Jak vypadali Evropané v době bronzové? Archeologové rekonstruovali podobu mladé dívky

Skupina skotských archeologů ve spolupráci s výtvarnými umělci rekonstruovala podobu mladé ženy, která zemřela asi před 3700 lety, tedy v době bronzové.  Vypadala až překvapivě podobně jako současní lidé.

Vědci analyzovali ostatky mladé ženy, která zemřela někdy kolem roku 1700 př. n. l. na Skotské divočině poblíž Achanaviche. Podle tohoto místa se jí říká Ava.

Dívka byla podle archeologů příslušnicí kultury zvoncových pohárů, která se rozšířila po větší části Evropy a části severní Afriky během doby bronzové. Tělo Avy bylo objeveno roku 1987, kdy našli její lebku a část těla v jámě vykopané do pevné skály. V tomto hrobu s ní byla řada typických zvoncovitých pohárů.

Kultura je nazvaná podle keramických pohárů, které připomínají tvarem převrácený zvon; do této kultury časově a územně spadá například i Stonehenge. V současnosti převažuje názor, že tato kultura vznikla na Pyrenejském poloostrově, existují ale také teorie o jejím původu v Maroku. Tato kultura existovala přibližně 500 let. 

Šéfka výzkumu Maya Hooleová, která také stála za pokusem o rekonstrukci, věří, že Ava byla výjimečná – její hrob je v mnoha ohledech pro kulturu se zvoncovými poháry netypický. Už jen námaha, kterou muselo stát vykopání hluboké jámy v kameni, podle Dr. Hooleoví dokazuje, že Ava musela být výjimečná. Čím byla Ava tak důležitá, se již asi nikdy nezjistí, ale o to zajímavější je pokus o rekonstrukci její podoby.

Jak složitá je rekonstrukce?

Té se ujal Hew Morrison a jeho práce fascinujícím způsobem ukazuje, jak komplexní úkol před ním stál. Nejprve musel společně se svým týmem rekonstruovat zbytky Aviny hlavy, chyběla jí větší část dolní čelisti. V druhé fázi podle tvarů lebky vymodeloval tvar hlavy. Z množství skloviny na Aviných zubech se mu podařilo odhadnout, jak silné měla rty, podle kvality kostí zase určil objem svalů a tuku na její tváři.

Podle opotřebení zubů a kostí odhadují vědci, že Avě muselo být v době úmrtí přibližně 18–22 let, příčinu smrti se jim zjistit nepodařilo. Byla vysoká asi 167 centimetrů, což je mnohem podobnější výškám současných žen, než třeba ženám středověkým.
Více se o projektu této rekonstrukce dozvíte na jeho webu  nebo na FB profilu .

Podívejte se na rozhovor s legendou české anatomie, profesorem Radomírem Čihákem, který studoval například ostatky Karla IV. Vznikl pro pořad Hyde Park Civilizace:

56 minut
Radomír Čihák
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 21 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...