Archeologové vykopali ve Vyškově unikát. Kostru ženy, která v hrobu objímá dítě

Žena, jejíž kostru archeologové objevili, žila ve starší době bronzové. Tedy přibližně v době mezi lety 2300–1800 před naším letopočtem. Na Moravě jde o jedinečný nález.

Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně unikát. Našli kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobu objímá dítě. Takto pohřbená těla z té doby dosud neviděli. Oznámila to ve středu Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Kostra ženy a dítěte skončí po dalším zkoumání ve vyškovském muzeu.

Ženu a dítě lidé ve druhém tisíciletí před naším letopočtem uložili do hrobu v podobě takzvané sídlištní jámy velice pietně. Jejich hrob byl naaranžovaný, což v té době nebylo vůbec obvyklé. „Úplně jsme na to s kolegy zírali,“ uvedla Mikulková.

Co zjistíme z archeologického nálezu?

Podle ní nejsou sice pohřby rodičů s dětmi výjimečné, ale děti bývají v hrobech často pohozené. Tady je tomu ale jinak, protože žena dítě objímá v náručí. „Hlavy mají u sebe, je v tom neuvěřitelná až zvláštní pieta. Všichni jsme na to zírali, na Moravě nevím o podobném nálezu,“ uvedla Mikulková.

Odborníci kostry z hrobu vyjmuli a nyní je bude zkoumat antropolog. Měl by zjistit věk dítěte a ženy, jejich výšku a případně jejich nemoci.

Hrob je prakticky bez další výbavy. „U sebe měli jen pár střípečků keramiky a dva kousky kamenné štípané industrie. Dali si neuvěřitelnou práci s naaranžováním do hrobu,“ uvedla Mikulková.

Archeologové budou kostry dál zkoumat. Zjišťovat budou věk ženy i dítěte a zabývat se budou také tím, jak byla žena ve skrčené podobě do hrobu uložena. „Možná půjde poznat, zda nezemřeli násilnou smrtí,“ uvedla archeoložka.