TÉMA

Sekvojovec obrovský

Sekvojovcům obrovským se nejvíce daří v Británii. V jejich domovské Kalifornii je ohrožují změny klimatu

V Británii se velmi daří nejmohutnějším stromům na světě. Sekvojovců obrovských je v zemi nyní mnohem více než v americké Kalifornii, odkud pocházejí. Mohutné stromy tam ohrožují změny klimatu. S odkazem na studii londýnské University College London (UCL) to uvedl server BBC News.
17. 3. 2024|

Za dva roky zmizela pětina kalifornských sekvojovců. Ikonické lesní obry ničí požáry

Lesní požáry v americkém státě Kalifornie letos spálily tři až pět procent všech sekvojovců obrovských, neboli 2261 až 3637 těchto vzácných stromů. S tímto odhadem přišla minulý týden americká správa národních parků. V součtu s loňským rokem tak mohla být podle agentury AP zničena skoro pětina exemplářů nejmohutnějšího stromu na světě.
23. 11. 2021|

Hasiči se bojí o Shermana. Požáry v Kalifornii ohrožují i největší sekvojovec na světě

Přes osmdesát metrů vysoký sekvojovec, nesoucí jméno generála americké občanské války Shermana, je v ohrožení požárem, jež se rozšířil o víkendu v Národním parku Sequoia v jižní části pohoří Sierra Nevada. Druhý nejstarší park v USA byl založený v roce 1890 a je známý největšími lesy sekvojovců obrovských v Severní Americe. Hasiči se nyní snaží jednotlivé stromy ochránit protipožární fólii, tak aby nedošlo k přenosu ohně ze stromu na strom. K likvidaci živlu bylo vyčleněno přes čtyři sta hasičů, osm helikoptér, dvacet osm vozů a šest speciálních hasičských vagonů. Situace znepokojila i amerického prezidenta Joea Bidena, který se na rozsah poškození letěl podívat během své návštěvy Kalifornie.
20. 9. 2021|