu,“ popsal Saif. „Jednoduše jsme změřili množství vzduchu, které látkou prochází. Testovat schopnost látek blokovat průchod kapének, to už bylo trošku složitější,“ dodal.

Nakonec to vyřešili s pomocí inhalátoru naplněného směsí destilované vody s fluoreskujícími stonanometrovými částicemi, které byly přibližně podobně velké jako částečky nového koronaviru. Po zmáčknutí „vyfoukl“ inhalátor směs ven, podobně jako člověk – vědci ji pak zachytávali na plastové desce. S pomocí mikroskopu s vysokým rozlišením zjišťovali, jaké množství částeček prošlo, když se před inhalátor umístily různé druhy roušek, a také jaký druh jich nejčastěji tuto bariéru překonal.

Na co se přišlo

Ukázalo se, že kapénky opouštěly přístroj rychlostí přibližně 17 metrů za sekundu, což je podobné jako u reálného člověka; tam se pohybují rychlostí mezi 10 a 40 metry za sekundu, podle toho, zda jde o normální řeč, nebo explozivnější kýchnutí.

„Zjistili jsme, že všechny testované látky jsou pozoruhodně účinné v blokování stonanometrových částeček, které jsou obsažené při rychlém vydechování, jež je podobné mluvení nebo kašli, a to dokonce i když jsou jednovrstevné,“ popsal výsledky Saif.
„Pokud měly roušky dvě nebo tři vrstvy, dosahovaly i řidší látky, jako třeba ty z obyčejných triček, efektivity srovnatelné s lékařskými rouškami – a přitom si stále udržovaly srovnatelnou, nebo dokonce lepší prodyšnost,“ doplnil inženýr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 14 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 20 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 22 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
včera v 10:27

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...