Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila nové snímky Rudé planety, která na nich ale působí jako planeta Bílá. Za krajinou připomínající zasněženou louku ale nestojí klasický sníh, nýbrž oxid uhličitý,
Ladovskou zimu na Marsu tvoří oxid uhličitý
Snímky pořídila sonda Mars Express, která kolem planety obíhá, už v polovině června, kdy na jižním pólu Marsu začínalo léto. Po zpracování je ale ESA zveřejnila až na konci roku 2024.
Podle ESA je jižní pól Marsu pokrytý vrstvami ledu a prachu z oxidu uhličitého, díky čemuž vypadá krajina v jižní oblasti Australe Scopuli jako z Popelky.
Během zimy na Marsu klesají teploty až na 123 stupňů Celsia pod nulou. Přes tento extrémní mráz nesrovnatelný s čímkoliv na Zemi ale na Rudé planetě nenapadne více než několik metrů sněhu.
Zato jsou ho rovnou dva druhy: jednak klasický vodní, ale také „suchý led“ z oxidu uhličitého. Vodní led se kvůli řídké atmosféře planety změní na plyn ještě předtím, než se dotkne povrchu, ovšem oxid uhličitý na povrch dopadá.
Na snímku už led začíná podle ESA tát, což je vidět na mnoha tmavých skvrnách, kde už sublimoval (změnil se z pevného ledu přímo v páru). „To je neklamnou známkou toho, že na tuto oblast již nějakou dobu dopadají hřejivé sluneční paprsky,“ dodala ESA.