Archeologové našli prachleba. Je starší než zemědělství i obilí

Na archeologické lokalitě v severovýchodním Jordánsku našli vědci zbytky chlebové placky, kterou si upekli lovci a sběrači před přibližně čtrnácti a půl tisíci lety. Jedná se o vůbec nejstarší přímý důkaz chleba, který byl doposud objevený. Paradoxní je, že v té době ještě ani neexistovalo obilí – tedy základní zdroj, z něhož se chleba vyrábí.

Zemědělství vzniklo před přibližně deseti tisíci lety, nejstarší chleba světa je ale téměř o pět tisíc let starší. Podle archeologů je nový objev důkazem toho, jak se z lovců-sběračů stali zemědělci a jak tento přechod na usedlý způsob života probíhal.

Mezinárodní vědecký tým zkoumal spálené zbytky potravy, které zbyly po kultuře Natúfien. O těchto lidech víme, že žili na východním pobřeží Středozemního moře a že kombinovali lov gazel, praturů a jelenů s rybolovem a sběrem různých plodů. Šlo o vůbec první kulturu na Zemi, která si budovala stálá sídliště.

Že se nějak věnovali už i zpracování divokého obilí, archeologové věděli dlouho: v sídlištích této kultury se totiž našly pozůstatky předmětů, které vědci pokládají za mlýnské kameny. Ještě lepším důkazem o tom, že v těchto místech už byla zrna obilí, jsou kostry mnoha myší – ty se pochopitelně živily právě praobilnými zrny. Vědcům ale až doposud chyběly konkrétní důkazy o tomto pečivu – tedy právě kusy této potraviny.

Nový objev v tomto ohledu mění vše. Vyšel v odborném časopise Academy of Sciences a popisuje, jak vypadaly stovky ohořelých kousků pravěkého pečiva, které se podařilo vědcům identifikovat. Vědcům to pomůže poznat, jak vypadal proces výroby, ukáže, jak vypadaly rostliny, které lidstvo přivedly na cestu k civilizaci, a pomůže rekonstruovat podobu tehdejší společnosti. A možná i nahlédnou pod pokličku tehdejší kuchyně.

Už první výsledky jsou podle expertů nesmírně zajímavé. Z 24 nalezených zbytků totiž vyplývá, že chlebové placky se vyráběly z divokých předchůdců ječmene, pšenice jednozrnky a ovsa. Zrní z nich bylo nejprve prosito a rozdrceno – je v tom velmi podobné nekvašeným plackám, které byly již dříve identifikované na neolitických nalezištích v Evropě a Turecku.

Placky byly udělané z vice druhů zrn a byly také nečekaně kvalitní – mouka totiž byla nadrcená velice jemně. Kromě zrní v ní ale byly také nadrcené i části vodních bylin – ostřic.

Nyní se vědci budou pokoušet určit, jaký byl dopad pojídání chleba na další pěstování plodin, které se později staly zemědělskými. Zajímá je tedy, jak se výběr různých druhů semen podílel na změně člověka a jeho způsobu života. Doufají, že jim pomůže nová metoda, kterou použili při této práci.

Zatím autoři studie spekulují o tom, že právě pestrost použitých plodin by mohla vysvětlovat, proč je po celém světě tolik různých druhů chleba.

Kultura, která vytvořila moderní svět?

Tato kultura, pojmenovaná podle naleziště Vádí an-Natúf v Izraeli, je pro archeology už celá desetiletí jednou z nejzajímavějších lokalit. Zdá se totiž, že je spojená s množstvím jevů, které jsou spojené s moderní zemědělskou civilizací.

Jednou z motivací, která vedla k rozvoji této kultury, bylo zřejmě nastupující sucho. To nutilo tehdejší lidi, aby zkoušeli jiné způsoby obživy. Z této kultury také pochází jeden z nejstarších dokladů (možná úplně první) o domestikaci psa, máme z ní také doklady o tom, že tehdejší lidé šlechtili dobytek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 8 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 18 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...