TÉMA

Kolotoč

Světští nestojí o velkou pozornost, touží po svobodě, nastiňuje nová kniha

Koupit si lístek na kolotoč je snadné, získat od majitelů kolotočů rozhovor už ale téměř nemožné, říká spisovatelka Kamila Hladká, která ve své knize Lidi od kolotoče zachycuje vyprávění o neustálém životě na cestách. Autorka s nimi strávila dva roky a sepsala autentické životní osudy několika generací.
30. 10. 2023|

Po sobotní nehodě kolotoče v Havířově zůstávají v nemocnici dva zranění

Po sobotní nehodě kolotoče v Havířově na Karvinsku zůstávají v ostravské fakultní nemocnici dva zranění. Podle její mluvčí Petry Petlachové jsou ve stabilizovaném stavu. Celkem se při neštěstí zranilo sedmnáct lidí, z toho dva těžce. V nemocnicích skončilo šestnáct zraněných.
6. 9. 2022|

Nehodu kolotoče v Havířově policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

Sobotní nehodu kolotoče v Havířově, při které se zranilo sedmnáct lidí, vyšetřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Viníka ještě nezná. Vyšetřování okolností neštěstí potrvá týdny až měsíce. Čekat se bude mimo jiné na znalecké posudky, řekl mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský. Mezi zraněnými bylo sedm dětí a deset dospělých. V nemocnicích zůstává pět pacientů.
4. 9. 2022|

V Havířově se zřítil vysoký řetízkový kolotoč. Zranil sedmnáct lidí

V Havířově odpoledne spadla v lunaparku atrakce, podle magistrátu se zranilo 17 lidí, převážně dětí, řekla mluvčí města Rosalie Seidl Pokorná. Čtyři jsou zraněni těžce, ostatní lehce. Primátor Josef Bělica (ANO) předčasně ukončil Havířovské slavnosti, které se ve městě konají. Zrušil i hudební program, nevystoupí kapely Kabát a Wanastowi Vjecy či Lucie Bílá. Policie zjistila, že s atrakcí byly problémy už v pátek. Hledají proto svědky a kamerové záznamy.
3. 9. 2022Aktualizováno3. 9. 2022, 20:05|

Na pražské Letné se po nákladné opravě roztočil 130 let starý kolotoč

Po opravě se roztočil sto třicet let starý kolotoč na pražské Letné. Veřejnost se na něm bude moci svézt od úterního rána. Majitelem kolotoče je Národní technické muzeum (NTM), koupilo jej v roce 2004 za jeden a půl milionu korun. Rekonstrukce stála zhruba třiadvacet milionů korun.
11. 7. 2022|

O unikátní historický kolotoč pečují restaurátoři. Jeho dřevění koně se rozhýbou příští rok

Restaurátoři začali opravovat dřevěnou konstrukci historického kolotoče na pražské Letné. Atrakce z konce devatenáctého století, svého druhu jedna z nejstarších v Evropě, nefunguje už patnáct let. Původně se přitom měla roztočit už před čtyřmi lety.
23. 9. 2021|

„Matějská“ letos nebude. Rušení poutí ohrožuje českou tradici výroby atrakcí

Matějská pouť, která měla začít 22. února a končit o Velikonocích 4. dubna, letos nebude. Potvrdili to její pořadatelé, rodina Kočkových. V plánu nemají ani posunutí jejího začátku do dalších měsíců v případě rozvolnění vládních opatření. Rušení poutí dělá kromě jejich provozovatelů vrásky také výrobcům zábavních atrakcí. Výrobci oslovení Českou televizí tvrdí, že pokud se situace tento rok nezlepší, může to znamenat konec tradice.
20. 2. 2021|