Elektronické cigarety mohou poškozovat imunitní systém, varuje výzkum

Pára z elektronických cigaret podporuje vznik zánětlivých chemických látek a současně poškozuje plicní buňky, které jsou zodpovědné za čištění tohoto orgánu. Upozornili na to vědci v menší experimentální studii, která vyšla v odborném časopise Thorax.

E-cigarety jsou rok od roku populárnější, ale díky tomu, jak krátkou dobu existují, se toho o jejich vlivu na lidské zdraví ví poměrně málo. Většina existujících studií se shoduje v tom, že dopady jejich kouření jsou mnohem méně rizikové než kouření klasických cigaret nebo doutníků. Řada vědeckých týmů po celém světě se snaží nyní zkoumat, jestli se přesto v elektronickém kouření neskrývají nějaká rizika.

Nová práce upozornila, že pára má negativní dopad na dásňové makrofágy, tedy buňky přirozené imunity. V těle mají zásadní úlohu: obalí a odstraňují částice prachu, bakterie a alergeny, které se nějakým způsobem vyhnuly jiným obranným mechanismům v lidském dýchacím ústrojí.

Podle vědců není jejich studie ještě žádným důkazem, ale představuje pro ně vykřičník, který upozorňuje, že e-cigarety mohou ukrývat rizika, jež si kuřáci těchto cigaret neuvědomují. Aby se ale toto podezření potvrdilo, je podle autorů třeba dalšího výzkumu.

Zkažená chemická polévka

Některé z dopadů kouření e-cigaret jsou podle zmíněné studie nečekaně podobné důsledkům kouření tabáku. Proč se na to přišlo tak pozdě? Většina výzkumů se totiž až doposud soustředila na chemické složení náplní elektronických cigaret ještě před inhalací – stav po inhalaci se samozřejmě zkoumá mnohem hůře.

Pro tuto práci ale vědci přišli s vlastním originálním řešením tohoto problému: Vytvořili mechanický přístroj, který celý proces napodobuje. Díky tomu jsou schopní sledovat, co se děje v „chemické polévce“, kterou má kuřák v plicích, kdy se naředí inhalovanou chemikálií. 

Vědci odebrali dásňové makrofágy z plicních vzorků odebraných osmi nekuřákům, kteří nikdy netrpěli astmatem ani jinými dýchacími poruchami. Pak třetinu těchto vzorků vystavili tekutině z náplně používané pro elektronické cigarety, třetinu inhalovanému koncentrátu a třetinu nevystavili ničemu – vždy na 24 hodin.

Vapování oslabuje imunitní systém. Minimálně v laboratořích

Následná analýza prokázala, že právě inhalovaný koncentrát byl pro buňky mnohem škodlivější než jen pouhá tekutá náplň – a také to, že se dopady na makrofágy zhoršovaly s tím, jak se zvyšovalo množství této látky.

Když se do koncentrátu použila směs s nikotinem (roztoky pro elektronické cigarety se prodávají i bez nikotinu), efekt byl ještě silnější. Klesala schopnost makrofágů obalovat cizorodé látky, umíraly více buňky a docházelo k více zánětům.

Podle vědců to znamená jediné: Je-li imunitní systém vystaven vapování, výrazně klesá jeho schopnost reagovat na hrozby. Platí to přinejmenším v laboratorních podmínkách – zda je to platné i v lidském těle „v normálním provozu“, zatím není jisté, ale měly by to prokázat další experimenty a studie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
před 1 hhodinou

Ultrazpracované potraviny způsobují řadu problémů. Chemii „nasávají“ i ze strojů

Chipsy, hamburgery, slazené nápoje, ale i spousta dalších průmyslově zpracovaných potravin může způsobovat řadu civilizačních chorob a také významně přispívat k obezitě. Vědci v řadě nových studií popisují nejen dopady, ale také příčiny toho, proč je tento druh potravy tak zdraví škodlivý.
před 4 hhodinami

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
před 23 hhodinami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
včera v 11:24

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
15. 7. 2025

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
15. 7. 2025
Načítání...