Čína prodloužila Hedvábnou stezku do kosmu. Vyslala tam poslední satelit systému Pej-tou

Čína v úterý vyslala na oběžnou dráhu poslední satelit pro svůj navigační systém Pej-tou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž chce Peking být nezávislý na obdobném americkém systému GPS.

Video Z čínského Sečuánu vzlétla raketa s navigačním satelitem. Start se kvůli technickým problém zdržel
video

Z čínského Sečuánu vzlétla raketa s navigačním satelitem. Start se kvůli technickým problémům zdržel

Zdroj: ČT24

Vyslání družice na palubě rakety Dlouhý pochod-3B bylo přenášeno živě ze základny Si-čchang, hluboko v horách jihozápadní Číny, a to krátce před desátou hodinou místního času. 

Asi o půl hodiny později byl satelit umístěn na oběžnou dráhu a rozevřel své solární panely.

Původně chtěla Čína vyslat poslední satelit tohoto systému do vesmíru už 16. června, start byl ale odložen kvůli technickým problémům.

Čína chce navigační nezávislost

Satelit Pej-tou-3 je posledním patřícím k novému čínskému navigačnímu systému, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem deseti miliard dolarů. Nápad vyvinout Pej-tou se zrodil v 90. letech a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislou na systému GPS, který obsluhuje americké letectvo.

Peking tak začal na vlastním systému pracovat a první generace navigační sítě vznikla v roce 2000. Tehdy systém pokrýval jen území Číny. Druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní Čína doufá, že se všemi satelity Pej-tou brzy pokryje celou planetu.

Čínský vesmírný program se v posledních dvou desetiletích rychle vyvíjel, píše Reuters. Tamní vláda podle ní vynakládá mnoho peněz na rozvoj nezávislých technologicky vyspělých schopností a země dominuje v oblastech, jako je budování 5G sítí.

Tento systém bývá někdy nazývaný „Vesmírná hedvábná stezka“, satelity by totiž měly pokrýt všechny země, které jsou a v budoucnu budou součástí plánu čínské „Nové hedvábné stezky“.

Není GPS jako GPS

Všechny tyto systémy satelitní navigace se často označují jako „GPS“. Ve skutečnosti se ale zkratka GPS týká jen americké navigace.

Galileo –⁠ Evropský globální satelitní systém. Agentura GSA, která Galileo provozuje, sídlí v Praze. Díky 30 satelitům ve vesmíru měl být podle provozovatele přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů. Služby Galileo jsou od roku 2016 v takzvaném iniciačním (testovacím) provozu. Znamená to, že systém už je sice schopen poskytovat své služby, ale stále pokračuje jeho výstavba.

Glonass –⁠ Sovětský armádní systém Glonass, který je považován za ruskou odpověď na americký navigační systém GPS, byl vyvíjen od konce 70. let minulého století, svůj první satelit umístil na oběžné dráze v roce 1982 a formálně funguje od roku 1993. Družice ruské území plně pokryly v roce 2010 a o rok později, po dosažení plného provozního počtu 24 satelitů, systém začal fungovat celosvětově. Nyní je celý systém modernizován a jeho část je přístupná i veřejnosti.

GPS –⁠ Americký globální polohový systém (GPS) provozuje americké ministerstvo obrany. První z jeho družic byla vypuštěna už v roce 1978. Systém GPS byl budován pro civilní i vojenské účely, zpočátku ale sloužil hlavně pro strategické úkoly. Pro civilní účely byl plně uvolněn po roce 1983, kdy sovětská stíhačka v sovětském vzdušném prostoru sestřelila civilní letadlo společnosti Korean Air, přičemž všech 269 lidí na palubě zahynulo. Americký prezident Ronald Reagan poté oznámil, že systém bude přístupný i nadále pro civilní užití a zadarmo. Kompletní sestava 24 družic byla umístěna na oběžnou dráhu k lednu 1994. Spojené státy nyní budují již třetí generaci GPS, jejíž první satelit byl vynesen na oběžnou dráhu v roce 2018. Podle Pentagonu by měl být údajně třikrát přesnější než dosavadní systémy a osmkrát odolnější proti rušení.

Pej-tou –⁠ Čínský navigační systém, jehož poslední, 35. satelit Čína umístila na oběžné dráze 23. června 2020. Program Pej-tou byl zahájen v 90. letech uplynulého století a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislou na systému GPS. V roce 2000 systém pokryl území Číny, druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní by měl systém pokrýt celou planetu.