V Německu jezdí první robotická tramvaj. Místa řidičům prý nevezme

Německé město Postupim, hlavní město Braniborska, spustilo první robotizovanou tramvaj světa. Její provoz je testovací a má za úkol ukázat, jak reálné je užití takového druhu dopravy ve městech.

Tramvaj typu Combino vyrazila na první cestu s cestujícími ještě s řidičem. Do jejího řízení ale nijak nezasahoval. Byl přítomen, aby hlídal, kdyby došlo k nějakému problému. Tramvaj by si ale sama měla s nástrahami města poradit. Moderní vůz je totiž vybavený širokým spektrem senzorů, které sledují trať a potenciální překážky. Využívá radary i takzvané lidary a také kamerová čidla reagující na pohyb.

Podle společnosti Siemens, která vůz vyrobila, jsou programy v součinnosti se senzory tak účinné, že tramvaj dokáže reagovat rychleji než lidský řidič. Oproti autonomním automobilům má autopilot v tramvaji velmi usnadněnou práci – jelikož se vůz stále pohybuje po stejné trase, nemusí řešit program tolik proměnných hodnot. Navíc mu spoustu informací poskytuje i samotná trať, respektive senzory, které jsou na ní umístěné.

Když se na kolejích objeví kočárek

Během cesty, která se odehrála 21. září, projela tramvaj plným provozem města se 167 tisíci obyvateli. Byla vystavena standardní dopravě, tak jak vypadá v průběhu pátku. Reagovala bez problémů na běžné situace, které se během takového provozu odehrávají, a zvládla i inscenovanou krizi, kdy do cesty vozu úmyslně vjela žena s kočárkem. Tramvaj rychle a plynule zabrzdila, pak jela dál:


Jednalo se o ukázku pro média, ale tato tramvaj už má za sebou mnohem více zkušeností – bez cestujících už za uplynulý rok projela Postupimí přibližně 450krát. Trať, kterou „umělá inteligence“ umí, má zatím necelých šest kilometrů. Jde spíše o klidné místo, kde není úplně frekventovaný provoz. Přesto se tu vůz setkává s auty, autobusy i chodci.

Tramvaj to má lehké

„Míra složitosti je u tramvají menší než u automobilů,“ popisuje Christoph Klaes, který má ve společnosti Siemens tento program na starost. Autonomní vůz se nemusí soustředit na přesný úhel, jímž je potřeba projet zatáčku, nemusí věnovat pozornost předjíždění – jediné, co řeší, je rychlost. Ani to není tak snadné: na rozdíl od auta, kde cestující sedí, v tramvaji lidé stojí, takže autopilot musí přesně vědět, jaké rychlosti už představují riziko pro cestující.

Dopravní podnik města Postupimi, který tramvaj provozuje, tvrdí, že zavedení samořiditelných vozů nebude mít žádný dopad na zaměstnanost – dosavadní řidiči by mohli pomáhat cestujícím a lépe organizovat dopravu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
08:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
před 8 hhodinami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
před 9 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
včera v 15:50

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
včera v 12:54

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
včera v 11:03

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
včera v 10:34

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
včera v 08:00
Načítání...