Zdravá strava pomáhá proti rakovině prsu. Potvrdil to desítky let trvající výzkum

3 minuty
Dieta na rakovinu
Zdroj: ČT24

Zdravější strava pomáhá v boji proti některým druhům rakoviny. Závěr, který selský rozum očekává. Teď ho ale podepřely výsledky dlouhodobé studie na rozsáhlém vzorku 49 tisíc žen. Výzkum sledoval jejich přežití, pokud onemocněly rakovinou prsu. Upravený jídelníček jejich šance značně zvýšil.

Zdravotních výhod správného jídelníčku je mnoho, od prevence srdečních chorob a cukrovky až po redukci nadváhy. Nově se ale ukázalo, že strava, kde tuk tvoří méně než 20 procent kalorií a kde se výrazně přidá na zelenině, ovoci a celozrnných obilninách, zlepšuje přežití při rakovině prsu o 21 procent. Hlavním autorem této práce byl Rowan Chlebowski.

„Zmenšit riziko úmrtí na rakovinu prsu u ženy po menopauze o víc než 20 procent, a to pouze úpravou stravy? To snadno zvládne prakticky kdokoliv,“ tvrdí vědec, jehož práce byla prezentována poprvé na setkání Americké společnosti pro klinickou onkologii.

Studii zahájil doktor Chlebowski už před dvěma desítkami let. Zapojil do ní skoro 49 tisíc žen. Půlce předepsal speciální dietu, druhé stravu neomezoval. Neprokázal sice původní předpoklad, že strava ochuzená o tuk a obohacená o ovoce a zeleninu dokáže rakovině prsu předejít, ve skupině se zdravější stravou ale pacientky nemoci tolik nepodléhaly.

Rozdíl byl značný: ženy, které dietu držely, umíraly v průběhu studie o 35 procent méně. Vědci pozorovali také silný dopad na ženy, které se rozhodly změnit stravu během výzkumu – tam se rozdíl v úmrtnosti pohyboval kolem 21 procent.

Krok správným směrem

Jde o vůbec první práci, která se dopady stravy na pacienty s rakovinou zabývala takto hluboko a v dlouhém časovém horizontu, doposud vědci a lékaři museli vycházet spíše z intuice a náznaků.

„I tak malý krok může skutečně pomoci. Doufáme, že zdravotnictví naše doporučení zformalizuje a že je systém zdravotní péče přijme za své,“ vysvětluje Chlebowski. Výsledky jeho studie potvrdili i další nezávislí odborníci. Ocenili zejména počet sledovaných osob a dobu trvání studie.

Vědecké poznání se vyvíjí

Nutriční poradkyně Kelly Hoganová z Ústavu pro léčbu rakoviny závěry práce potvrzuje: „Zejména pokud jde o výživu, čím déle dokážete pacienty sledovat, tím přesnější jsou výsledky, a tím také užitečnější. Protože teprve tak skutečně zjistíte, jak změny stravy dlouhodobě ovlivní zdraví.“

Za dvacet let se mnoho poznatků o výživě zpřesnilo. Rozlišuje se například mezi typy tuků. Obecně ale stejně platí, že strava rostlinného původu je zdravější. A doktor Chlebowski už vede novou studii – zkoumá, jestli omezení tuků prospívá všem stejně, nebo víc pacientkám s obezitou a jinými rizikovými faktory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. Touto misí se společnost SpaceX zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 6 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 20 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 23 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025
Načítání...