Vyšetřovatele zajímá zeď, do které v Jižní Koreji narazilo letadlo

3 minuty
Události: Vyšetřování v Jižní Koreji
Zdroj: ČT24

Pilot havarovaného letounu společnosti Jeju Air krátce před nedělní tragédií hlásil střet s ptáky a vyslal tísňové volání, řekl zástupce jihokorejského ministerstva dopravy. Úřady dosud identifikovali 141 z 179 obětí neštěstí. Úřadující prezident Čche Sang-mok vyhlásil sedmidenní státní smutek. Jiné letadlo stejných aerolinek se v pondělí muselo vrátit na letiště, protože mělo stejně jako havarovaný stroj problém s podvozkem.

Jedna z nejhorších leteckých katastrof v dějinách Jižní Koreje se odehrála na letišti v Muanu při tvrdém nouzovém přistání letounu na lince z Bangkoku. Dvoumotorové letadlo bez vysunutého podvozku ve velké rychlosti klouzalo po ranveji a po nárazu do betonové zdi za koncem přistávací dráhy explodovalo.

Úřady potvrdily, že vyšetřují střet s ptáky a povětrnostní podmínky jako možné faktory vedoucí k nehodě. Experti však upozorňují na mnoho nezodpovězených otázek. Například proč letoun poháněný dvěma motory CFM 56-7B26 při přistání zjevně letěl příliš rychle a proč se nevysunul podvozek.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že když se piloti chystali k plánovanému přistání, sdělili řídicí věži, že letoun se střetl s ptáky. Řízení provozu je krátce předtím upozornilo, že v blízkosti byli spatřeni ptáci. Piloti poté vyslali tísňové volání, ale zjevně neměli dostatek času na přípravu nouzového přistání.

Vyšetřovatele zajímá zeď, do níž stroj narazil

Úřady se zajímají také o dvoumetrovou betonovou zeď, která se nachází asi 250 metrů za koncem přistávací dráhy a do které letoun narazil. Konstrukce vznikla loni, kdy byl na letišti v Muanu nainstalován nový navigační systém pomáhající letadlům s přistáváním. Podle představitelů letiště byla původní zeď zvýšena, aby lokalizátor zůstal v jedné rovině s ranvejí, na jejímž konci se půda svažuje.

Odborníci si podle agentury Jonhap kladou otázku, jestli by nehodu přežilo více lidí, kdyby se konstrukce na konci dva a půl kilometru dlouhé přistávací dráhy nenacházela. Letadlo, které nemělo vysunutý podvozek, totiž klouzalo po dráze asi 1,6 kilometru, než po nárazu explodovalo.

„Viděl jsem hodně antén na mnoha letištích, ale takový typ jsem viděl poprvé. I kdybyste chtěli anténu vyvýšit, není třeba stavět betonovou zeď,“ řekl o konstrukci médiím pilot, který si přál zůstat v anonymitě. Jihokorejské ministerstvo dopravy uvedlo, že i některá další letiště v zemi i zahraničí také mají tento druh zařízení umístěný na betonových zdech.

Problém s podvozkem mělo další letadlo

Ministerstvo dále oznámilo, že zvažuje speciální prohlídku všech 101 strojů typu Boeing 737-800, které provozují jihokorejské letecké společnosti. Úřadující jihokorejský prezident Čchoi Sang-mok uvedl, že ministerstvo dopravy bylo požádáno o bezpečnostní inspekci celého řízení letového provozu, aby se předešlo opakování leteckých nehod.

Jiný stroj Jeju Air v pondělí po vzletu také zaregistroval problém s podvozkem. I když kapitán podle společnosti později potvrdil, že podvozek fungoval normálně, rozhodl se s letadlem po necelé hodině přistát na letišti Kimpcho na severu země, odkud vzlétl.

Aerolinky pro cestující vypravily náhradní let, 21 z nich se ale z bezpečnostních důvodů rozhodlo nenastoupit, podotkla agentura Jonhap. Zákazníci také podle agentury v souvislosti s nedělní nehodou zrušili přibližně 68 tisíc rezervací letenek.

Sedmidenní státní smutek

Úřady dosud identifikovali 141 obětí nedělní havárie. Na počest 179 obětí leteckého neštěstí vlají v pondělí státní vlajky v celé Jižní Koreji na půl žerdi a úřadující prezident Čche vyhlásil sedmidenní státní smutek. Všechna velká města a provincie plánují obětem zřídit pamětní oltáře, které budou fungovat do konce státního smutku.

Záchranáři převezli těla všech obětí do dočasné márnice na letišti v Muanu na jihozápadě země, kde k nehodě došlo, a po pitvě je předají pozůstalým. Osobní věci zemřelých se mezitím sbírají z ranveje, dodaly úřady. Z trosek letadla se také podařilo získat obě černé skříňky, z nichž jedna byla značně poškozená. To může zdržet vyšetřování až o šest měsíců.

„Bez ohledu na příčinu přebírám jako generální ředitel plnou zodpovědnost,“ uvedl ředitel aerolinek Kim E-be, který také pozůstalým vyjádřil soustrast. Jeho letecká společnost připravila program ve výši jedné miliardy dolarů (přes 24 miliard korun), kterým chce podpořit pozůstalé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidí musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
před 1 mminutou

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 7 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 9 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 10 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 13 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 13 hhodinami
Načítání...