Rusko opět odkládá start modulu Nauka. K ISS poletí až v roce 2021

Rusko znovu posunulo dlouho připravované vyslání víceúčelového laboratorního modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V projevu na kosmodromu Vostočnyj to oznámil šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Modul, který je ve výrobě od roku 1995, by měl podle něj odstartovat možná až počátkem roku 2021.

Nauka je dnes už pomalu mytickým doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu, který využívají lidé na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění opakovaně odkládalo.

V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit do výrobních hal kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos už modul poletí. Rogozin pak ale za datum startu označil začátek příštího roku, později léto 2020.

Start: 2021

Modul by měl měřit kolem 13 metrů a má mít hmotnost asi 20 tun. Evropská kosmická agentura již před několika lety vyrobila robotické rameno, které má být na modulu Nauka umístěno. To ale v současné době odpočívá ve skladu – zatím ho není kam umístit.

Podle nového Rogozinova prohlášení by měl být modul Nauka převezen na startovací rampu kosmodromu Bajkonur příští rok a vystaven předstartovním zkouškám. Se startem se nyní počítá na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021, řekl šéf Roskosmosu.