Jako skutečný. Čeští experti vytvořili 3D rekonstrukci ostrovního kláštera u Davle

2 minuty
Čeští experti vytvořili rekonstrukci středověkého kláštera na Vltavě
Zdroj: ČT24

Klášter svatého Jana Křtitele na Ostrově zanikl na sklonku středověku, přesto ho teď lidé můžou prozkoumat. Čeští vědci provedli počítačovou rekonstrukci stavby, která stála u soutoku Sázavy s Vltavou. Jejich moderní 3D model nabídne virtuální procházku celým klášterním areálem, který stával na ostrově nad soutokem Sázavy a Vltavy nedaleko Davle.

Vědci chtěli středověkou stavbu co nejlépe napodobit, aby si ji mohli i dnes prohlédnout lidé se zájmem o historii. „Šli jsme, dá se říct, až do centimetrových detailů, jsou vymodelovány i jednotlivé prvky oken,“ popsal Josef Laštovička z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, který se na virtuální rekonstrukci zaniklého místa podílel.

Tento klášter patřil mezi vůbec nejstarší mužské kláštery u nás; založil ho totiž už kníže Boleslav II. pravděpodobně roku 999. Ostrov byl ideálním a dobře zabezpečeným místem, řeka ho chránila před možnými útočníky, přitom měl dost vysoké břehy, aby klášter nebyl vyplavený.

Trojrozměrná vzpomínka

Současně svou polohou ideálně odpovídal ideálu benediktinského řádu, který se zde usadil – tím byla pustá místa vzdálená od civilizace, kde by měli mniši dostatek klidu na modlitby. Archeologové podnikli rozsáhlý výzkum, během něhož získali o této stavbě spoustu informací.

Do dnešního dne se dochovaly pouze základy kláštera, který byl zničen během husitských válek. Právě z původního půdorysu vychází i 3D model. Vědci využili poznatky z archeologických výzkumů, ale i moderní technologie, jako je třeba laserové skenování. Modelování v počítači jim zabralo asi dva roky.

Zájemci se mohou podívat na podobu kláštera v různých ročních obdobích. „Zkoušeli jsme vytvořit modelace i v jiných obdobích než v létě,“ vysvětlil Laštovička. Díky programátorům lidé mohou nahlédnout také dovnitř – vizualizace totiž nabízí i pohled do interiéru.

„My jsme vlastně navštívili okolní kláštery, kde jsme zažádali o možnost fotografování, snažili jsme se pomocí grafického tabletu vytvářet rekonstrukce maleb,“ dodává Josef Laštovička.

3D model se stane součástí expozice muzea v Jílovém u Prahy. Do budoucna chtějí autoři nabídnout i prohlídky pomocí brýlí pro virtuální realitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 7 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 13 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 15 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 17 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 21 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...