Pravěkou mohylu u hory Říp objevili archeologové díky barvě obilí. Ukrývala ostatky dítěte

5 minut
Události v regionech: Archeologové objevili pravěkou mohylu
Zdroj: ČT24

Archeologové objevili nedaleko hory Říp vzácnou pravěkou mohylu. Patří k nejstarším, které se podařilo na území Česka nalézt a podle odborníků je také výjimečně zachovalá. Byla ukrytá uprostřed polí. Objevili v ní pozůstatky dítěte.

Skoro devadesát metrů dlouhou a 25 metrů širokou mohylu objevili archeologové díky neobvykle rostoucímu obilí na leteckých záběrech. Mohyla totiž lépe zadržuje vodu než její okolí, při suchu jsou tak klasy zelenější. „Mají lepší podmínky k růstu, a tudíž dosahují větší výšky, mají jiné zbarvení a jsou hustší,“ přiblížil archeolog Martin Gojda.

Byla hrobem dítěte. Objev to byl pro archeology nečekaný, předpokládali, že v tak velké mohyle najdou ostatky dospělého člověka s významným postavením v tehdejší společnosti. Je také velmi zachovalá. I po šesti tisících letech jsou na hrobě zřetelné zářezy, jak byl postupně hlouben. „Byla nejprve vykopána hrobová jáma, poté proběhl pohřeb, a pak teprve byla navršena mohyla,“ popsal archeolog Petr Krištuf.

Stále patrné jsou i šest tisíc let staré rýhy při hloubení hrobu
Zdroj: ČT24

Mohyla byla zřejmě v pravěku až přes metr vysoká. I teď má ale stále silný plášť, který ochránil její obsah. Při vykopávkách odkryli vědci i vzácnou pravěkou půdu. „Je to černozem. To je velmi vzácné, protože černozemě jsou tady degradované. Na mohyle je ale máme zachované, protože byly překryté,“ vysvětlil Michal Hajcman z České zemědělské univerzity.

V pravěku se v místě nálezu nežilo, nejbližší domy podle archeologických výzkumů byly na úrovni první současné vesnice. „Zdá se, že nějaké rituály tady probíhaly i stovky let potom, co tu byl pohřeb,“ uvedl Krištuf. Archeologové teď chtějí zkoumat rozsáhlé území pod Řípem, kde se podle nich v pravěku intenzivně pohřbívalo. Odkrýt by chtěli další mohyly.

Průzkumy před těžbou vedly k desítkám tisíc nálezů

O krajině severozápadních Čech mluví archeologové jako o světovém unikátu a zároveň prokletí. Kvůli rozsáhlé těžbě uhlí, které předcházejí archeologické průzkumy, jde o jednu z nejprobádanějších částí světa. Nálezy se počítají na desetitisíce. Je jich ale tolik, že na zpracování čekají desítky let. Nálezů mají plné sklady, a tak leží i v krabicích na chodbách.

V lednu 2020 vykopávky odhalily například pravěké hroby. Nedaleko nich zase historici objevili zřejmě pozůstatky keltské vesnice. Přímo v dole se zase nedávno archeologové prokopávali tři měsíce k unikátnímu domu mrtvých. Jde o šlechtický hrob s dřevěnou střechou. „Strašně nerada používám to slovo unikátní, ale tohle je opravdu jedinečná věc,“ uvedla archeoložka Jana Doležalová. Někdy jsou nálezy tak významné, že se vědci obávají zlodějů, ostrahu prostoru ale provádí těžební společnosti.

Těžaři na nová území ze zákona nesmí, dokud archeologové s průzkumem neskončí. Hnědouhelné doly jsou i v sokolovské pánvi. Fungují ale už od šestnáctého století a v současnosti se horníci pohybují už v přetěženém území. Archeologické vykopávky proto nejsou tak časté. Jde spíše o paleontologické nálezy. Před válkou se třeba našly pozůstatky mamuta na dole Medard.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Kvůli opravě tunelů se část dálnice D8 na Ústecku na týden obousměrně uzavře

Kvůli opravě tunelů se od 1. dubna na Ústecku na týden obousměrně uzavře část dálnice D8. Auta pojedou po objízdných trasách v Krušných horách, které jsou úzké a nepřehledné. Nadrozměrná přeprava musí využít pro cestu do Německa přechod v Jiříkově na Děčínsku nebo přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku.
27. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

Autodrom v Mostě podle soudu nesmí obtěžovat lidi nepřiměřeně hlukem

Odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem dal za pravdu manželům Huličkovým ve sporu s Autodromem Most. Podle soudu nesmí obtěžovat hlukem nad přiměřenou míru. Autodrom musí zaplatit náhradu na náklady řízení.
20. 3. 2025

Ministerstvo zkoumá starší trestní spis sexuálního násilníka z Lounska

Resort spravedlnosti se zabývá předchozí trestní kauzou muže, který je aktuálně stíhaný za znásilňování a mučení ženy ve sklepě na Lounsku. Informoval o tom server Novinky.cz. Úřad si vyžádal příslušný trestní spis, ministr by mohl případně podat stížnost pro porušení zákona. Média informovala o tom, že muž dříve čelil stíhání za obdobný skutek, přičemž odvolací soud mu zmírnil vězení na podmíněný trest.
19. 3. 2025

S opravou zříceného mostu v Drážďanech pomůže česká firma

S opravou zříceného mostu Carolabrücke v Drážďanech pomůže česká firma. Její speciální zařízení má torzo mostu podepřít a zajistit jeho bezpečnou rekonstrukci. V Drážďanech použijí velký opěrný sloup, který zarazí do země, aby fixovali statiku mostu a mohli instalovat plošinu, ze které provedou diagnostiku a opravu. Konstrukce mostu v Drážďanech částečně spadla loni na podzim. Od té doby komplikuje lodní dopravu na Labi.
18. 3. 2025

Ústí řeší dotažení projektu, kterým má z centra zmizet letité staveniště

Pokračuje letitý spor o staveniště v Ústí nad Labem. Radnice už rozhodla, co na jeho místě vybuduje. Pozemek s výkopem město odkoupilo před dvěma lety za víc než sedmdesát milionů korun od soukromého majitele. Opozice už tehdy nákup kritizovala, protože peníze z něj měly putovat podnikateli, který je odsouzený za krácení daní.
17. 3. 2025

V šesti obcích v sobotu hlasovalo 53 procent voličů

Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev šesti obcí přilákaly celkem 53 procent voličů. Je to méně než při předchozích komunálních volbách loni v prosinci, k nimž ve čtyřech obcích přišlo v průměru 61 procent voličů, oznámil Český statistický úřad.
16. 3. 2025

Šest obcí si volilo nové zastupitele

V šesti obcích si lidé vybírali nové zastupitele. Volby se konaly v Heřmani na Písecku, Lánech u Dašic na Pardubicku, Niměřicích na Mladoboleslavsku, Ratboři na Kolínsku, Solenicích na Příbramsku a Toužetíně na Lounsku. Volební účast se v obcích pohybovala zhruba mezi třiceti až čtyřiceti procenty.
15. 3. 2025Aktualizováno15. 3. 2025
Načítání...