Shakespeare napsal jen půlku Jindřicha VIII., prokázal český vědec díky umělé inteligenci

Studie českého lingvisty naznačuje, že na hře Jindřich VIII. se takřka stejným dílem podíleli William Shakespeare a jeden z jeho současníků. Podle analýzy Petra Plecháče z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd pochází skoro polovina divadelní hry z pera Johna Fletchera. Jeho rukopis v textu z počátku 17. století dokázal rozpoznat nový algoritmus.

Drama o anglickém králi Jindřichu VIII. přineslo oproti dřívější Shakespearově tvorbě stylistický odklon, badatelé se však zatím neshodli na tom, kdo kromě rodáka ze Stratfordu nad Avonou se pod hru podepsal. Fletchera jako možného spoluautora označil už v 19. století britský akademik James Spedding, informovala o českém úspěchu americká televizní stanice CNN.

Lingvista Plecháč při výzkumu na toto téma zkombinoval analýzu slovní zásoby a veršování s metodami strojového učení. Jím „vytrénovaný“ algoritmus divadelní hru zkoumal z různých úhlů, od frekvence jistých slov přes používání stažených tvarů až po rytmické vzorce.

Podle výsledků studie jsou první dva výstupy v prvním z pěti dějství nezpochybnitelně dílem Shakespeara, ale další čtyři výstupy prý napsal Fletcher. Společně pak měli autoři napsat část třetího dějství, zatímco většina pátého dějství nese Fletcherův rukopis.

Fletcher společně se Shakespearem působil v prestižní divadelní společnosti Služebníci královi (King's Men). Spolupracoval také s Philipem Messingerem, kterého někteří historici rovněž označili za spolutvůrce Jindřicha VIII. Tuto hypotézu Plecháčova zjištění nepotvrzují. Naznačují ale podíl neznámého autora na čtvrtém dějství, které prý neodpovídá ani Fletcherovu, ani Shakespearovu stylu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci popsali vznik antibiotik schopných ničit i superodolné bakterie

Vědci odhalili, jak v přírodě vznikají nová, takzvaná linkosamidová antibiotika. Ta jsou pro lidskou civilizaci zásadní tím, že účinkují i na bakterie, které získaly odolnost proti všem konvenčním antibiotikům. Nově získané poznatky by se tak daly využít při navrhování antibiotik nové generace proti odolnějším bakteriím. Na mezinárodním výzkumu se podíleli vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
před 48 mminutami

Desítky nobelistů brojí proti Kennedymu v čele resortu zdravotnictví USA

Robert Kennedy mladší, který by se měl podle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa stát ministrem zdravotnictví, se snaží před očekávaným potvrzovacím slyšením získat podporu amerických senátorů. Téměř osmdesát nositelů Nobelovy ceny za chemii, lékařství nebo fyziku ale Trumpa vyzvalo, aby Kennedyho ministrem nejmenoval. Důvodem je například to, že šíří konspirační teorie o údajné škodlivosti očkování.
27. 12. 2024

V Baltu vznikl nový druh sledě. Místo planktonu žere ryby

Sledi v Baltu jsou drobné, plankton konzumující rybky. Teď ale rybáři upozornili biology na novou populaci, která má mnohem větší těla, a navíc se živí jinými rybami.
27. 12. 2024

Ptačí chřipka se dle CDC učí nakazit lidské dýchací cesty

Ptačí chřipka za letošní rok nakazila v USA asi šest desítek lidí. V prosinci úřady zaznamenaly první případ s těžkým průběhem. U pacienta se virus změnil tak, že je zřejmě nakažlivější, uvedli epidemiologové.
27. 12. 2024

Ladovskou zimu na Marsu tvoří oxid uhličitý

Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila nové snímky Rudé planety, která na nich ale působí jako planeta Bílá. Za krajinou připomínající zasněženou louku ale nestojí klasický sníh, nýbrž oxid uhličitý,
27. 12. 2024

Tři nové studie ukazují, jaký vliv má na šíření a rozsah požárů klimatická změna

Klimatická změna, která přináší oteplování planety a na většině míst větší sucho, hraje značnou negativní roli ve změnách výskytu a šíření požárů. Potvrdily to tři na sobě nezávislé vědecké studie, na něž upozornil Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR CzechGlobe ve svém časopise. Vychází z nich, že požáry jsou v průměru rozsáhlejší než dříve, že jejich počet roste v subtropických oblastech a že průměrná rychlost šíření se zvyšuje.
27. 12. 2024

AI předčila svými předpověďmi nejlepší meteorologický model

Přes veškerý pokrok v technologiích je předpovídání počasí stále ještě značně nejistou aktivitou. Hlavně krátkodobé predikce jsou už velmi přesné, ale čím dál do budoucnosti se vědci pokoušejí dívat, tím méně kvalitními se odhady stávají. To teď ale mění umělá inteligence (AI).
24. 12. 2024

Lidé a neandertálci se začali křížit, sotva se potkali, ukazuje kostra z Česka

Poté, co moderní lidé poprvé opustili Afriku, narazili na neandertálce. A téměř okamžitě se s nimi začali křížit. To vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 procenta neandertálské DNA. Více detailů prozradil mezinárodní výzkum, na němž se podíleli i čeští vědci: analyzoval kostru z návrší pod Zlatým koněm ve středních Čechách.
23. 12. 2024
Načítání...