Elektronické cigarety mohou poškozovat imunitní systém, varuje výzkum

Pára z elektronických cigaret podporuje vznik zánětlivých chemických látek a současně poškozuje plicní buňky, které jsou zodpovědné za čištění tohoto orgánu. Upozornili na to vědci v menší experimentální studii, která vyšla v odborném časopise Thorax.

E-cigarety jsou rok od roku populárnější, ale díky tomu, jak krátkou dobu existují, se toho o jejich vlivu na lidské zdraví ví poměrně málo. Většina existujících studií se shoduje v tom, že dopady jejich kouření jsou mnohem méně rizikové než kouření klasických cigaret nebo doutníků. Řada vědeckých týmů po celém světě se snaží nyní zkoumat, jestli se přesto v elektronickém kouření neskrývají nějaká rizika.

Nová práce upozornila, že pára má negativní dopad na dásňové makrofágy, tedy buňky přirozené imunity. V těle mají zásadní úlohu: obalí a odstraňují částice prachu, bakterie a alergeny, které se nějakým způsobem vyhnuly jiným obranným mechanismům v lidském dýchacím ústrojí.

Podle vědců není jejich studie ještě žádným důkazem, ale představuje pro ně vykřičník, který upozorňuje, že e-cigarety mohou ukrývat rizika, jež si kuřáci těchto cigaret neuvědomují. Aby se ale toto podezření potvrdilo, je podle autorů třeba dalšího výzkumu.

Zkažená chemická polévka

Některé z dopadů kouření e-cigaret jsou podle zmíněné studie nečekaně podobné důsledkům kouření tabáku. Proč se na to přišlo tak pozdě? Většina výzkumů se totiž až doposud soustředila na chemické složení náplní elektronických cigaret ještě před inhalací – stav po inhalaci se samozřejmě zkoumá mnohem hůře.

Pro tuto práci ale vědci přišli s vlastním originálním řešením tohoto problému: Vytvořili mechanický přístroj, který celý proces napodobuje. Díky tomu jsou schopní sledovat, co se děje v „chemické polévce“, kterou má kuřák v plicích, kdy se naředí inhalovanou chemikálií. 

Vědci odebrali dásňové makrofágy z plicních vzorků odebraných osmi nekuřákům, kteří nikdy netrpěli astmatem ani jinými dýchacími poruchami. Pak třetinu těchto vzorků vystavili tekutině z náplně používané pro elektronické cigarety, třetinu inhalovanému koncentrátu a třetinu nevystavili ničemu – vždy na 24 hodin.

Vapování oslabuje imunitní systém. Minimálně v laboratořích

Následná analýza prokázala, že právě inhalovaný koncentrát byl pro buňky mnohem škodlivější než jen pouhá tekutá náplň – a také to, že se dopady na makrofágy zhoršovaly s tím, jak se zvyšovalo množství této látky.

Když se do koncentrátu použila směs s nikotinem (roztoky pro elektronické cigarety se prodávají i bez nikotinu), efekt byl ještě silnější. Klesala schopnost makrofágů obalovat cizorodé látky, umíraly více buňky a docházelo k více zánětům.

Podle vědců to znamená jediné: Je-li imunitní systém vystaven vapování, výrazně klesá jeho schopnost reagovat na hrozby. Platí to přinejmenším v laboratorních podmínkách – zda je to platné i v lidském těle „v normálním provozu“, zatím není jisté, ale měly by to prokázat další experimenty a studie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 5 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...