Za dva roky zmizela pětina kalifornských sekvojovců. Ikonické lesní obry ničí požáry

Lesní požáry v americkém státě Kalifornie letos spálily tři až pět procent všech sekvojovců obrovských, neboli 2261 až 3637 těchto vzácných stromů. S tímto odhadem přišla minulý týden americká správa národních parků. V součtu s loňským rokem tak mohla být podle agentury AP zničena skoro pětina exemplářů nejmohutnějšího stromu na světě.

Loňská sezona požárů byla v tomto směru ještě výrazně ničivější než ta letošní, když podle oficiálních čísel shořelo mezi 7500 a 10 400 sekvojovci obrovskými. Jejich celková populace se letos odhadovala na zhruba 75 tisíc kusů a správci mají obavy, že v důsledku škod z posledních dvou sezon a let 2015 až 2017 se v částech národního parku Sequoia porosty nebudou schopny samy obnovovat.

Zranitelní obři

Sekvojovce obrovské jsou největšími stromy na Zemi co do objemu a vyskytují se pouze v několika desítkách hájů na západní straně pohoří Sierra Nevada. Požáry těmto stromům, které mohou narůst do výšky až 90 metrů, do jisté míry prospívají, protože plameny vyčistí půdu kolem stromu a zlikvidují ostatní dřeviny, které s těmito giganty soupeří o sluneční paprsky. Sekvojovce byly kdysi považovány za takřka ohnivzdorné, nyní jsou však v ohrožení v důsledku rostoucí intenzity požárů spojené s klimatickými změnami.

„Mohutné požáry, které dosahují takového žáru a takových výšek, aby zabily tolik sekvojovců obrovských, podtrhují dopady klimatických změn,“ napsala AP. Připomenula, že v loňském i letošním roce lesní požáry v Kalifornii spálily vždy větší území než v kterémkoli z předchozích roků. Státní lesnický úřad Cal Fire za aktuální sezonu požárů hlásí asi 12 500 spálených kilometrů čtverečních, což je plocha odpovídající skoro šestině rozlohy České republiky.

Budoucnost sekvojovců je nejistá

Dvojice ohňů s názvy KNP Complex a Windy letos zachvátila přes 25 hájů se sekvojovci obrovskými. „Alarmující realita je taková, že jsme byli svědky další velké ztráty v rámci konečné populace těchto ikonických stromů,“ komentoval následky šéf národních parků Sequoia a Kings Canyon Clay Jordan. „Jakkoli úchvatné tyhle stromy jsou, nemůžeme je brát jako samozřejmost. Chceme-li zajistit, že tady budou i pro naše děti a vnoučata a pravnoučata, nemůžeme být nečinní,“ dodal.

Nepříznivý trend z posledních let by vzhledem k vývoji globálního klimatu a sucha za západě Spojených států mohl pokračovat, uvádí zpravodajský web Axios.

Podotýká, že z 20 nejhorších lesních požárů v dějinách Kalifornie hořelo 14 od roku 2010, zatímco šest ze sedmi největších ohňů zasáhlo nejlidnatější americký stát za poslední dva roky.

Načítání...