Malárie zabije každé dvě minuty jedno dítě, popisuje zpráva WHO

Malárie stále ohrožuje miliony obyvatel planety, loni na ni zemřelo 400 tisíc lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž na malárii umírá každé dvě minuty jedno dítě ve věku do pěti let. Ze zprávy organizace vyplývá, že největší procento obětí tvoří africké děti. Boj s tímto onemocněním šířeným komáry není dostatečný a nákazou je ohrožena polovina světové populace.

Podle Pedra Alonsa, odborníka WHO na problematiku malárie, se prokázalo, že zlepšení v tomto boji je možné. Od roku 2010 se snižují počty nakažených – oproti 239 milionům před 19 lety na 214 milionů v roce 2015. Zatímco v roce 2010 zemřelo 607 tisíc lidí, o tři roky později bylo hlášeno půl milionu úmrtí.

Celá zpráva je zde:

„Tento pokrok se ale zpomalil a stagnujeme na nepřijatelně vysoké úrovni,“ prohlásil Alonso. Dokládají to čísla z nedávných let – v roce 2017 bylo 231 milionů nakažených, loni 228 milionů, v případě úmrtí to bylo 416 tisíc případů před dvěma lety a 405 tisíc loni. Více než polovinu úmrtí ale tvoří malé děti ve věku do pěti let, upozorňuje WHO.

Zpráva WHO konstatuje, že nejvíc toto onemocnění postihuje děti a těhotné ženy v Africe. V její subsaharské části se loni podle odhadů nakazilo 11 milionů, tedy 29 procent těhotných žen. Na svět přišlo téměř 900 tisíc novorozenců s nízkou porodní váhou, což zvyšuje jejich zdravotní rizika. Ze zprávy dále vyplývá, že více než třetina dětí v oblasti subsaharské Afriky loni nespala pod moskytiérami, které je mohou ochránit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 15 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 16 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 20 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 20 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 23 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 23 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...