Vědci našli prababičku všech rostlin. Žila před miliardou let

Paleontologové z Virginského technologického institutu v Číně objevili miliardu let starou zkamenělinu zelené řasy. Právě ona může být prapředkem prvních rostlin a stromů, které vznikly teprve před 450 miliony lety.

Miliardu let stará řasa
Zdroj: Dinghua Yang/ Virginia Tech

Miniaturní řasy jsou pouhým okem snadno přehlédnutelné. Měří pouhé dva milimetry, jsou tedy velké asi jako blecha.

Přesto zástupci druhu známého jako Proterocladus antiquus patří k nejdůležitějším organismům planety. Podle jejich objevitele, profesora Šu-chaj Siaa, jde o nejstarší zelené řasy, které kdy byly nalezené. Ty dosud nejstarší známé pocházely z doby před 800 miliony lety.

Miliardu let stará řasa
Zdroj: Virginia Tech

Vědci svá pozorování popsali v odborném časopise Nature Ecology & Evolution. „Tento nový objev nám naznačuje, že zelené řasy byly v oceánech důležitým hráčem dlouho předtím, než vyrostly na souši první rostliny,“ uvedl Siao.

„Celá biosféra je závislá na rostlinách a řasách kvůli potravě i kyslíku. Jenže pozemské rostliny nevznikly dříve než před 450 miliony lety,“ uvedl Siao. „Naše studie ukazuje, že se zelené řasy vyvinuly dříve než před miliardou let, což je o 200 milionů let dříve, než se dříve myslelo. Jaký druh řas dodával potravu těmto mořským ekosystémům?“

Kde se vzaly rostliny?

Současná věda pracuje s teorií, že pozemské rostliny, ať už jsou to stromy, trávy, nebo květiny či keře, vznikly právě ze zelených řas, jež rostly ve vodě. Během stovek milionů let se přizpůsobily tak, že se dokázaly dostat na souš a naučily se tam žít. „Tato nově objevená zkamenělina je příbuzná všech moderních pozemských rostlin, které známe,“ zdůrazňuje význam objevu Siao.

Různí se ale teorie, kde mohly tyto zelené rostliny vzniknout – část expertů se přiklání k tomu, že to nebylo v mořích a oceánech, ale v řekách a jezerech. Tento objev naznačuje, že mají pravdu zastánci první možnosti, vypadá to, že žily v mělkých oceánech, které později vyschly.

V současnosti existují tři druhy řas: hnědé, zelené a červené. Všechny mají tisíce druhů. Historicky nejstarší jsou z nich zřejmě řasy červené, které se nejčastěji vyskytují na dně oceánů – první doklady o nich pocházejí z doby před více než miliardou let.

Na novém objevu je pozoruhodné, jak moc byla pravěká řasa podobná těm současným, moderním. Vůbec největší podobnost přírodovědci našli s čeledí siphonocladaceae.