Jsme velmocí nadváhy: Do tloušťky roste čtvrtina chlapců a 13 procent děvčat

Nadváhu má v Česku zhruba čtvrtina patnáctiletých chlapců a 13 procent dívek. Počet dětí s nadváhou se za posledních 15 let výrazně zvýšil a úroveň nadváhy dosáhla nového maxima, vyplývá ze zveřejněné mezinárodní výzkumné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) a HBSC zaměřené na vývoj dětské obezity v letech 2002 až 2014.

„Trendy ve výskytu nadváhy a obezity, ale také sedavého chování a pohybové aktivity jsou u dětí v Česku silně negativní. Česká republika v oblasti prevence nedělá dost a množství financí směřujících do oblasti prevence u dětí je nízké,“ řekl Zdeněk Hamřík z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se na mezinárodní studii podílela.

Video Šteflová: Obezita je důsledek celosvětového způsobu života
video

Šteflová: Obezita je důsledek celosvětového způsobu života

Například v roce 1998 trpělo v Česku nadváhou nebo obezitou devět procent chlapců a nyní jich je čtvrtina. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, tak v České republice a také ve většině zemí východní Evropy počet dětí s nadváhou či obezitou stále roste.

České děti zatím, na rozdíl od jejich vrstevníků v Evropě, nekonzumují příliš sladkých nápojů:

Konzumace sladkých nápojů mladými lidmi
Zdroj: WHO

Dnešní děti neznají pohyb

Vinu na rostoucím počtu dětí s nadváhou a obezitou má nedostatek pohybu i špatné stravovací návyky. Nadváhou a obezitou podle studie trpí častěji děti z chudších rodin.

Děti sice stále navštěvují sportovní kroužky, avšak podle odborníkům jim chybí každodenní pohyb. Děti ve volných chvílích dávají přednost počítačům a tabletům. Podle Hamříka lze situaci poměrně snadno zlepšit. „Klíčová je aktivní doprava dětí do školy a do kroužků. Rodiče dělají svým dětem zbytečně taxikáře,“ upozornil Hamřík.

Video Hamřík o obezitě
video

Hamřík o obezitě

CELOU ZPRÁVU WHO SI STÁHNĚTE ZDE:

Zpráva WHO o obezitě 13.00 MB

Podle Hamříka by pomohlo také zavedení aktivních přestávek ve školách, aby děti mohly sportovat nebo se přirozeně hýbat v mezičase mezi vyučováním. „Moderním trendem je také podpora veřejné přístupné infrastruktury pro sport a rekreaci v obcích, ať už to jsou dětská hřiště, sportoviště nebo parky,“ míní.