TÉMA

Emmerson Mnangagwa

Do Zimbabwe míří zahraniční investice. Staví nové hlavní město

Zimbabwe, jedna z nejchudších zemí světa, začalo nedaleko své metropole stavět nové luxusní město. Zim Cyber City se má vyrovnat nejmodernějším sídlům současnosti, třeba Dubaji. Právě Spojené arabské emiráty projekt za půl miliardy dolarů platí. Už teď je tato velmi bohatá arabská země po Číně druhým největším investorem v Africe.
8. 9. 2022|

Prázdné tribuny, spory kvůli pohřbu. S Mugabem se jeho země loučila rozpačitě

Stát Zimbabwe na jihu Afriky se v sobotu rozloučil s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se zúčastnili mimo jiné prezidenti Jihoafrické republiky a Keni Cyril Ramaphosa a Uhuru Kenyatta. Rakev bude uložena ve svatyni hrdinů boje za nezávislost v hlavním městě Harare za zhruba měsíc, až bude dokončeno nové mauzoleum. Mugabe zemřel před týdnem ve věku pětadevadesáti let.
14. 9. 2019|

Zemřel Robert Mugabe. Autokrat, který dovedl Zimbabwe k úpadku

Bývalý dlouholetý autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe zemřel. Bylo mu 95 let. Několik posledních měsíců strávil v nemocnici v Singapuru. O jeho smrti informovala Mugabeho rodina. Marxistický politik a někdejší učitel vládl Zimbabwe pevnou rukou přes 37 let. Zemi po sobě zanechal s rozvrácenou ekonomikou, sužovanou vysokou nezaměstnaností, hyperinflací i nedostatkem potravin.
6. 9. 2019Aktualizováno6. 9. 2019, 14:22|

Stovky zatčených, razie a bití. Zimbabwe hýbou protesty proti zdražení benzinu

Africký stát Zimbabwe se od poloviny ledna potýká s vlnou demonstrací, kterou vyvolalo oznámení o prudkém zvýšení cen pohonných hmot. Při protestech už zemřelo několik lidí a stovky jich skončily za mřížemi. Zimbabwská vládní komise pro lidská práva (ZHRC) navíc tvrdí, že bezpečnostní síly podněcovaly k systematickému mučení obyvatel. Násilí odsoudil i prezident Emmerson Mnangagwa.
23. 1. 2019|