TÉMA

Jan Kulveit

Vývoj umělé inteligence postupuje příliš rychle a bude potřeba ho regulovat, tvrdí vědec

Pokud vývoj některých modelů umělé inteligence (AI) půjde dál, tak nelze vyloučit, že se stanou lepšími než lidé. V pořadu Události, komentáře to řekl výzkumný pracovník Jan Kulveit z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy. Uvedl, že vývoj může časem představovat problém, pokud nedojde k jeho regulacím. Poslanec Robert Králíček (ANO) pronesl, že co se týče zneužití umělé inteligence v rámci dezinformací či bezpečnosti, jedná se o nový a modernější nástroj. Podle jeho kolegy Jiřího Havránka (ODS) kvůli AI může dojít k nárůstu kyberkriminality.
4. 11. 2023|

Nástup umělé inteligence je výzva, opatrnost je ale namístě, shodli se Profant, Kulveit i Baudiš

Musíme si dávat pozor, abychom se nedočkali nějakých klasických sci-fi scénářů, já si ale nemyslím, že jsou nyní úplně reálné, prohlásil v Událostech, komentářích v souvislosti s diskuzemi kolem umělé inteligence (AI) náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant (Piráti). Dodal, že se na ně musí ale pamatovat. Podle výzkumného pracovníka z Centra teoretických studií Univerzity Karlovy Jana Kulveita jde o velkou příležitost, ale zároveň výzvu. Spoluzakladatel společnosti Russum AI a odborník na umělou inteligenci Petr Baudiš souhlasí, že jde o příležitost, lidé by ale měli být opatrní.
13. 4. 2023Aktualizováno13. 4. 2023, 10:22|

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s MeSES. Expertní skupina hodlá pokračovat

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). Důvodem je zlepšující se epidemická situace i rychlejší tempo očkování. Experti i část vlády skupině děkují, krok resortu už zkritizovali někteří politici z opozice. Odborníci z MeSES se ještě v úterý dohodli na tom, že ve své činnosti budou pokračovat.
18. 5. 2021Aktualizováno18. 5. 2021, 21:58|

Koronavirus je cvičení, které nás může připravit na větší hrozby, říká oxfordský expert Kulveit

Český vědec Jan Kulveit se na oxfordské univerzitě zabývá modelováním vývoje celosvětové pandemie, podílel se i na vzniku systému, na základě kterého by česká vláda mohla přijímat protiepidemická opatření – z něj vznikl systém PES. Jak vidí další vývoj pandemie a přinesla podle něj i něco dobrého?
8. 1. 2021Aktualizováno8. 1. 2021, 20:10|

Švédsko zvažuje zpřísnění opatření, covid tam opět nabírá dech

Švédsko, jedna z mála zemí, které se zatím v boji proti novému koronaviru neuchýlily k lockdownům, zaznamenalo v posledních dnech opět rostoucí počet případů covidu-19. Podle agentury Reuters země zvažuje přijetí nových přísnějších opatření.
23. 9. 2020|