Každý desátý člověk na Zemi je obézní, nejhůř jsou na tom USA

Na Zemi v současné době žije přes 700 milionů obézních lidí, popisuje nová studie. Situace se prudce zhoršuje v rozvojových zemích.

V bohatých i chudých státech přibývá otylých lidí, a to zejména mezi mladšími ročníky. Nadváhou už trpí přibližně desetina světové populace. Upozornila na to nová studie v odborném časopise New England Journal of Medicine. S obezitou je spojeno zvýšené riziko cukrovky a dalších zdravotních potíží.

6 minut
Obezity přibývá
Zdroj: ČT24

Výzkum se zaměřil na 195 zemí a sledoval změny od roku 1980 do roku 2015. V této době se v třiasedmdesáti státech počet otylých více než zdvojnásobil a rostl i v dalších zemích.

Data o obezitě
Zdroj: New England Journal of Medicine

Podle vědců šlo před dvěma lety mezi obézní zařadit přes 107 milionů dětí a 603 milionů dospělých. Ve skupině mladistvých a mladých dospělých se výskyt nadváhy ztrojnásobil v Číně, Brazílii a Indonésii.

V roce 2015 souviselo s otylostí celosvětově kolem čtyř milionů úmrtí. Obezita zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob, nemocí ledvin i rakoviny. Šířící se nadváha proto podle autorů studie představuje globální zdravotní problém.

Český problém s obezitou

V Česku trpí obezitou kolem dvaceti procent žen i mužů, vyplývá z únorových údajů Českého statistického úřadu. Otylost vykazuje zhruba čtvrtina patnáctiletých chlapců a třináct procent stejně starých dívek. Počet dětí s nadváhou se tak za posledních 15 let výrazně zvýšil a jeho úroveň dosáhla nového maxima. Upozornila na to v květnu zveřejněná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO).

Data o obezitě
Zdroj: New England Journal of Medicine

Šíření obezity způsobují hlavně nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Nadváha také podle WHO postihuje častěji děti z chudších rodin. U otylých dětí je vysoká pravděpodobnost, že takovými zůstanou i v dospělosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35
Načítání...