Buněčná imunita proti covidu-19 funguje. Výzkum ukázal, že může být značně dlouhodobá

Rozsáhlý výzkum naznačuje, že lidský organismus je schopný vytvářet si dlouhodobě obranné mechanismy proti novému koronaviru. Vědci během studie zveřejněné v časopise Nature navíc zjistili, že nějakou míru buněčné imunity proti nemoci navíc má asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali.

Společně s protilátkami jsou bílé krvinky jménem T-lymfocyty zásadní částí lidského imunitního systému. Jsou schopné přímo napadat a ničit buňky, které jsou napadené viry. Zatím nebyla příliš známá jejich role v boji proti novému koronaviru – přitom je klíčová, protože tato část imunity má mnohem lepší a dlouhodobější paměť než protilátky.

  • T-lymfocyty jsou bílé krvinky, které během svého vývoje migrují z kostní dřeně do brzlíku, v němž dozrávají. Mají důležité imunitní funkce – likvidují třeba nádorové buňky nebo buňky napadené viry.

Nová studie ze Singapuru ukázala, že u lidí, kteří se z nákazy novým koronavirem vyléčili, se objevuje specifická imunita založená právě na T-lymfocytech. Pozoruhodné ale je, že tuto imunitu lékaři našli také u některých zdravých lidí, kteří se s virem nikdy nesetkali.

Výzkum byl zveřejněný v odborném žurnálu Nature a jeho autory jsou experti z Dukeovy lékařské školy, kteří na něm spolupracovali s odborníky ze Singapurské národní univerzity. Výsledky této studie jsou podle vědců velmi optimistické, naznačují totiž, že vystavení novému koronaviru vede ke vzniku dlouhodobé buněčné imunity v T-lymfocytech. A to by mohlo vést k lepšímu zvládnutí současné pandemie, ale pomoci také při vývoji očkování proti covidu-19.

T-lymfocyt
Zdroj: Wikimedia Commons

Z výsledků vyplývá, že u pacientů, kteří se vyléčili z covidu-19 a našly se u nich specifické T-lymfocyty proti této chorobě, měly tyto buňky v boji proti infekci důležitou roli. Současně je důležitý kontext: u velmi blízkého a geneticky příbuzného viru SARS funguje tento druh imunity i sedmnáct let poté, co se lidé s touto nemocí setkali.

Kde se vzala imunita u lidí, kteří covid neměli?

„Náš tým otestoval také zdravé jedince; zjistili jsme, že asi polovina z nich má specifické T-lymfocyty proti viru SARS-CoV-2. Mohlo by to být způsobené imunitou získanou vystavením jiným koronavirům, jako jsou ty, které způsobují běžná nachlazení, anebo zatím neznámými zvířecími koronaviry,“ uvedl profesor Antonio Bertoletti, který se na výzkumu podílel.

Podle singapurských expertů, kteří se do studie zapojili, už se rozběhly další navazující výzkumy, které budou dlouhodobě sledovat, jak se vyvíjí buněčná imunita u osob, které se s covidem setkaly. Chtějí tak cíleně zkoumat dvě základní otázky: jde vyvinout očkování proti nemoci a může se člověk nakazit covidem opakovaně?

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 2 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 5 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 7 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 7 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 9 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 23 hhodinami
Načítání...