V Česku vznikne obří výzkumné centrum umělé inteligence. Půjde do něj více než miliarda korun

V Česku vznikne evropské výzkumné centrum pro využití umělé inteligence v moderním průmyslu. Povede ho Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT) společně se Středoevropským technologickým institutem Vysokého učení technologického v Brně (CEITEC VUT).

Nová budova ČVUT
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

O podpoře projektu s názvem RICAIP nyní rozhodla Evropská unie. Půjde na něj 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bude trvat šest let. Oznámil to vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík, který projekt vede.

V projektu RICAIP má vzniknout výzkumné centrum, které umožní virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v Evropě. „Založíme ho velmi brzy, ale musíme ho pak rozšířit do evropských rozměrů,“ uvedl Mařík. „Cílem je za šest let mít fungující centrum, kde si může kdokoli v Evropě nebo ve světě nechat vyvinout experimentálně robotizovanou výrobní linku,“ vysvětlil.

Úspěch projektu v žádosti o podporu z Evropské unie uvítal premiér Andrej Babiš (ANO). „Česká republika tak právě dostala unikátní šanci udávat směr průmyslu budoucnosti,“ uvedl na Twitteru.

 

Evropská unie podpoří projekt 15 miliony eur z celkových 50 milionů eur. O její dotaci se podle Maříka ucházelo asi 200 projektů a peníze získala nakonec přibližně desítka z nich. Rozhodnutím bylo podle Maříka podmíněno uvolnění peněz z dalších zdrojů, které také přislíbily peníze. Zhruba 30 milionů eur tak půjde z evropských strukturálních fondů. Další finance dají v různých programech česká a německá vláda. Zhruba po čtyřech letech by pak měl podle Maříka projekt začít na svůj provoz také sám vydělávat.

Vedle institutů CIIRC a CEITEC se na projektu budou podílet také Německé centrum pro umělou inteligenci a Centrum pro mechatroniku a automatizovanou techniku v Saarbrückenu. Vysoké učení technické v Brně získá na projekt 300 milionů korun, na ČVUT v Praze půjde 950 milionů, řekl Mařík. Zájem o spolupráci s budoucím centrem podle něj už vyslovili například Nizozemci nebo Korejci.