Samice netopýrů na svá mláďata žvatlají jako lidské matky, prokázal výzkum

Netopýři překvapili vědce tím, jak precizně jsou schopní komunikovat se svými potomky. Dokonce jim svou „řeč“ přizpůsobují,  což zatím u žádného jiného živočišného druhu pozorováno nebylo.

Když lidé mluví se svými dětmi, řídí se tato komunikace několika dobře popsanými pravidly: zpomalí rychlost projevu, nasadí vyšší výšku hlasu a změní i barvu řeči. Toto „žvatlání“ zvyšuje pozornost dítěte a pomáhá mu s učením se jazyka.

Přírodovědci ví už delší dobu, že i zvířecí matky se svými potomky komunikují, teď se pokusili popsat, jestli i ony nevyužívají výše popsané strategie, tedy zda na svá mláďata nežvatlají. Testovali to u netopýra vakového, který žije v Jižní a Střední Americe.

Tento létavý savec je známý tím, že dokáže vydávat nečekaně pestrý repertoár zvuků – je v tom téměř podobný ptákům; hlasu využívá jak při souboji o (velmi vybíravé) samičky, tak i v zápolení o teritorium.

Jako lidé

Mláďata poprvé s vydáváním zvuků experimentují už v prvních třech měsících života. Vědci zjistili, že samci a samice tohoto druhu na to reagují zcela odlišně: samci s nimi komunikují zcela normálně, jako s dospělci. Ale samice na dětské zvuky reagují velmi intenzivně, což vědci považují za interakci, která by měla potomky povzbuzovat k další komunikaci.

Matky navíc na mláďata reagují žvatláním – tedy komunikací s jinou barvou, výškou a tónem. Podle autorů výzkumu to naznačuje, že netopýři jsou schopní výrazně složitější výměny informací s mnohem více rovinami, než doposud věda připouštěla.

Ahana Fernandezová, která na studii pracovala, uvedla, že to naznačuje i velmi zajímavé věci o vzniku a vývoji komunikace matka-dítě u lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Před 40 lety potopili francouzští agenti loď Greenpeace. Zastavili tak vlastní jaderné testy

Operace agentů francouzské tajné služby v podobě potopení lodi ekologických aktivistů měla za cíl zamezit jim v blokování testů atomových zbraní. Jejich útok sice uspěl a loď se potopila. Ale v důsledku skandálu byly testy zastavené.
před 41 mminutami

Zanikla družice, která měla odhalit největší znečišťovatele. Není jasné proč

S družicí MethaneSAT byla spojena velká očekávání, která se ale nakonec nenaplní. Místo aby satelit ukazoval, jaké firmy vypouštějí nejvíc metanu, se nečekaně odmlčel a přestal fungovat.
před 5 hhodinami

Za některé migrény a závratě možná mohou geny neandertálců

Výzkum naznačuje, že některé tvary lebky mohou souviset s genetickým dědictvím neandertálců. A u lidí by mohly vyvolávat nemoci, které přinášejí urputné bolesti hlavy.
před 5 hhodinami

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
05:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Jsem mechanický Hitler, napsala o sobě Muskova AI Grok. Firma musela zprávy mazat

Když miliardář Elon Musk před dvěma roky představil svou umělou inteligenci (AI), uvedl ji jako jinou v tom, že bude chápat a používat sarkasmus, nebude politicky korektní a bude pracovat skvěle se zdroji. Na začátku července se ale tato AI pojmenovaná Grok začala chovat rasisticky, antisemitsky, a dokonce i explicitně nacisticky.
včera v 16:42

Země možná leží uprostřed vesmírné pouště. Naznačují to zvuky Velkého třesku

Země a celá galaxie Mléčná dráha se možná nacházejí uvnitř zvláštní obří oblasti kosmické pouště. Ta způsobuje, že se zde vesmír rozpíná rychleji než v sousedních oblastech, tvrdí astronomové.
včera v 14:35

Nedávná vlna veder dle odhadu připravila o život 1500 Evropanů navíc kvůli změně klimatu

Analýza odhadla, že změna klimatu způsobená člověkem zintenzivnila nedávnou vlnu horka v Evropě a zvýšila počet očekávaných úmrtí v důsledku veder ve dvanácti evropských městech přibližně o patnáct set.
včera v 14:06

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
včera v 13:06
Načítání...