Ripleyová se vrátila. Historické přistání první soukromé kosmické lodi schopné vozit posádku uspělo

Po dlouhé době první americká vesmírná loď pro přepravu lidí Crew Dragon společnosti SpaceX ukončila přistáním do Atlantského oceánu svůj první zkušební let bez posádky. Na hladinu dosedla přesně podle plánů ve 14:45.

Na cestu zpět na Zemi se Crew Dragon vydal v pátek. Čas odpojení byl stanoven na 08:31 SEČ. Operaci se povedlo provést přesně podle plánu a modul se bez problémů od ISS oddělil.  Návrat až do přistání trval něco přes šest hodin, a dosednutí do vod Atlantského oceánu na padácích nedaleko pobřeží Floridy se tak předpokládalo kolem 14:45 SEČ.

2 minuty
Události ČT: Loď Crew Dragon dosedla na hladinu Atlantiku
Zdroj: ČT24

Přistání proběhlo přesně podle plánů: nejprve se otevřely čtyři minuty před přistáním výtažné padáky, o minutu později i hlavní padák a v plánovaných 14.45 pilotní kabina hladce dosedla na hladinu. Okamžitě poté k ní zamířila záchranná plavidla, která ji vyzvednou.

Na palubě byla také figurína ve skafandru, kterou Elon Musk pojmenoval Ripleyová - podle stejnojmenné postavy z kultovního hororu Vetřelec. Právě na této figuríně se pozná, jaký dopad bude mít přistání Dragonu na budoucí lidskou posádku.

Přistání doprovázely nadšené výkřiky operátorů NASA i SpaceX, kteří let monitorovali. 

Nejtěžší část mise

Rychlý a žhavý sestup zemskou atmosférou při návratu měl být  podle Muska asi nejtěžší částí první výpravy Crew Dragonu k ISS. „Hypersonický návrat mi dělá největší starost,“ prohlásil zakladatel společnosti SpaceX několik hodin po úspěšném startu lodi do vesmíru.

Pokud nynější první test bez posádky dopadne dobře, mohl by se Crew Dragon znovu vydat na orbitální komplex zřejmě v červenci při druhém testovacím letu. Ten by s ním už absolvovala posádka tvořená dvěma astronauty.

Crew Dragon vynesla do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Falcon 9 v sobotu 2. března v 08:49 SEČ. O den později, po zhruba 27 hodin trvajícím letu, se loď úspěšně automaticky spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Američané od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují své astronauty do vesmíru na palubě ruských lodí Sojuz. To se ale nyní má změnit díky soukromým společnostem SpaceX a Boeing. Svou loď CTS-100 Starliner by měl Boeing předvést při testovacím letu bez posádky v dubnu. Let s přepravou posádky by měl následovat v srpnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 3 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 6 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 8 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 8 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 9 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...